آموزش روش هدف گذاری در زندگی

قبل از هدف‌گذاری، باید ذهن شما به این سوالات پاسخ دهد:چگونه برای روح ابدی خود زندگی شادی را بسازیم و چه کارهایی انجام دهیم تا زندگی ابدی رشد و پیشرفت...

آموزش روش هدف گذاری در زندگی

قبل از هدف‌گذاری، باید ذهن شما به این سوالات پاسخ دهد:

  • چگونه برای روح ابدی خود زندگی شادی را بسازیم و چه کارهایی انجام دهیم تا زندگی ابدی رشد و پیشرفت داشته باشد.

برای پاسخ به این سوالات فعالیت های زیر را انجام دهید:

  • ایمان به ابدیت روح

حتما می دانید که انسان ها دارای روح هستند و روح بعد از مرگ به حیات خود ادامه می دهد بنابراین اگر شما به زندگی پس از مرگ، ادامه حیات روح اعتقاد دارید می توانیم با دیدی تازه به زندگی بنگرید.

ولی اگر به زندگی پس از مرگ اعتقادی ندارید باید تلاش کنید تا باور و نگرش خود را تغییر دهید.

عوامل مختلفی باعث می شود که افراد ایمان درستی به خداوند و دین نداشته باشند و کارهای نادرستی انجام دهند از جمله این موارد می توان به مقایسه جوامع مذهبی با جامعه لیبرال، مطالعه مطالبی که علیه ادیان نوشته شده و غیره. اگر به هر دلیلی به دین و ابدیت اعتقاد ندارید تنها راه این است که ذهن خود را باز بگذارید و تمام شبهات را یادداشت کنید و پاسخ درستی برای آن ها پیدا کنید برای پیدا کردن پاسخ این سوالات باید به منابع معتبر مراجعه کنید.

  • بهترین استاد

وقتی متوجه این موضوع شدید که همه ی انسان ها دارای یک روح الهی هستند و این روح تا ابدیت کنار شماست درک می کنید که شما باید زندگی ابدی روح را فراهم کنید.

از آن جایی که خداوند از روح خود در انسان دمیده است با روح انسان آشنایی کامل دارد و می داند که چه کاری باید انجام دهیم تا به سعادت و خوشبختی برسیم پس آموزش هدف گذاری فقط از عهده خداوند بر می آید.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چگونه ما از خداوند بپرسیم که چه راه کارهایی برای داشتن یک زندگی زیبا وجود دارد پاسخ این سوال کاملا واضح است با خواندن کتاب های آسمانی و گوش دادن به صحبت های انبیا می ‌توان این روش زندگی را آموخت.

در واقع اصول و دستورالعمل هایی وجود دارد که دقیقا منطبق با سلامت روح انسان هااست و هر دستوری که در دین آمده است منطبق با کائنات خداوند است.

اگر کاری طبق رضای خدا باشد و به نفع انسان باشد منطبق با ریاضی جهان هستی است.

توجه به دستورالعمل های اسلام به ما یاد می‌دهد که چگونه زندگی دنیوی خود را بسازیم تا زندگی ابدی خوبی داشته باشیم.

  • تنظیم نیت ها

مهم ترین کاری که برای یک هدف گذاری می‌توان انجام داد این است که نیت های خود را ابدی کنید اما این به چه معناست؟

یعنی زیربنای تمام کارهایی که در طول روز انجام می دهیم را خداوند و اطاعت ازاو در نظر بگیریم.

اگر شما نیت خود را تغییر دهید هم می توانید در زندگی دنیایی خود پیشرفت داشته باشید و هم می توانید زندگی ابدی روح را بسازید.

برای شما مثالی می زنم تا با این مفهوم آشنا شوید.

اگر شما بخواهید از محل کار به خانه برگردید و از خانه به محل کار بروید دو ساعت در ترافیک هستید انسانی که آگاهی کامل داشته باشد این ۲ ساعت را صرف امور کم ارزش و کم اهمیت می کند ولی فردی که ارزش وقت را بداند این دو ساعت را صرفه کارهای با ارزش مثل گوش کردن فایل های آموزشی می کند.

اگر علاوه بر توجه به زندگی دنیوی به آخرت هم توجه داشته باشید از همان ابتدای روز نیت ابدی می کند مثلاً با خدای خود قرار می گذارد که فلان زمان را صرف ساخته شدن روح می ‌کند.

نیت انسان است که کیفیت دقیقه به دقیقه زندگی را مشخص می کند.

اما شاید این سوال مهم برای شما پیش بیاید که باید چه کاری انجام دهید تا نیازهای شما منطبق با رضایت خدا باشد.

برای این کار باید چند کار مهم انجام دهید ابتدا باید ارتباط صمیمانه با خدای خود داشته باشید، روی اخلاق خود کار کنید و نیت و نگرش خود را عوض کنید. نگرش خود را طوری تغییر دهید که منطبق با قوانین خدا باشد.

  • ساخت ارتباط صمیمانه با منشا هستی

برای اینکه در زمینه روح و ابدیت هدف گذاری زندگی کنید باید ارتباطی صمیمانه با خدای خود داشته باشید. تا زمانی که با خدای خود رفیق نباشید نمی‌توانید به درستی عمل کنید.

دوستی با این رئیس کل باعث می‌شود که شما زندگی مرفهی داشته باشید، در واقع رفاقت با این رئیس کل شاه کلید همه خوشبختی ها، موفقیت و شهرت نزد خداوند است پس اگر شما به دنبال این ها هستید باید با او آشتی کنید.

از روی اخلاق عمل کنید

پس از این که ارتباطی صمیمانه با خدای خود برقرار کردید مرحله بعدی آغاز می شود، این مرحله نشان دهنده رشد فردی شماست یعنی شما باید روی خصوصیات اخلاقی و فضیلت های اخلاقی خود کار کنید و تمام ویژگی‌ها و خصلت‌های منفی را پاک کنید، نکته مهم این است که انسان معنوی دارای دو بال است یک بال آن مربوط به مذهب، اعمال عبادی و بال دیگر اخلاق است.

برخی افراد هستند که روی بال معنوی خود کار می کنند ولی روی بال اخلاقی خود به اندازه کافی کار نمی کنند، این باعث می شود که از بال معنوی خود لذت کافی را نبرند.

اگر شما روی اخلاق و صفات خود کار کنید می توانید به خداوند نزدیک شوید.

خداوند همه ی صفات خوب را داراست او مهربان، رحیم و بخشنده است پس ما هم می‌توانیم تا حدی این صفات را در خود گسترش دهیم و خود را از صفات منفی دور کنیم برای این کار باید تلاش زیادی داشته باشیم

داشتن هدف در زندگی از لوازم اصلی حیات سعادتمندانه و معنادار است . انسان زمانی امنیت خاطر و آرامش دارد که افق روشنی برای آینده خود ترسیم کند و با انگیزه و رضایت درونی برای رسیدن به آنچه در آن افق مد نظر دارد، تلاش کند . بدترین الت برای آدمی، زمانی است که احساس سرگردانی کند و بلاتکلیف بماند .

هم چنان که همه مخلوقات از بزرگترین آنها گرفته تا کوچکترین موجودات، بر پایه هدفی خلق شده اند، انسان هم - که اعجوبه خلقت است - در این چرخه هستی بدون هدف نیست . به فرمایش امام علی علیه السلام: «فما خلق امرؤ عبثا; (1) کسی بدون هدف [و بیهوده آفریده نشده است .»

مرکز مشاوره ستاره

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر