آنچه من از روحیات همسر خود میدانم (ویژه زنان)

اگر تلاش هایی که مرد برای آرامش و آسایش خانواده متحمل می شود با حمایت از جانب زن روبرو نگردد و زن همچنان از همسر خود متوقع باشد، این برای مرد چنین برداشتی را بوجود ...

آنچه من از روحیات همسر خود میدانم (ویژه زنان)

زهرا صداقتی خلیل آباد، پژوهشگر سطح دو مدرسه علمیه حضرت خدیجه (سلام الله علیها)

چکیده:

امروزه متأسفانه به علت آشنا نبودن زوجین به وظایف زناشویی خود و همچنین به دلیل ناآشنایی به روحیات خاص جنس مخالف خود، بسیاری از روابط زناشویی به بن بست و سرانجام به طلاق ختم می شود. در این مقاله سعی شده است تا روحیات مختص به آقایان که اغلب از نظر و توجه خانم ها پنهان است مورد بررسی قرار گیرد.

واژگان کلیدی: مردان، نیاز، روحیه، حمایت، زناشویی

مقدمه:

انسان ها همواره می کوشند تا در مسیر زندگی خود به سوی کمال حرکت کنند. یکی از مسائلی که باعث به کمال رسیدن انسان ها می شود، ازدواجی صحیح بر پایه همزیستی و همراهی زن و مرد در یک زندگی مشترک است. با توجه به اینکه هر یک از زن و مرد دارای روحیات خاص جنس خود هستند و با ازدواج به دنبال رسیدن به نیازهای خاص خود هستند، در این مقاله که به صورت کتابخانه ای جمع آوری شده است، سعی شده به بررسی روحیات مردان و نیازها و خواسته هایی که آنها از همسران خود انتظار دارند برآورده سازند، بپردازیم.

1- مردان نیاز به تأیید شدن دارند

در روابط زناشویی، زنی قدرتمند عمل می کند که بتواند به زوایای پنهان و روحیات خاص جنس مرد پی ببرد و بتواند برای بهبود روابطش با همسرش به این زوایا تکیه کند. یکی از روحیات خاص مردها این است که مرد نیازمند تأیید شدن است.

تحسین صادقانه برای اکثر مردها یکی از بهترین محرک هاست زمانی که زنی به مردی میگوید به نظرش او بسیار عالی است مرد حس غرور پیدا میکند و به سعی و کوشش برای پیشرفت ترغیب می گردد به این صورت که در خودش توانایی بر عهده گرفتن وظایف تازه و یادگیری مهارت های بیشتر را می بیند. این عامل محرک او را یاری می کند تا برای مسئولیت های زندگی آماده گردد.[1] (هارلی، نیازهای مردان و نیازهای زنان، ص217)

اگر مردان در مقابل کارهایی که انجام می دهند تحسین و تأیید نشوند بیشتر مردان در برابر اشتباهاتشان حالت تدافعی به خود می گیرند. به همین دلیل است که معمولاً مردان از مراجعه به مشاور به شدت پرهیز می کنند، زیرا دوست ندارند کسی آنها را به باد انتقاد بگیرد؛ به همان اندازه که انتقاد سبب می شود مردان حالت تدافعی به خود بگیرند، تحسین و تشویق به آنها انرژی و انگیزه می بخشد.[2] (هارلی، نیازهای زنان و نیازهای مردان، ص218)

در روابط زناشویی، زنی قدرتمند عمل می کند که بتواند به زوایای پنهان و روحیات خاص جنس مرد پی ببرد.

2- حمایت خانوادگی

معنای حمایت خانوادگی از مرد این است که کارهایی که مرد برای زندگی زناشویی اش انجام می دهد، برای همسرش مهم تلقی شود. اگر تلاش هایی که مرد برای آرامش و آسایش خانواده متحمل می شود با حمایت از جانب زن روبرو نگردد و زن همچنان از همسر خود متوقع باشد، این برای مرد چنین برداشتی را بوجود می آورد که تلاش های او برای خانواده اش کافی نیست؛ اما حمایت زن از مرد و خشنودی او از تلاش های همسرش، سبب رضایت و آرامش مرد است.

از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که فرمودند: «اگر قرار بود برای غیر خدا سجده کرد فرمان می دادم زنان بر شوهرانشان سجده کنند.»[3] (کلینی، الکافی، ج5، ص508)

این سخن پیامبر در واقع بی اعتنایی به شخصیت زن نیست، بلکه در احادیث زیادی احترام مرد به شخصیت زن نیز بیان شده است؛ چنانکه در حدیث نبوی آمده است که پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: «برادرم جبرئیل به اندازه ای به ما، نسبت به زن سفارش کرد که گمان کردم به او «اف» هم نمی توان گفت.»[4] (حرعاملی، وسائل الشیعه، ج14، ص252) ولی از آنجا که مردان به عنوان مدیر، برآوردن اوضاع معیشتی خانواده را برعهده دارند و با توجه به سختی که آنها در این راه متحمل می شوند، مرد شایسته حمایت و احترام زن قرار گرفته است و این در واقع همان حمایت خانوادگی است. در این باره خداوند در قرآن می فرمایند:

مردان سرپرست زنانند به سبب آنکه خداوند برخی را بر برخی دیگر (مردان را بر زنان در نیروی فکری و روانی و جسمی) برتری بخشیده (و از اینرو ولایت امر جامعه را در رتبه نبوّت و امامت و ولایت انتصابی از جانب معصوم، از آن مردان قرار داده است) و نیز مردان سرپرست همسران خویش اند به خاطر آنکه از اموالشان (برای زنان) خرج می کنند.[5] (سورة نساء:34)

معنای حمایت خانوادگی از مرد این است که کارهایی که مرد برای زندگی زناشویی اش انجام می دهد برای همسرش مهم تلقی شود.

3- ارضای نیازهای جنسی

از دیگر نیازهای اساسی مردان که باید توسط همسرانشان مورد توجه قرار گیرد ارضای نیازهای جنسی است.

اشتباه اکثر زنان این است که نمی دانند اگر این نیاز که از مهم ترین نیازهای مردان است، به خوبی برآورده نشود، محبتی از جانب مردان نخواهند دید. به همین دلیل اکثر کسانی که از بی مهری همسرانشان شکوه می کنند، کسانی هستند که در ارضای نیازهای جنسی همسران خود کوتاهی می کنند.

4- مردان آهسته فکر می کنند

زن ها با صدای بلند فکر می کنند و آنچه در ذهنشان می گذرد را به صورت جزیی بیان می نمایند. اما فرآیند تفکر در مردها درونی است و فقط نتیجه پایانی را با همسرشان در میان می گذارند.

مردها ترجیح می دهند فقط هنگامی خود را ابراز کنند که پاسخ یا راه حل را از قبل بدانند. از آنجایی که این کار را نیز در سکوت انجام می دهند، هنگامی که نظری از او می خواهید یا راجع به رابطه تان از او سؤالی می کنید، این طور جواب می دهد: «بگذار راجع به آن فکر کنم.» او دوست ندارد جوابی به شما بدهد که اشتباه باشد.[6] (آنجلیس، رازهایی درباره مردان، ص309)

زن ها با صدای بلند فکر می کنند؛ اما مردها فرآیند تفکر درونی خود و فقط نتیجه پایانی را با همسرشان در میان می گذارند.

پس در برخورد با مردها هیچ وقت نباید آنها را تحت فشار قرار داد که احساسات درونی خود را به زبان بیاورند و یا در مقابل سؤال ها و مشکلات سریعاً راه حلی ارائه دهند.

5- مردان از راه چشم تحریک می شوند و زنان از راه گوش

این امر بدین معنی است که مردان همواره به دنبال زیبایی و جذابیت همسرشان هستند و زنان باید برای تحریک عواطف همسر خود از راه تلاش در حفظ جذابیت خود در مقابل همسر عمل نمایند و این بر خلاف تحریک احساسات در زنان است که همواره برای تحریک احساسات خود به دنبال شنیدن کلمات زیبا و عاشقانه از سوی همسر خود هستند. معمولاً مردان هنگامی که همسرانشان زیبا و جذاب به نظر می آید، به شکل صریح و رک عقیده شان را در رابطه با ظاهر همسرشان به زبان می آورند.[7] (هارلی، نیازهای مردان و نیازهای زنان، ص150)

پس زنان می توانند با سعی و کوشش معقولانه برای مراقبت از زیبایی هایشان حس بینایی همسر خود را تحریک و تحسین او را بر انگیزد. یکی از دلایلی که در احادیث ائمه این همه به پوشش زنان در مقابل مردان تأکید شده است نیز همین امر است؛ زیرا که تحریک مردان از ناحیه چشم شان صورت می گیرد و از آنجا که خطر از ناحیه چشم مردان است به زنان توصیه اکید شده است در مقابل نامحرم اندام و زینت های خود را بپوشانند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: «بهترین زنان شما، زنی است که برای شوهرش آرایش و خودنمایی کند، اما خود را از نامحرمان بپوشاند.»[8] (مجلسی، بحارالانوار، ج103، ص235)

تحریک مردان از ناحیه چشم شان صورت می گیرد و از آنجا که خطر از ناحیه چشم مردان صورت می گیرد به زنان توصیه اکید شده است در مقابل نامحرم اندام و زینت های خود را بپوشانند.

نتیجه:

برای ایجاد روابطی سالم و به دور از تنش بین زوجین باید روحیات خاص زنان و مردان مورد توجه قرار گیرد. از جمله روحیات خاص مختص به جنس مردان، که زنان برای بهبود روابط خود با همسرانشان باید به آن توجه کنند، اینست که مردان باید مورد تأیید و به تبع آن مورد حمایت خانوادگی از سوی همسرانشان قرار گیرند و برای ارضای نیازهای عاطفی آنها باید نیازهای جنسی آنها رفع شود و همواره زنان باید تلاش کنند تا در نظر همسرانشان زیبا و جذاب جلوه کنند؛ چرا که راه تحریک مردان چشم آنها است. بدیهی است که اگر زنان در روابطشان این نکات را مورد توجه قرار دهند، بسیاری از اختلافات آنها با همسرانشان به راحتی رفع خواهد شد. همچنین اگر در زندگی زناشویی، زن و مرد هر کدام در انجام وظایف مختص به خود، دقت لازم را انجام دهند، لذت زندگی آرام و شیرین را تجربه خواهند نمود و بی توجهی هر یک از زوجین به نیازهای طرف مقابل باعث بازگشت همین عکس العمل به خود آنها خواهد بود.

-------------------------------------------

پی نوشت ها:

1- هارلی، ویلارد اف، نیازهای مردان و نیازهای زنان، مترجم: لیلا ماندگار، تهران، انتشارات سعید نوین، چاپ اول، 1390، ص217.

2- همان، ص218.

3- قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): لو أمرت أحداَ أن یَسجدَ لأحدٍ لأمرتُ المرأة أن تَسجدَ لِزوجِها. (کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، تهران، اسلامیه،1374 ش، ج5، ص508)

4- قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم): أَخْبَرَنِی أَخِی جَبْرَئِیلُ وَ لَمْ یَزَلْ یُوصِینِی بِالنِّسَاءِ حَتَّى ظَنَنْتُ أَنْ لایَحِلَّ لِزَوْجِهَا أَنْ یَقُولَ لَهَا أُفٍّ. (شیخ حرّ عاملی، وسایل الشیعه، قم‌، آل البیت، 1407، ج14 ص252)

5- الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللهُ بَعْضَهُمْ عَلی‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِمْ ... .

6- آنجلیس، بار بارادی، رازهایی درباره مردان ، مترجم: هادی ابراهیمی، تهران، نسل نواندیش، چاپ اول، 82، ص309)

7- نیازهای مردان و نیاز های زنان، ص150.

8- اِنَّ مِن خَیرِ نِسَائَکُم اَلمُتَبَرَّجَةَ مِن زَوجِها الحصَانَ عَن غَیرِه؛ (مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، تهران، اسلامیه، بی تا، ج103، ص235)

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر