برای زیارت آدابی بیان شده است در این نوشتار به آداب پیش از زیارت می پردازیم.

آداب پیش از زیارت
۱۸ مهر ۱۳۹۸ 103 11.2 KB 27 0

آداب پیش از زیارت

رعایت آداب در هر امری، سبب یافتن بهتر به اهداف آن کار می باشد، و هر کاری هم آدابیبرای خودش دارد،که شناختو مراعات آنها،آن امر را موفقیت آمیز تر می سازد. برای زیارت هم آدابی بیان شده است در این نوشتار به آداب پیش از زیارت می پردازیم :

خلوص نیت

یکی از آداب زیارت ، اخلاص زائران در زیارت ونیز پاکسازی نیت هاست، منظور از اخلاص این است که انسان هر چه را که می گوید و انجام می دهد با قصد تقرّب به درگاه الهی و خاص و خالص برای خداوند باشد، به گونه ای که هیچ غرض دنیوی و اُخروی با آن آمیخته نباشد.

انجام زیارت با مال حلال

کسي که قصد زیارت دارد،‌ لازم است هزينة اين سفر را از مال حلال و پاک بپردازد. مال حلال و پاک، مالي است که از طريق کسب مشروع و زحمت و کوشش صحيح به دست آمده باشد و حتي ذرّه ‌اي آغشته به مال غصب، رشوه، دزدي، ربا، کم ‌فروشي، حقّ ارث ديگران، اختلاس، و مال به دست آمده از راه فتنه ‌گري و فساد در آن نباشد، و همة خمس و زکات و حقوق واجب و شرعي آن را پرداخته باشد. حتي اگر ذرّه ‌اي از مال حرام در اين سفر آغشته با مال حلال باشد، يقيناً مانع از قبولي است، چه رسد به اين که همة هزينة سفر از حرام باشد.

حلالیت طلبیدن

هرکس که می خواهد امام معصوم علیه السلام او را بطلبد و به او اجازه شرفیابی دهد، قبل از حرکت از همه کسانی که از جانب او احتمالا اذیت و آزاری به ایشان رسید ه است حلالیت بطلبد. چگونه حلاليت بطلبيم ؟ زائر می تواند به افراد بگوید؛ من در این سفر براى شما دعا مى‌کنم، شما نیز اگر حقى به گردن من دارید، مرا حلال کنید.

غسل زیارت

یکی دیگر از اعمال پیش از تشرف غسل زیارت می باشد ، شایسته است قبل از حرکت غسل نماید و وقتی به مقصد رسید نیز به حمام رفته بدن خویش را به خوبی بشوید و سپس غسل نماید و آنگاه به زیارت رود .برای هر یک از این دو غسل آداب و ادعیه ای وارد شده است(1) اما در اصطلاح فقهی تنها به غسل دوم ، غسل زیارت گفته می شود.

پوشیدن لباس پاک ومعطر

نیکوست زائرین محترمجامه های پاک و تمیز و حتی الامکان نو و سفید بپوشند. در روایتی از امام صادق علیه السلام آمده است: «يَلْزَمُكَ نَظَافَةُ اَلثِّيَابِ» ؛ (2) (در زیارت معصومین)بر تو باد پاکیزه بودن لباس هایت.

تسبیح وتکبیر

شایسته است زائر در هنگام رفتن به حرم مطهر، زبان را به ذکر تسبیح، تکبیر مشغول کند و با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد (صلی الله علیه و آله و سلم ) دهان خود را معطر نماید.

#زیارت #آداب_زیارت

پی نوشت ها:

1. کامل الزیارات، باب 79.

2. کامل الزیارات،ج1،ص 130.


مطالب مرتبط