دعا کلیدهای نجات و گنجینه ‌های رستگاری است و بهترین دعا آن دعایی است که از سینه پاک و دلی پرهیزگار برآید.

آداب نیایش

آداب نیایش

دعای با گریه

یکی از مهم ‌ترین آداب نیایش، همراه بودن آن با گریستن است. در نیایش عرفه اباعبدالله الحسین (ع) ، بخشی از دعا را در حال گریه و تضرع بیان می ‌فرماید.

امام صادق (ع) درباره ارزش چشم گریان، می ‌فرماید: هیچ چشمی نیست جز اینکه روز قیامت گریان است، مگر چشمی‌که از ترس خدا گریسته باشد و هیچ چشمی نیست که از ترس خدای عزّوجلّ به اشک خود پر شود، جز اینکه خدای عزّوجلّ همه آن بدن را به آتش دوزخ حرام گرداند و آن اشک، بر گونه ‌ای روان نگردد که گرد پریشانی و خواری ببیند و هیچ چیزی نیست، جز اینکه پیمانه و وزنی دارد، مگر اشک که همانا خدای عزّوجلّ به اندکی از آن دریاهایی از آتش را خاموش کند. پس اگر بنده ‌ای در میان یک امتی بگرید، خدای عزّوجلّ به خاطر گریه آن بنده، به همه آن امت رحم کند.

دعای با توجه

تضرع و ابتهال باید با توجه و حضور قلب و رعایت حد دعا باشد. قرآن کریم می ‌فرماید: ادْعُوا رَبَّکُمْ تَضَرُّعاً وَ خُفْیَةً إِنَّهُ لا یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ پروردگار خود را از روی تضرّع و در پنهانی بخوانید و از تجاوز دست بردارید که او متجاوزان را دوست ندارد(اعراف/۵۵). وَ اذْکُرْ رَبَّکَ فِی نَفْسِکَ تَضَرُّعاً وَ خِیفَةً وَ دُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَ الْآصالِ وَ لا تَکُنْ مِنَ الْغافِلِینَ و پروردگارت را در درون خود از روی تضرع و خوف، آهسته و آرام، صبحگاهان و شامگاهان، یادکن و از غافلان مباش(اعراف/٢٠۵(.

امیر مؤمنان (ع) فرمود: دعا و نيايش كليدهاى پيروزى و رستگارى است. بهترين دعاها آن است كه از سينه اى پاك و قلبى پرهيزكار خارج شود راز و نياز سبب نجات است و با اخلاص و بى شائبه دعا كردن انسان از هر گرفتارى رهائى پيدا مى كند، در هنگام وحشت و ترس شديد خداوند پناهگاه مومنين است.

اعتراف به تقصیر

موسی بن جعفر (ع) به یکی از فرزندانش فرمود: پسر جانم! همواره کوشش کن، مبادا خودت را در عبادت و طاعت خدای عزّوجلّ بی ‌تقصیر دانی؛ زیرا خدا چنان‌که شایسته است، پرستش نشود.

علی کفشگر فرزقی

منبع: برگرفته از کتاب عرفه و عرفات/ سیدعباس اسلامی ‌کاشانی.


مطالب مرتبط