آثار و راه های جلب اعتماد در زندگی زناشویی

از مسائلی که در زندگی زناشویی اهمیت فراوان و نقش تاثیرگذاری دارد اعتماد زن و شوهر به یکدیگر است

آثار و راه های جلب اعتماد در زندگی زناشویی

اعتماد زن و شوهر به یکدیگر از اهمیت فراوانی برخوردار است و نقش اساسی و تاثیرگزاری در ثبات زندگی آنها دارد. از آثار و نتایج مثبت و مهم اعتماد در زندگی زناشویی، می توان این موارد را نام برد:

- رازداری

زن و شوهر با جلب اعتماد یکدیگر می توانند محرم اسرار هم گردند و در این صورت حتی اگر نتوانند در حل مشکلات یکدیگر را یاری کنند می توانند سنگ صبور همدیگر باشند و با شنیدن درد دل و پوشیده داشتن رازهای یکدیگر، مرهمی بر غم همسر خود بگذارند. مسئله رازداری در باره خانم ها بیشتر تاکید می شود چرا که خانم ها به علت اینکه استعداد بیشتری برای سخن گفتن دارند، بیشتر حرف می زنند و درد و دل می کنند بنابراین باید رازدار بوده و اسرار خانواده و شوهر خویش را حفظ نمایند. شوهر نیز باید به مسئله رازداری توجه ویژه ای داشته باشد و همسر خود را همراز و محرم اسرار خود بداند و از مشکلات خانه و خانه داری همسر خود در جایی سخن نگوید. زن و شوهر هر دو باید راز همسر خود (چه جسمی، روحی، روانی، اخلاقی، اقتصادی، مالی، سیاسی و...) را فاش نکنند و آن را به کسی نگویند حتی به فرزندان خودشان یا به پدر و مادر، برادر، خواهر و حتی دوستان صمیمی خود.

امیرالمؤمنین علیه السلام می فرمایند: «سخن خير بگویيد تا به خير معروف شويد، كار خوب كنيد تا اهل آن باشيد، شتاب زده و راز فاش كن نباشيد».[1] آری اگر زن و شوهر هر دو راز دار باشند بدون تردید سبب افزایش روحیه اعتماد بین زن و شوهر خواهد شد علاوه بر اینکه رازداری و فاش نکردن اسرار همسر، نشان از کرامت و شخصیت والاست.

- موفقيّت در زندگی

زن و شوهر با جلب اعتماد همسر خود رمز موفقيّت در زندگی را به دست آورده اند و یکی از کلیدهای موفقیت در زندگی همین مسئله است.

- شخصیت والاتر

زن و شوهر به دلیل اعتماد به یکدیگر، شخصیت والاتر و مورد اعتمادتری نسبت به یکدیگر می یابند.

اما چگونه زن و شوهر می توانند اعتماد یکدیگر را جلب کنند، راه های زیر می تواند در این هدف به آنها کمک کند:

- نیکوکاری

بدون تردید هيچ وسيله ‏اى براى جلب اعتماد بهتر از نيكوكارى به‏ همسر نیست.

- استفاده از عواطف

براى جلب اعتماد می توان از عواطف طرف مقابل استفاده كرد البته بدون اینکه از عواطف و احساسات او سوء استفاده کند.

- خوش اخلاقی

يكى از راه های جلب اعتماد، خوش اخلاقی است چرا که خوش اخلاقی اثر عميقى در روح افراد مى‏ گذارد و اين برخورد به طور ناخودآگاه اعتماد را جلب مى‏ كند.

- صدق و راستى

در زندگی زناشویی، مؤثرترين وسيله جلب اعتماد، همان صدق و راستى است همچنانکه خطرناك ‏ترين دشمن آن، دروغ است و تفاوتى در ميان ناراستی و عدم صداقت زن یا شوهر نیست.

- رفتار و عملکرد همسر

زن و شوهر با نحوه رفتار خود می توانند مايه اعتماد همسر خود شوند. اعتماد، همان اطمينان قابل اتكا و دلبستگى است. تنها با حرف و سخن، اعتماد ايجاد نمى ‏شود، بلكه برخورد مناسب و صحیح همراه با آگاهى موجب اعتماد مى ‏شود. اگر عملكرد همسر بر اساس تقوا، آگاهى، مهارت، دلسوزى و احساس مسئوليت باشد، اعتماد حاصل مى‏ شود. تلاش صادقانه در انجام وظايف، چنين افرادى را شايسته اعتماد مى ‏كند.

امام صادق علیه السلام در سخنی می فرمایند: شوهر در رابطه با همسرش از سه چيز بى نياز نيست: 1- سازگارى با او، تا بدين وسيله سازگارى و محبّت و عشق او را به خود جلب كند، 2- و خوش خويى با او و دلبرى از او با آراستن خود در چشم وى، 3- و فراهم آوردن امكانات رفاهى او .. هر زنى نیز بايد بين خود و شوهرى كه با او توافق دارد سه خصوصيت را داشته باشد: 1- از هر پليدى خود را نگه دارد تا شوهرش به او اطمينان پيدا كند در حال خوشى و ناخوشى. 2- نگهدارى و مراقبت از شوهر (كه پيوسته نيازمندي هاى شوهر را متوجه باشد و در رفع آنها بكوشد) كه اين خود محبت و علاقه شوهر را نسبت به او موجب مى ‏شود و از لغزش همسرش اگر پيش‏ آيد چشم ‏پوشى كند. 3- اظهار عشق نسبت به او با سخنان محبت ‏انگيز و خود را براى شوهر با شكل و قيافه ‏اى بيارايد كه سبب جلب توجه او شود».[2]

- عیب جویی نکردن

شکی در این نیست که خانواده ای که در آن زن و شوهر به دنبال عیب جویی از یکدیگر باشند از اعتماد و اعتبار کمتری نسبت به یکدیگر برخوردارند.

- خوش بینی

از راه هایی که سبب جلب اعتماد و اطمینان زن و شوهر به یکدیگر می باشد خوش بینی ست همان گونه که بدبینی روحیه اعتماد و اطمینان را نابود می کند.

- امانت داری و حفظ مال همسر

یکی از وظایف همسران نسبت به یکدیگر، حفظ مال همسر است البته این مسئله نسبت به خانم ها بیشتر صدق می کند چرا که آنها نگهدار اموال شوهر هستند. هنگامی که شوهر بیرون از خانه است، زن در حفظ و نگهداری اموال شوهر مسئول است و باید در این باره تلاش کند. شاید فلسفه اهمیّت دادن اسلام به امانت داری زن همین مسئله باشد که اعتماد و اطمینان شوهر به همسر حفظ گردد، زیرا خانه ای که در آن اعتماد و اطمینان نباشد، شیرازه آن از هم پاشیده می شود عرصه زندگی بر اهل خانه تنگ می شود و زندگی شیرین و لذت بخشی خود را از دست خواهد داد.

مهدی سیدمرادی

پی نوشت ها:

[1] كافي، كلينى، محمد بن يعقوب‏، ‏دارالكتب الإسلامية، تهران‏، 1407 ق‏، ج ‏2، ص 225.

[2] تحف العقول، ابن شعبه حرانى، جامعه مدرسين‏، قم‏، 1404ق، ص 323.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر