ادبیات جهانی بسیج

تک تک مردم و همه کسانی که علاقه مند به عمران و آبادانی و سربلندی ایران اسلامی هستند، بسیجی اند

ادبیات جهانی بسیج

5 آذر ماه روز تشکیل یک نهاد مقدس و مردمی است که با فرمان حضرت امام خمینی (ره) تاسیس گردید.

در اندیشه حضرت امام «بسیج مستضعفین»، نهادی مردمی است که از آحاد مردم و متن ملت جوشیده می شود. تک تک مردم و همه کسانی که علاقه مند به عمران و آبادانی و سربلندی ایران اسلامی هستند، بسیجی اند.

بسیج مستضعفین یک جریان و تفکر دینی است که خود را برای مبارزه با ظلم و استکبار آماده و مهیا نموده است. هرکس دلش برای انقلاب، مردم و رهبری می تپد و برای تحقق اندیشه اسلام ناب محمدی (ص) تلاش های صادقانه دارد بسیجی است. بسیجی کسی است که برای اصلاح جامعه خویش برنامه، طرح و هدف دارد.

از ویژگی های دیگر بسیجی این است که نمی تواند نسبت به مسائل، مشکلات و معضلات جامعه حساس نباشد، بلکه تن به حادثه می دهد، در دل حوادث فرو می رود، با مشکلات دست و پنجه نرم می کند و در وسط میدان حضور فعال دارد.

بسیجی تماشاچی نیست و نمی تواند در گوشه ای بنشیند و برای دیگران هورا بکشد. او خود اهل تشخیص و بصیرت است و بر اساس معیارهای متخذه از ولایت مطلقه فقیه، مسیر خویش را طی می کند. بسیجی تکلیف گراست و بر اساس تکلیف دینی و انقلابی خود در مسائل اجتماعی حضور پیدا می کند و نقش می آفرینند.

حساسیت نسبت به اوضاع و احوال جهان اسلام از دیگر مختصات تفکر بسیج است. او ضمن اینکه برای پیروزی حزب ا... لبنان دعا می کند، از کمکهای مادی و معنوی دریغ نمی ورزد. او درد فلسطین و معضل ملتهای مسلمان را مشکل خود میداند، او بازی های جهانی و معادلات قدرت را در جهان جدید میفهمد و برای تحقق «خاورمیانه جدید اسلامی» با سرعت و با تلاش گسترده و خلوص، گام برمی دارد. او حضور در عرصه تولید علم و تولید محصولات فرهنگی روزآمد را همانند جنگ هشت ساله تحمیلی، یک جهاد و جنگ جدید برای مبارزه با قلدران و شارلاتان های بین المللی میداند. او امر به معروف و نهی از منکر را صرفا در بیرون بودن چند تار موی سر نامحرم نمیداند بلکه بر این باور است که مبارزه با رانتهای اطلاعاتی و اقتصادی و جهاد برای ایجاد یک جامعه سالم و عدالت محور یک امر به معروف و نهی از منکر کلان و بزرگ است.

بسیجی بر این باور است که باید حوزه و افق ذهن را در مسائل امر به معروف و نهی از منکر توسعه داد. تبلیغ یک فیلم سینمایی مفید، هدیه دادن یک کتاب ارزشمند، معرفی و شناساندن هنرمندان متعهد و خرید آثار آنها، ارائه مدلهای مفید و کارآمد فرهنگی و هنری و پرهیز از قالبهای کلیشه ای و تکراری، ایجاد روحیه امید و دوری از یأس و افسردگی و دامن زدن به روحیه تحول و خلاقیت را از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر می داند.

منبع: مجله امید انقلاب، آذر 1385، شماره 373، ص 2، سعید کرمی.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر