مهمان و تكريم او در مباني اخلاقي و آداب معاشرت اسلامي از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است، و اين ويژگي را مي‌توان در آیات قرآن کریم به وضوح مشاهده كرد.

آیات مهمانی

آیات مهمانی

مهمان و تكريم او در مباني اخلاقي و آداب معاشرت اسلامي از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و اين ويژگي را مي‌توان در آیات قرآن کریم به وضوح مشاهده كرد.

بی زحمت

فَقَرَّبَهُ إِلَيْهِمْ قَالَ أَلَا تَأْكُلُونَ)ذاریات،27)

رفتار برخی به گونه ای است که هم خود را به زحمت می اندازند هم مهمان را.ادب قرآنی می گوید مهمانت را حتی در این اندازه که از جایش بلند کنی وبه سفره غذا برسانی به زحمت مینداز، بلکه سفره غذا را به او برسان و نزد او پهن کن. کما اینکه ابراهیم این گونه رفتار کرد؛«پس آن (غذا) را نزدشان برد.

محافظ

فَاتَّقُوا اللَّهَ وَلَا تُخْزُونِ فِي ضَيْفِي(هود،78)

همان آدمی که تا دیروز برای تو فقط یک دوست یا آشنابود،حالا وقتی وارد خانه ات شد،وقتی به حریم خودت راهش دادی،باید حافظ آبرو و حرمتش هم باشی. باید هوایش را داشته باشی تا لطمه ای نبیند؛چه لطمه جسمانی، چه روحی روانی . حضرت لوط هم همین گونه رفتار کرد؛وقتی مهمانش را در خطر دید، به سرعت واکنش نشان داد؛«از خدا بترسید ؛و مرا درباره میهمانم رسوا نسازید!»

مراعات

قَالَ يَا أَبَتِ هذَا تَأْوِيلُ رُؤْيَايَ مِنْ قَبْلُ قَدْ جَعَلَهَا رَبِّي حَقًّا ۖ وَقَدْ أَحْسَنَ بِي إِذْ أَخْرَجَنِي مِنَ السِّجْنِ(یوسف،100)

زبان تند و تیز داشتن، طعنه زدن ضایع کردن و.. هنر نیست یوسف وقتی پدر را دید،از زندان گفت ،از درد فراق و دوری سخن به میان آورد ،اما از چاه ودردسرهایش حرفی نزد تا برادرانش که مهمانش بودند سر افکنده و دل آزرده نشوند. « ای پدر، این بود تعبیر خوابی که از این پیش دیدم، که خدای من آن خواب را واقع و محقق گردانید و درباره من احسان فراوان فرمود که مرا از تاریکی زندان نجات داد».

غریبه ها

فَانْطَلَقَا حَتَّى إِذَا أَتَيَا أَهْلَ قَرْيَةٍ اسْتَطْعَمَا أَهْلَهَا فَأَبَوْا أَنْ يُضَيِّفُوهُمَا(کهف،77)

گاهی سفره ات را برای فقرا پهن کن، گاهی برای غریبه ها پهن کن!چون اگر در مهمان کردن و غذا دادن ،فقط به اقوام و دوستان وآشنایان اکتفا کردی و نسبت به افراد غریب بی تفاوت وبخیل شدی،سزاوارنکوهش پروردگارخواهی بود. «پس (موسی و خضر) به راه افتادند تا هنگامی که به مردم شهری رسیدند، از مردمش خوراک خواستند وآنان از این که آن دو را مهمان کنند،خود داری کردند.»

ورودبی اجازه

فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِيهَا أَحَدًا فَلَا تَدْخُلُوهَا حَتَّى يُؤْذَنَ لَكُمْ وَإِنْ قِيلَ لَكُمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْكَى لَكُمْ(نور،28)

ورود به خانه مردم ،اجازه قطعی می خواهد. اگر بی اطلاع خودت را به خانه کسی رساندی،بی آن که ناراحت وگلایه مند شوی،انتظار هر رفتاری را داشته باش!حتی این که دست رد به سینه ات بزنند و از حضورت پوزش بطلبند.«پس داخل آن مشوید تا به شما اجازه داده شود؛و اگر به شما گفته شد برگردید ،برگردید،که آن برای شما سزاوارتر است.»

#مهمانی #آداب_مهمانی #قرآن


مطالب مرتبط