آیت الله سیدان تبیین کردند؛ عظمت علمی امامان معصوم(علیهم السلام)

استاد حوزه علمیه با بیان این که امامان از جانب خداوند دارای همه کمالات هستند، فرمودند: موقعیت علمی امام به وصف نمی آید و به اذن خداوند محیط بر همه...

آیت الله سیدان تبیین کردند؛ عظمت علمی امامان معصوم(علیهم السلام)

استاد حوزه علمیه با بیان این که امامان از جانب خداوند دارای همه کمالات هستند، فرمودند: موقعیت علمی امام به وصف نمی آید و به اذن خداوند محیط بر همه چیز هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله سیدان، معظم له با اشاره به حدیثی از امام رضا(علیه السلام)، به تبیین عظمت علمی اهل بیت(علیهم السلام) به عنوان امام، خلیفه و جانشین پیامبر(صلی الله علیه وآله) پرداختند.

ایشان با اشاره به فوائد شناخت امامت، فرمودند: این شناخت موجب رشد، سعادت و کمال انسان می شود چون این شناخت موجب علاقه بیشتر و این علاقه بیشتر موجب تبعیت بیشتر شده و وقتی تبعیت بیشتر شود موجب سعادتمندی بیشتر می شود.

آیت الله سیدان با بیان این که امامان یگانه زمان خود هستند، اظهار کردند: مثل و نظیری برای امام نیست، در عالم کسی همتای حضرت نیست، بدلی برای امام پیدا نمی شود و کسی نمی تواند جای ایشان را بگیرد، فضائل ایشان از سعی در دنیا به دست نیامده و از ناحیه خدا اختصاص به همه کمالات دارند.

استاد حوزه علمیه افزودند: با توجه به این که امامان به تصمیم خود انتخاب بی نظیر در جهت عبودیت و بندگی و تسلیم در برابر خدا و نهایت درجه عبودیت را داشتند، خداوند نیز براساس این تصمیم خیر آن ها، این کمالات را به آن ها تفویض کرده است و این بزرگواران را سرمشق برای جهانیان قرار داده است.

ایشان در ادامه با اشاره به حدیث 31 کتاب بحارالانوار جلد 46 صفحه 243، به موقعیت علمی امام اشاره کرده و فرمودند: تمام کمالات در دو فضیلت علم و قدرت جمع می شود و همه کارهای ما و حتی نیت های ذهنی ما برای این بزرگواران مشخص است.

آیت الله سیدان بیانات صریح پیامبر(صلی الله علیه وآله) و آگاهی اهل بیت را دلیلی بر اثبات مسأله امامت بیان و ابراز کردند: در حدیثی از امام رضا(علیه السلام) در جلد دوم مسند امام رضا، صفحه 133 حدیث پنجم بیان شده است که حضرت بیانات صریح از پیامبر(صلی الله علیه وآله) و دلیل برای اثبات امامت بیان می کند که در روایات فراوانی پیامبر(صلی الله علیه وآله) به امامان بعد از خود اشاره کرده است و در مورد دلیل نیز می فرماید:«امام دارای آگاهی است که هر چه از او سوال شود، پاسخگو باشد و وقتی دعا کند دعای آن ها مستجاب می شود.»

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کردند: موقعیت علمی امام به وصف نمی آید و به اذن خداوند محیط بر همه چیز هستند اما قرار نیست با این علم عمل کنند چنان چه که خدا هم با علم خود عمل نمی کند و سنت هایی نیز در کار است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر