آیا طرح غدیر با دعوت به اخوت اسلامی و وحدت ایمانی منافات ندارد؟

بی شک مهم ترین پیام قرآن و پیامبر (صلی الله علیه و آله)، دعوت به وحدت اسلامی است.

آیا طرح غدیر با دعوت به اخوت اسلامی و وحدت ایمانی منافات ندارد؟

آیا طرح غدیر با دعوت به اخوت اسلامی و وحدت ایمانی منافات ندارد؟ خیر، زیرا حمایت از وحدت به معنی کتمان حقایق نیست بلکه به معنی وحدت در مشترکات است، وحدت به معنی توحید صفوف مسلمین در برابر دشمن مشترک است و نیز به معنی پرهیز از دشنام و اهانت و تحقیر است، از سویی دیگر وحدت، سیره عملی امیرالمؤمنین (علیه السلام) در دوره خلفای سه گانه بوده است. و همه اینها پیام غدیر است پس غدیر منادی وحدت حول محور سخنان پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و آیات قرآن است. بهترین امتها مسلمین هستند چون دعوت به خیر می کنند و بهترین دعوت به خیر دعوت به وحدت است. بی شک مهم ترین پیام قرآن و پیامبر (صلی الله علیه و آله)، دعوت به وحدت اسلامی است.(1)

بدون شک نیاز مسلمین به اتحاد و اتفاق از مبرم ترین نیازهاست و درد اساسی جهان اسلام همین کینه های کهنه میان مردم مسلمان است. دشمن هم همواره از همین ها استفاده می کند. مفهوم اتحاد اسلامی که در صد ساله اخیر میان علما و فضلا مومن و روشنفکر اسلامی مطرح است این نیست که فرقه های اسلامی به خاطر اتحاد اسلامی از اصول اعتقادی یا غیر اعتقادی خود صرف نظر کنند و به اصطلاح مشترکات همه فرق را بگیرند و مختصات همه را کنار بگذارند. چه این کار نه منطقی است و نه عملی.

آنچه ما انتظار و آرزو داریم این است که محیط حسن تفاهم به وجود آید. آنچه بزرگان ما در پی آن هستند این است که زمینه برای پخش و انتشار معارف اهل بیت (علیه السلام) در میان برادران اهل سنت فراهم شود و معتقدند که این کار جز با ایجاد حسن تفاهم امکان پذیر نیست.(2)

آنچه که مانع وحدت است بیشتر سوء تفاهم هاست زیرا همه ما مسلمین یک معبود داریم، یک قبله داریم، ماه رمضان و روزه همه ما یکی است، یک کتاب آسمانی داریم، همه به نماز و زکات معتقد هستیم، و عمده این است که فرهنگ و تمدن همه مسلمین یکی است، باید از اهانت و شماتت همدیگر بپرهیزیم و همه به فرهنگ و تمدن اسلامی و به قرآن و اسلام برگردیم. یکی از اهداف اسلام، یکی از اهداف عبادت بزرگی چون حج، وحدت اسلامی است. باید سعی کرد که سوء تفاهمات را از میان برد، و هیچ گروهی دیگری را تخطئه و تحقیر نکند، هر گروهی فقط مزایا و محاسن مذهب خود را معرفی و تبلیغ کند و از هر گونه اهانت و تحقیر باید دوری کرد و بدون تحقیق و مطالعه هرگز قضاوت نکنیم و از هر گونه دروغ و جعل و شایعه شدیدا پرهیز کنیم.

همه مسلمین: 1. به خدا عقیده دارند. 2. به قرآن عقیده دارند. 3. به قیامت اعتقاد دارند. 4. به سیره و سنت و احادیث رسول اکرم (صلی الله علیه وآله وسلم) باور دارند.5. به مراسم حج و قداست کعبه و قبله مسلمین باور دارند. 6. همه مسلمین تاریخ مشترک و به هم آمیخته دارند. 7. همه مسلمین فرهنگ و روحیه معنوی مشترک دارند.

علی (علیه السلام) خود مظهر کامل وحدت اسلامی بودند و از تفرقه مسلمین رنج می بردند.(3)

منبع: کتاب جلوه ای از حقیقت غدیر، مرزبان کریمی، ص 57-59.

----

پی نوشت ها:

1. آل عمران /103، 105 و انفال 46.

2. امامت و رهبری، شهید مطهری، ص 16 و 17.

3. یادداشت های استاد مطهری (ره)، ج 6، ص 395 و 396. ج 7، صص 43 و 414.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر