خانه بعد از یک سال زندگی در آن، نیازمند نظافت اساسی است و زنان در کمال محبت، مسئولیت این نظافت دشوار را بر عهده می گیرند. حال در این وضعیت، دور از انصاف است که به جای کمک کردن و قوت قلب دادن به همسر...

اثبات صداقت در محبت

اثبات صداقت در محبت

یکی از ابزارهای اثبات محبت، حضور، همدلی و همراهی در لحظات سخت و مشکل است. معمولاً در خوشی ها و شیرینی های زندگی، دیگران همراه و یاور ما هستند و خود را در شادی ما سهیم می کنند؛ اما در لحظه های تلخ و در سختی ها، فقط کسانی ما را همراهی می کنند که حقیقتاً دوستدار و علاقه مند به ما هستند و حاضرند برای تسکین ناراحتی های ما، سختی ها و تلخی هایی را بر خود وارد کنند. به همین سبب است که دوستان واقعی را می توان در مشکلات و سختی ها شناخت.
این قاعده در محیط خانواده نیز پا برجاست. همسر ما دوست دارد در مشکلات و سختی ها به ما تکیه کند و در پناه آغوش گرم ما آرامش بگیرد. همراهی ما در سختی ها و مشکل ها و تلاش برای رفع آن ها، علاوه بر اثبات محبت و تقویت نقش تکیه گاهی و مدیریت ما در خانواده، پاداش عظیمی را نیز برایمان به دنبال خواهد داشت. امام رضا (علیه السلام) می فرماید: «هر که مؤمنی را از گرفتاری نجات دهد، خداوند او را در روز قیامت از گرفتاری نجات می دهد.[1] یکی از مصادیق لحظات گرفتاری برای بانوان که به شدت به همراهی و کمک همسر خود نیاز ، زمان عادت ماهیانه است. این، دورانی است که خداوند متعال از آن به عنوان اذیت و ناراحتی یاد می کند: «وَ یسْألُونَکَ عَنِ الْمَحِیضِ قُلْ هُوَ أذًى»[2] و از تو دربارۀ حیض می پرسند. بگو آن رنج و ناراحتی است دارند. درک وضعیت سخت جسمی و روحی زن در این دوران، برای او بسیار اهمیت دارد و در خاطرش ثبت می شود. پس سعی کنیم در این دوران، در امور خانه به خصوص در کارهای سخت و سنگین، او را یاری و از نظر روحی تقویتش کنیم.
مصداق دیگر ِلحظات سخت، ایام بارداری و زایمان در بانوان است. این دوران با وجود شیرینی های وصف ناپذیر، سختی ها و اذیت های فراوانی را برای زن در پی دارد. او که سلامتی و جان خود را برای گسترش خانواده به خطر می اندازد، دوست دارد شوهرش را یار و حامی خود ببیند. به دلیل سختی های دوران بارداری، خداوند از مقام مادر تمجید کرده و به فرزندان احترام به مادر را توصیه فرموده است: «وَ وَصَّینَا الْانِسَانَ بِوَالِدَیهِ حَمَلَتْهُ أمُّهُ وَهْنًا عَلَى وَهْنٍ»[3] و ما به انسان دربارۀ پدر و مادرش سفارش کردیم. مادرش او را با ناتوانی روی ناتوانی حمل کرد. [در دوران بارداری، هر روز، رنج و ناراحتی تازه ای را متحمل می شد.] یکی دیگر از روزهای سخت همسران که باید آقایان به آن توجه کنند، دوران خانه تکانی و نظافت سالانه است. بسیاری از مردان از این دوران گله مند هستند و فکر می کنند با اشکال وارد کردن به ضرورت خانه تکانی، نیاز همسرشان به کمک و همراهی بر طرف خواهد شد! واقعیت این است که خانه بعد از یک سال زندگی در آن، نیازمند نظافت اساسی است و زنان در کمال محبت، مسئولیت این نظافت دشوار را بر عهده می گیرند. حال در این وضعیت، دور از انصاف است که به جای کمک کردن و قوت قلب دادن به همسر، مانع کار او شویم یا وضع را بر او سخت تر کنیم. مسائل ذکر شده فقط نمونه هایی از لحظات سخت برای زنان است که همراهی با آن ها، محبت ما را ثابت می کند و به شیرینی زندگی مشترک ما خواهد افزود.

هر که مؤمنی را از گرفتاری نجات دهد، خداوند او را در روز قیامت از گرفتاری نجات می دهد.

تمرین و پیشنهاد
نگاهی مختصر به زندگی مشترک خود بیندازیم و لحظات سخت و خطیری را که احساس می کنیم همسرمان از نبود ما اذیت شده است یا حضور ما را بسیار گرامی داشته و از آن خرسند شده است، یادداشت کنیم. همچنین بر اساس سلیقۀ همسر خود، راهکارهای ویژۀ جلب توجه همسر خود را شناسایی و ثبت کنم. حال سعی کنیم تا حد ممکن، نکته های ذکر شده در این بخش و نمونه های را که خودمان در طول زندگی مشترک ثبت کرده ایم، رعایت کنیم. یادمان باشد که با اثبات محبت خود به همسر، می توانیم قلب او را به تسخیر در آوریم و لذت زندگی مشترک را دو صد چندان کنیم.

منبع: کتاب کلبة آرامش، جایگاه و نقش پدر در خانواده، معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی

-------------------------------------------------------------------------
پی نوشت ها:
1. اصول کافی، ج۳، ص۳۸۲، حدیث۲۱۶۴.
2. بقره:۲۲۲.
3. لقمان: ۱4 ترجمۀ مکارم شیرازی.


مطالب مرتبط