احساس رضایت از زندگی

احساس رضایت از زندگی تنها به داشتن نیست، بلکه به دیدن داشته هاست و از آنجایی که هر کس در کنار نداشتن هایش، داشته هایی هم دارد می تواند با دیدن آنها زندگی خوش و خرمی داشته باشد.

احساس رضایت از زندگی

مرد آشپزی بود که زندگی خوبی داشت و همیشه خوشحال بود. هرکس نگاهش می کرد برق شادی را در چشمانش می دید و رضایت و خوشحالی اش را می فهمید. وقتی از او می پرسیدند چرا این قدر شاد هستی؟
آشپز جواب می داد: من زندگی خوبی دارم، زن و بچه ام سالم و سلامت هستند خانه ای داریم که در آن زندگی می کنیم و رزق و روزی مان را خدا می رساند چرا شاد و خوشحال نباشم.
تا این که روزی اتفاقی برای مرد آشپز افتاد. یک روز صبح که آشپز می خواست کارش را شروع کند روی میزش یک کیسه، پر از سکه های طلا یافت.
هر چه اطراف را نگاه کرد کسی را ندید. مرد آشپز کمی فکر کرد و بالاخره به این نتیجه رسید،که سکه ها مال خودش است و می تواند آنها را بردارد.
مرد آشپز کیسه را باز کرد و سکه ها را شمرد.سکه ها 99 تا بودند. مرد آشپز از دیدن سکه ها خیلی خوشحال شده بود دوباره و دوباره آنها را شمرد. او با تعجب از خودش پرسید چرا 99 تاست و 100 تا نیست؟
فکر کرد حتما سکه صدم جایی در آشپزخانه افتاده، برای همین شروع کرد به گشتن.
تمام روز را مشغول گشتن بود. همه جا را زیر و رو کرد ولی سکه صدم را نیافت،شب خسته و کوفته در حالی که هیچ کار مفیدی انجام نداده بود به خانه برگشت.آن شب مرد آشپز مثل همیشه خوشحال و خندان نبود چون سکه ی صدم را نیافته بود. تصمیم گرفت فردا بیشتر بگردد تا سکه را پیدا کند. از فردا کار مرد آشپز شده بود گشتن به دنبال سکه صدم.
آرامش و قرار نداشت و کارهای آشپزی اش را فراموش کرده بود بدخو و بد اخلاق شده بود و کم حوصله او عضو گروه نود و نه شده بود.
اعضای گروه 99 ،از داشتن این همه سکه خوشحال نیستند و چشمشان به دنبال همان یک سکه ای است که ندارند. اعضای گروه 99 زیاد دارند، اما راضی نیستند و همیشه به دنبال سکه صدم می گردند .به جای لذت بردن از داشتن 99 سکه،از نبود سکه صدم ناراحتند وتمام هم و غم شان یافتن سکه آخر است و چه بسا که عمرشان را، در راه یافتن این سکه تلف می کنند.
اعضای گروه 99 همیشه از زندگی ناراضی هستند و چشم شان به دنبال چیزهایی است که بقیه دارند و آنها ندارند.
اگر ما داشته های خودمان را نبینیم و همیشه چشم مان به دنبال نداشته های مان باشد،نمی توانیم در زندگی احساس رضایت و خوشحالی داشته باشیم. افرادی که همیشه نالان و شاکی هستند و از زندگی گله دارند، آنهایی هستند که 99 قسمت از خوبی های زندگی را دارند و فقط یک قسمت کاستی در زندگی شان هست.
اگر به زندگی این آدم ها دقت کنی، می بینی آنها چیزهایی دارند که خیلی ها در آرزوی داشتن شان هستند، اما خودشان نمی بینند. در واقع این آدم ها همه عمرشان به دنبال سکه صدم هستند.آرزوهای این آدم ها بی پایان است و هر چه تلاش کنند، باز چیزی هست که مانع خوشبختی شان شود.
احساس رضایت از زندگی تنها به داشتن نیست، بلکه به دیدن داشته هاست و از آنجایی که هر کس،در کنار نداشتن هایش، داشته هایی هم دارد می تواند با دیدن آنها زندگی خوش و خرمی داشته باشد. برای احساس رضایت از زندگی لازم است نکاتی را به یاد داشته باشیم.
الف ) دیدن و شمردن نعمت های بی پایان خداوند
ب) یاد کردن چیزهای خوبی که خدا به ما داده و دیگران از آن محرومند
ج) به زبان آوردن نعمت های الهی و شمردن آنها
د) سپاسگزاری از هر کس که لطفی در حق ما می کند، مخصوصا از خدا وسپس از خلق خدا.مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر