آرمان های جامعه مهدوی

جامعه مهدوی در دو حوزه امنیت اقتصادی و اجتماعی باید اصولی را رعایت کند.

آرمان های جامعه مهدوی

انسانی که آرزوی حضور در جامعه مهدوی را دارد، باید تلاش کند جامعه اش به نزدیک ترین سطح از آرمان های مهدوی برسد.جامعه مهدوی در دو حوزه امنیت اقتصادی و اجتماعی باید اصولی را رعایت کند.
حوزه امنیت اقتصادی
داشتن فعالیت اقتصادی سالم و مشروع که زمینه درآمد و ارتزاق انسان باشد،یکی از وظایف منتظران است. فعالیت اقتصادی مشروع ،نه تنها برای فرد و جامعه مفید است بلکه زمینه درآمد نامشروع را هم ضعیف و نا ممکن می کند و در نتیجه امنیت اقتصادی را به ارمغان می آورد که یکی از آرمان های جامعه مهدوی است.
برای این مهم، باید از اموال ودرآمدهای ناسالم و نامشروع ،که محصول گذر از خط قرمزهای احکام الهی و ظلم و اجحاف ،به حق دیگران است دوری کرد.
«وَ طَهِّرْ بُطُونَنَا مِنَ الْحَرَامِ »
یکی دیگر از نشانه های فعالیت اقتصادی سالم در جامعه منتظر،دوری از «وَ الشُّبْهَةِ» درآمدهایی که حلال یا حرام بودن آنها مبهم و نامشخص است.
حوزه امنیت اجتماعی
امنیت اجتماعی،نیازمند حراست انسان ها از وجود خویش در برابر گناهان است و برای دوری از گناه،باید چشم و گوش وحریم دیگران را محافظت کرد.
1) حفظ حریم دیگران
ضایع کردن حقوق، خواه در حق خویش باشد یا دیگران، از حقوق الهی باشد یا حقوق مخلوقات ،مادی باشد یا معنوی، معنای حقیقی ظلم است و دوری از ظلم در جمیع مراتبش، از وظایف منتظران مهدی است.
«وَ اكْفُفْ أَيْدِيَنَا عَنِ الظُّلْمِ وَ السِّرْقَةِ»
2) چشم های پاک و امانتدار
لیاقت رویت نور جمال الهی، برای چشم های پاک مقدور و ممکن است وخروج از مسیر تقوی و اعتدال ،حرکت در ضلالت و گمراهی است. کج روی در حفظ امانت الهی،خیانت محسوب می شود .
«وَ اغْضُضْ أَبْصَارَنَا عَنِ الْفُجُورِ وَ الْخِيَانَةِ »
3) گوش های پاک
هرزه شنوی هم مانند هرزه گویی،آلوده کننده است و اگر جامعه ای اهل هرزه شنوی نباشد، ریشه هرزه گویی هم قطع می شود. گوش هایی که با حرف های باطل و لغو و غیبت آلوده اند،قابلیت خود را در شنیدن کلام عرش ولی الله اعظم از دست می دهند.غیبت آن است که در غیاب مسلمانی سخنی گفته شود،که اگر بشنود ناراحت شود. این گناه بزرگ،در کدورت روح انسان و تضییع قابلیت هدایتش نقش عمده ای دارد،به همین دلیل در دعا می آموزیم که: «وَ اسْدُدْ أَسْمَاعَنَا عَنِ اللَّغْوِ وَ الْغِيبَةِ»مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر