توجه به پزشکی نوین در شهر مشهد برای نخستین بار توسط آستان قدس رضوی و از دارالشفاء آغاز می شود...

یکی از قدیمی ترین مؤسسات درمانی ایران
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ 86 194.6 KB 10 0

یکی از قدیمی ترین مؤسسات درمانی ایران

دارالشفای آستان قدس رضوی به عنوان یکی از قدیمی ترین مؤسسات درمانی ایران از زمان تأسیس تا کنون نقش مهم و مؤثری در خدمت رسانی به زائران و مجاوران امام رضا (علیه السلام) داشته است. تغییر و تحولات صورت گرفته در این مؤسسه درمانی نشان می دهد تشکیلات آن از عصر صفوی منظم و به عنوان یکی از مراکز طب سنتی مطرح بوده است.

در واقع توجه به پزشکی نوین در شهر مشهد برای نخستین بار توسط آستان قدس رضوی و از دارالشفاء آغاز می شود. دارالشفای آستان قدس که قدمت آن به دوره صفویه می رسد در عصر قاجار شاهد تغییر و تحولاتی در فضاهای کالبدی و مسائل پزشکی است.

5ce243f88bd44.jpg

دارالشفای آستان قدس به عنوان یکی از فعال ترین مؤسسات درمانی خراسان، نقش مهمی در مداوای زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی داشته است. پیوند این مرکز با وقف، راز پویایی این مؤسسه درمانی است.

توجه جدی به دارالشفاء، از دوره قاجار تحقق یافت و پس از آن شاهد تغییر و تحولاتی در ساختار اداری و گذر از پزشکی سنتی، با اقداماتی که دکتر امیراعلم خان انجام می دهد؛ هستیم.

دارالشفای آستان قدس رضوی به عنوان یکی از فعال ترین مؤسسات درمانی خراسان، نقش مهمی در مداوای زائران و مجاوران حرم مطهر رضوی داشته است. پیوند این مرکز با وقف، راز پویایی این مؤسسه درمانی است.

نخستین اصلاحات در زمینه پزشکی نوین در دوره قاجار توسط میرزا موسی خان فراهانی انجام شده است.

وی در اواخر سلطنت فتحعلی شاه به طور رسمی به مقام تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد و نخستین متولی باشی آستان قدس رضوی در دوره قاجار بود.

در نسخه ای خطی با اشاره به خدماتی که موسی خان به آستان قدس رضوی داشته، مهمترین اقدام اصلاحی وی در زمینه پزشکی، در مسائل مربوط به دارالشفاء ذکر شده است.

منبع: تاریخ پزشکی نوین مشهد؛ غلامرضا آذری خاکستر


مطالب مرتبط