«خانواده‌»؛ محور سبک زندگی اسلامی

زن و شوهر باید مصالح خانواده را بر اعمال عبادی غیرواجب و همچنین امور اجتماعی غیرضروری خود ترجیح دهند

«خانواده‌»؛ محور سبک زندگی اسلامی

سبک زندگی اسلامی «خانواده‌محور» و انسان مسلمان «خانواده‌گرا»ست. «خانواده کانون گرم و پُربرکتی است که قوی ترین پایه های تربیت انسان در آن گذاشته می شود. در کانون خانواده است که مهم ترین پایه های تربیت روحی و فکری بشر نهاده می شود. خانه بهترین محیط آسایش جسم و جان، رفع خستگی تن و روح و حقیقی‌ترین فضای صمیمیت است. هیچ صمیمیتی در هیچ محیطی به قدر خانواده و بین مادر، فرزند، پدر، همسران وجود ندارد».(1)

در این نوشتار، یکی از بایسته های خانواده محوری در سبک زندگی اسلامی به اختصار تشریح می شوند.

اولویت بخشی به خانواده در امور عبادی و اجتماعی

1. ترجیح خانواده بر امور عبادی غیرواجب

همسرداری و حفظ پیوند زناشویی در اسلام امری مقدس و ارزشمند است و با بسیاری از ارزش های مهم اسلامی برابری می کند و از بعضی از آنها برتر است. در روایتی از امام علی علیه السلام آمده است: «رسول خدا صلی الله علیه و آله بر من و فاطمه سلام الله علیها وارد شدند؛ در حالی که من کنار دیگ نشسته بودم و عدس پاک می‌کردم. پیامبر صلی الله علیه و آله خطاب به من فرمودند: یا علی! هیچ مردی همسر خود را در کار خانه یاری نمی کند، مگر آنکه برای او به هر موئى که در بدن اوست ثواب یک ‌سال عبادت نوشته خواهد شد؛ در حالی که روزهای آن را روزه‌ دارد و شب های آن را به قیام می گذراند و خداى تعالى مانند آنچه به صابران داد به وی می‌دهد.»(2)

ادبیات دینی درباره ارزش معنوی زن داری و شوهرداری یکسان است. به این روایات درباره جایگاه ارزشی زن‌داری توجه کنید: «رفتن تو به مسجد برای عبادت و بازگشتت نزد خانواده در پاداش برابر است.»؛(3) «در پیشگاه خداوند، نشستن مرد کنار همسر و فرزندان، از اعتکاف در مسجد من (مسجدالنبی) محبوب‌تر است.»؛(4) «وقتی یکی از شما از حجّ خود فراغت یافت، پس برای بازگشت نزد خانواده‌اش شتاب کند؛ زیرا این کار پاداش حجّ را زیاد می کند.» (5)

مشابه روایات مزبور درباره شوهرداری نیز وارد شده است؛ مانند: «زنان نمازهای خود را طول ندهند تا شوهرانشان را از خود مانع شوند»؛(6) «از موارد اطاعت زن از شوهر آن است که بدون اجازه او روزه نگیرد»؛(7) «جهاد زن خوب شوهرداری کردن است»؛(8) «شفیعی برای زن نزد خداوند، سودمندتر از رضایت شوهر نیست.» (9)

2. ترجیح خانواده بر امور اجتماعی غیرضروری

می دانیم که مسئولیت مردان در اداره خانواده، عمدتاً در بیرون منزل و در تلاش برای تأمین معیشت همسر و فرزندان تعریف می شود و کار آنان با جهاد در راه خدا برابری می کند.(10) اما مسئولیت اصلی زنان، اداره داخلی خانواده است. اسلام حق زنان را در حوزه‌های مختلف اجتماعی مانند دانشجویی، اشتغال و کسب درآمد، مشارکت سیاسی و غیره به رسمیت می‌شناسد. کم نیستند زنانی که با مجاهدت بسیار، به وظایف همسری خود به‌نحو مطلوب عمل می کنند و از مسئولیت های اجتماعی خویش نیز غافل نیستند. «زن مسلمان ایرانی تاریخ جدیدی را پیش چشم زنان جهان گشود و ثابت کرد که می‌توان زن بود، عفیف بود، محجبه و شریف بود و در عین حال، در متن و مرکز بود. می توان سنگر خانواده را پاکیزه نگاه داشت و در عرصه سیاسی و اجتماعی نیز سنگرسازی های جدید کرد و فتوحات بزرگی را به ارمغان آورد.»(11)

اولویت اصلی زن مسلمان گرم نگه داشتن کانون خانواده است؛ به همین دلیل وظایف همسری و مادری را بر دغدغه های شخصی ترجیح می‌دهد. زن مسلمان قدر مادر بودن را می داند و آن را با چیزی عوض نمی کند. زیرا «مادر، محور خانواده است؛ این را دستگاه‌های تبلیغاتی غربی و متأسّفانه بعضی غربزده های خود ما سعی می کنند کمرنگ کنند، یا نفهمند و یا نشان ندهند. زنان خانه دار، حتّی کسانی که اشتغالات بیرونی ندارند، بزرگ‌ترین خدمات را انجام داده‌اند. لازم است ارزش و ارج خدمات زنانی که خانه‌داری و کدبانویی را ترجیح داده اند، فهمیده شود. اگر چه خدمات خارج از خانه هم به عهده‌ بانوان بوده و هست و خواهد بود و اشکالی هم ندارد، امّا این مهم‌ترین بخش خدمت زنانه است».

بنابراین زن و شوهر باید مصالح خانواده را بر اعمال عبادی غیرواجب و همچنین امور اجتماعی غیرضروری خود ترجیح دهند.

منبع: ماهنامه پاسدار اسلام، شماره ۴۶۹-۴۷۰– خرداد ۱۴۰۰، فرج‌الله هدایت نیا.

----

پی نوشت ها:

1. بیانات در دیدار تصویری با مداحان – روز میلاد حضرت زهرا سلام الله علیها، ۱۵/۱۱/۱۳۹۹

2. نوری، مستدرک الوسائل، ج‌۱۳، ص۴۸‌.

3. علامه مجلسی، بحار الانوار، ج۸۶، ص۲۱۳.

4. ورام بن ابی فراس، تنبیه الخواطر، ج‏۲، ص۱۲۲.

5. متقی هندی، کنز العمال، ج۱۶، ص۲۷۲.

6. کلینی، الکافی، ج۵، ص۵۰۸.

7. همان، ج۴، ص۱۵۱.

8. نوری، مستدرک الوسائل، ج۱۴، ص۲۴۶.

9. ابن بابویه قمی، الخصال، ص ۵۸۸.

10. کلینی، الکافی، ج۵، ص 88.

11. پیام رهبری معظم انقلاب اسلامی به کنگره ملی هفت هزار شهید زن کشور، ۱۵/۱۲/۱۳۹۱.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر