برای ظهور شرایطی لازم است که باید فراهم کنیم

آیا بیماری همه گیر ویروس کرونا و تعطیلی مساجد و... جزء علائم ظهور است؟

آیا بیماری همه گیر ویروس کرونا و تعطیلی مساجد و... جزء علائم ظهور است؟

1- همان طور که برای رانندگی شرایطی (گواهینامه، کارت بیمه، کارت ماشین)لازم است که باید خودشان فراهم کنند؛ برای #ظهور نیز شرایطی لازم است که باید فراهم کنیم(یار به اندازه کافی، منجی گرایی در اکثر دنیا، ناامیدی از حکومت ها و مکاتب فکری). (1)

هنگام رانندگی علائم رانندگی وجود دارد که راننده وظیفه ای در برابرش ندارد، برای ظهور نیز علائمی است که وظیفه در مقابلش نداریم.

2- علائم دو مدلند: حتمی(سفیانی، فرورفتن سپاه سفیانی در بین مکه و میدنه، صیحه آسمانی، قتل نفس زکیه) که همان سال آخر ظهور و متصل به ظهور اتفاق می افتد و حتما اتفاق می افتد.

- علائم غیرحتمی: بیش از هزار علامت است که حتمی نیست و ممکن است بدون اتفاق افتادن این علائم، ظهور اتفاق بیفتد.

برخی غیرحتمی ها: فراگیری ظلم و ستم، عمل نکردن به دین، همجنس گرایی، آمیزش با حیوانات، خوردن و خرید و فروش مشروبات الکی به صورت آشکار، تعطیلی کعبه، تعطیلی کتاب خدا، خانه خدا و احکام، ریاست زنان، کم فروشی، آشکار شدن موسیقی در مکه و مدینه و... .(2)

دوگونه مرگ:

امام علی علیه السلام فرمودند: نزدیک ظهور حضرت مهدی علیه السلام مرگ سرخ و مرگ سفید و ملخ در غیر زمانش می باشد که مانند رنگ خون است و اما مرگ سرخ مرگ شمشیر است و مرگ سفید طاعون است.(3)

(مرگ با شمیشیر کنایه از جنگ است که به صورت عمومی واقع می شود که یک سوم مردم را در کام خود فرومی برد، مرگ سفید یعنی بیماری های واگیر مثل طاعون).

از امیرالمؤمنین علیه السلام پرسیدند: «آیا برای ظهور علامت و نشانه ای است؟ فرمود: «نَعَمْ قَتْلٌ فَظِيعٌ، وَ مَوْتٌ سَرِيعٌ، وَ طَاعُونٌ شَنِيع‏؛(4)یعنی کشتارهای عالمگیر و ناگوار و پست و مرگ های پی در پی و شیوع طاعون».

برخی فرهنگ لغت ها طاعون را به هر بیماری واگیر گویند.(5)

- ما نمی توانیم بیماری کنونی (کرونا) را به عنوان علامت ظهور بدانیم و نمی توانیم رد کنیم و در هر صورت جزء علائم غیرحتمی (نه حتمی) می شود که مهم نیست.

تعطیلی مساجد:

در روایات آمده در آخرالزمان مساجد آباد می شوند ولی کسی به آن ها رفت و آمد نمی کند(مَسَاجِدُهُمْ عَامِرَةٌ وَ هِيَ خَرَابٌ مِنَ الْهُدَى).(6) نه آنکه در مساجد بسته باشد؛ یعنی #مساجد با تجملات ساخته می شوند و به لحاظ ظاهری و مادی آباد هستند اما در باطن و به لحاظ معنوی خراب و ویران می شوند.

منبع:

جزوه پاسخ به شبهات کرونا

تهیه و تنظیم: گروه علمی اداره پاسخگویی به سؤالات دینی دهه کرامت 1441 ق، 1399 ش.

پی نوشت:

1. کمال الدین، ج 1، ص 649.

2. بحار، ج 52، ص 256.

3. عقدالدرر، ص 98.

4. ارشاد القلوب، ص 286.

5. قاموس المحیط، ج 1، ص 31.

6. بحار، ج 2، ص 190.


مطالب مرتبط