یکی از نشانه های فروپاشی تمدن غرب، انحطاط اخلاقی جامعه غربی بویژه آمریکا و از هم گسیختگی اجتماعی در این کشور با فروپاشی نهاد خانواده است. آمار های هولناک سواستفاده جنسی و تجاوز، جرم و جنایت و رواج استفاده از مشروبات الکلی نشان از بحران بی پایان اخلاقی در آمریکا دارد.

آنچه از ایالات متفرقه آمریکا نمی دانید

آنچه از ایالات متفرقه آمریکا نمی دانید

انحطاط اخلاقی و از هم پاشیدگی تعاملات انسانی در جوامع غربی بهبحران هایی وخیم تبدیل شده است که بسیاری از اندیشمندان غربی و جامعه شناسان آمریکایی این مسئله را اولین نشانه فروپاشی ایالات متحده آمریکا دانسته اند که در لایه های زیرین جامعه آمریکا و در ابعاد اخلاقی و اجتماعی در حال شکل گیری است. برای پی بردن به عمق این بحران ها در جامعه آمریکا به گفتار برخی از سیاستمداران و اندیشمندان آمریکایی اشاره می کنیم.

بحران عمیق

زبیگینو برژینسکى ، نظریه پرداز آمریکایى و مشاور اسبق امنیت ملى آمریکا در این زمینه بیان می کند:« آمریکا و اروپا نباید داعیه رهبرى جهان را داشته باشند زیرا کشورهاى اروپایى و آمریکایى در یک بحران عمیق فرهنگى ، معنوى ، اجتماعى و اقتصادى گرفتار و مشغول شده‌اند.» روزنامه جمهورى اسلامی , 75/5/17

ناتوانی در رهبری جهان

این بحران عمیق فرهنگی و معنوی را (نیوت گنگیج) رئیس اسبق مجلس نمایندگان آمریکا اینگونه توصیف می کند:« ایالات متحده باید جهان را رهبرى کند . . . اما با کشورى که در آن دوازده ساله‌ها باردار مى‌شوند ، پانزده ساله‌ها همدیگر را مى‌کشند ، هفده ساله‌ها به ایدز مبتلا مى‌شوند و هجده ساله‌ها دیپلم مى‌گیرند بدون این‌که بتوانند بخوانند و بنویسند هیچ کس را نمى‌شود رهبرى کرد. »روزنامه جمهورى اسلامى 75/5/22

رسانه های نابودگر

اما اگر بدنبال عامل این انحطاط اخلاقی در جوامع غربی بخصوص آمریکا باشیم، بنجامین اسپاک در کتاب دنیای بهتر برای کودکانمان به تشریح آن می پردازد و می نویسد: « رسانه‌هاى عمومى آمریکا امروزه به عامل مهمى در تقویت و تشدید جریان انحطاط جامعه آمریکا مبدل گشته‌اند و در حالى که تلویزیون و فیلمها مى‌توانند برنامه‌هایى با کیفیت عالى در اختیار بینندگان قرار دهند ولى بیشتر اوقات به پست‌ترین نوع هرزگى و خشونت متوسل مى‌شوند..... در جامعه به ابتذال کشیده شده آمریکا در مقابل انحرافات تلویزیون و سینما و . . . نه تنها برخورد جدى به عمل نمى‌آید که هرگونه اعتراض به تحسین و تجلیل از خشونت وحشى‌گرى و بى‌بندوبارى جنسى در تلویزیون و سینما با اعتراضهاى طرفداران حقوق مدنى درباره آثار دلسرد کننده سانسور روبه‌رو مى‌شود ! گویى که سانسور تنها مساله است.»او در بخشی از این کتاب می نویسد: « وضعیت کنونى آمریکا حاکى از آن است که « مادى‌گرایى ، آرمان‌گرایى را تحت‌الشعاع قرار داده » و « آمریکا خشنترین جامعه در جهان مى‌باشد . » و « آمار مربوط به قتل و سایر جنایات در کلیه بخشهاى این جامعه وحشت‌آور است . » و « تمایلات جنسى نیز به وحشى‌گرى و خشونت کشانده شده است .»

آمارهایی که بنجامین اسپاک به آنها اشاره می کند گویای همه چیز در جامعه آمریکاست، آنچنانکه مجله تایم چندی پیش در طرح جلد خود آمریکا را (ایالات متفرقه )خطاب کرده بود. بخشی از این آمارها را با هم مرور می کنیم.

آمارهای شگفت انگیز

کشوری با زندان های بزرگ

بيش از دو ميليون نفر در زندانها و بازداشتگاه هاي به سر مي برند که طبق اعلام « پروژه مجازات» اين ميزان در مدت سي سال گذشته 500 درصد افزايش داشته واين امر آمريکا را به کشوري پيشرو درحبس افراد تبديل کرده است.به گزارش «دفتر آمار دادگستري ايالات متحده»، چهار ميليون نفر ديگر در تعليق و آزادي مشروط به سر مي برند. به عبارت دیگر از میان هر 142 نفری که در آمریکا ساکن هستند یک نفر در زندان است.

در آمریکا سالیانه بالغ بر 12 میلیون جرم ثبت می‌شود که بالاترین میزان ثبت شده در میان کشورهای جهان است.

آمریکا دارای بالاترین تعداد زندان و زندانی در جهان است. بر اساس آمارهای منتشره 12 درصد از نوجوانانی که در زندان‌های آمریکایی به سر می‌برند مورد تجاوز و سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند. تقریبا ده درصد از زنانی که در زندان‌های آمریکا به سر می‌برند به اجبار تن به خواسته‌های جنسی نگهبانان خود می‌دهند.

جامعه افسرده

میزان تجویز دارو‌های ضد افسردگی برای کودکان در آمریکا سه برابر کشورهای اروپایی است. علاوه بر این، میزان مصرف داروهای ضدافسردگی در میان زنان آمریکا نیز بیش از هر نقطه دیگیری در جهان است. در سال 2008 یازده درصد از زنان آمریکایی به طور مداوم داروهای ضدافسردگی مصرف می‌کردند.

انحطاط بی پایان

هم‌اکنون 89 درصد محصولات پورنوگرافی در کشور آمریکا تولید می‌شوند و بقیه کشورهای جهان 11 درصد از این نوع تصاویر و فیلم‌ها را تولید می‌کنند.

از هر چهار دختر آمریکایی یک نفر قبل از رسیدن به سن هجده سالگی مورد سوء استفاده جنسی واقع می‌شود. این رقم در میان پسران آمریکایی یک نفر از میان هر شش نفر است. این آمار در سال 2006 منتشر شدند و بر اساس آن هم‌اکنون 42 میلیون نفر در آمریکا در دوان کودکی خود مورد سوءاستفاده جنسی واقع شده‌اند.

بنا بر آماری که توسط دانشگاه دادگستری جنایی آمریکا ارائه شده است در هر سال تقریبا 100هزار مورد تجاوز در آمریکا رخ می‌دهد که بالاترین میزان در بین کشورهای جهان است.

حدود ۶۰ درصد از کودکان پسر و ۸۰ درصد از کودکان دختر قربانی سوء استفاده های جنسی، توسط یکی از اعضای خانواده یا یکی از آشنایان خود مورد تعرض قرار گرفته اند.

در ایالات متحده بیش از نیمی از کودکان متولد شده از زنان زیر ۳۰ سال، نامشروع هستند.

ایالات متحده دارای بالاترین نرخ بارداری نوجوانان در این کشور، 2 برابر کانادا، بیش از 3 برابر فرانسه و 7 برابر ژاپن است.

بیشتر از سربازان کشته آمریکا

در سال 2008 تعداد سقط جنین از مرز 50 میلیون گذشته و در سال 2012 به میزان تقریبی 56 میلیون نفر رسیده است. نرخ سقط جنین به طور میانگین در هر سال 2/1 الی 3/1 میلیون مورد در سال است. نقطه جالب توجه اینجاست که مجموع تعداد سربازان کشته شده آمریکایی از جنگ‌های انقلابی آمریکا تا جنگ دوم عراق بالغ بر 2/1 میلیون نفر است.

مواد افیونی

تحقیقاتی که در سال 2010 توسط مؤسسه نظرسنجی گالوپ انجام شد (Gallup) انجام شد نشان داد که هم‌اکنون 67 درصد مردم آمریکا به صورت دائمی از مشروبات الکلی استفاده می‌کنند.

تعداد مرگ و میرهای ناشی از مصرف هروئین، نسبت به سال ۲۰۱۰، ۸۴ درصد افزایش داشته است.

بر اساس آمارهایی که مسؤولان برنامه (تحقیقات ملی در مورد استفاده از مواد مخدر و سلامتی) در حدود 8/3 درصد از افراد بالای 12 سال در این کشور در مصرف مواد مخدر دخیل هستند.


مطالب مرتبط