اخلاق کارمندی (پرهیز از کم کاری)

به طور قطع کارمندی که حقوقش را کامل دریافت می کند ولی از کارش کم می گذارد و وظایف اداری خود را به طور کامل انجام نمی دهد هم کاری بسیار زشت و غیر اخلاقی مرتکب شده است و هم حقوق دریافتی را شبهه ناک کرده است.

اخلاق کارمندی (پرهیز از کم کاری)

کم کاری، از آسیب های کارمندی به شمار می آید. سستی ورزیدن در انجام وظایف و بیهوده گذرانی وقت، عملی نادرست و غیراخلاقی است. این مسئله که در آموزه های اسلام نیز به شدت از آن نهی شده است، وظیفه خدمت رسانی کارمند را دچار مشکل می سازد و موجب تباهی حقوق دیگران می شود.

کارمندان در محیط کاری نباید در انجام وظایف و مسئولیت هایی که به عهده آنها گذاشته شده است مسامحه کنند و ساعات کاری خود را به بیهودگی بگذرانند و اینگونه نباشند که حقوق خود را به طور کامل دریافت کنند اما وظایف اداری را نصف و نیمه انجام دهند.

به طور قطع کارمندی که حقوقش را کامل دریافت می کند ولی از کارش کم می گذارد و وظایف اداری خود را به طور کامل انجام نمی دهد هم کاری بسیار زشت و غیر اخلاقی مرتکب شده است و هم حقوق دریافتی را شبهه ناک کرده است. قرآن کریم کم کاری و کم فروشی را در سوره «مطففین» به شدت نکوهش کرده است.

سوره مطففین با تهدید و نفرین بر کم فروشان آغاز می شود و می فرماید: «نفرین خدا بر کسانی که از پیمانه و ترازو می کاهند!» (وَیْلٌ لِّلْمُطَفِّفِینَ). «ویل» به معنای عذاب دردناک و نیز وادی سخت و سوزانی در دوزخ است. این عبارت بیانگر خشم و غضب خداوند نسبت به این افراد ظالم و ستمگر است که حق مردم را ناجوانمردانه پایمال می کنند.

گرچه معنای کلمه «مطففین» کم فروشی در تجارت و داد و ستد است، ولی آیه شریفه در صدد آن است که رفتار زشت کسانی را که فقط به فکر دریافت حقوق خویش بوده و حقوق دیگران را رعایت نمی کنند، نکوهش کند. این افراد در هرگروه و صنفی مشاهده می شوند؛ مثلاً کارمندی که حقوق ماهیانه اش را به طورکامل دریافت می کند و اگر یک ریال از حقوقش کم شود، زمین و زمان را به هم می ریزد تا حق خود را بستاند، اما وظایف اداری خود را به درستی انجام نمی دهد، یکی از مصادیق «مطففین» است. آری «مطفف» هر کسی است که حقوق مردم را مخفیانه و رندانه به جانب خود می کشاند و از دیگران بهره می برد، اما حق آنها را نمی دهد.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

اخلاق کارمندی از دیدگاه قرآن و روایات، دکتر محمد خامه گر

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر