اردبیلی مبارزی که امام رضا(ع) به پیشواز او می رود

آیه الله حاج سید یونس اردبیلی در سال 1296ه.ق متولد شد؛وی از روحانیون مبارز و مخالف با کشف حجاب بود و بعد از واقعه گوهرشاد به دلیل موضع گیری که داشت؛ بازداشت شد. این روحانی مبارز آثار ارزشمندی به یادگار گذاشته است؛ وی در سال 1337ه.ش در سن 84 سالگی به رحمت ایزدی پیوست.

اردبیلی مبارزی که امام رضا(ع) به پیشواز او می رود

امام علی –علیه السلام-:
عِلْمُ اَصْلُ کُلِّ خَیْرٍ، اَلْجَهْلُ اَصْلُ کُلِّ شَرٍّ؛
دانایى، ریشه همه خوبی ها و نادانى ریشه همه بدی هاست.
غررالحکم، ص48


ایمان همان گنجی است که با داشتنش می توان از میان راه های پر پیچ و خم زندگی به زیباترین بهشتی رسید که وصفش محال است. علم و ایمان، برایت دو بال می شوند و چه آسان طی می شود راهی که دشواراست.
عالِم در سراپرده احساس خویش از ایمانش می نویسد و اصولی که به آن پایبند است و رسالتی که بر عهده دارد و سرچشمه ای از معرفت که به او نیرو می بخشد و این قصه یک زندگی نیست که داستان یک مجاهدت است برای شرف و ایمان که تلألو امواجش از لابه لای ورق های کهنه تاریخ می درخشد و چشم را می نوازد.
سال 1296ه.ق در خانواده ای روحانی متولد شد. جدش میرفتحعلی اردبیلی از عرفای بلند پایه بود. تحصیلات مقدماتی را در زادگاهش اردبیل به پایان برد و برای ادامه تحصیل راهی زنجان شد و پس از آن حدود سال 1310ه.ق به نجف و پس از آن به کربلا رهسپار شد و از محضر اساتید برجسته آن زمان نظیر آخوند ملا سبزعلی حکیم، آخوند خراسانی، فاضل شربیانی، سید محمدکاظم یزدی و شیخ الشریعه اصفهانی،علم آموخت واز محضر ایشان بهره مند گردید. در کربلا مورد توجه میرزا محمدتقی شیرازی رهبر نهضت علمای عراق علیه اشغالگران انگلیسی، قرار گرفت و رسیدگی به امور طلاب دینی از سوی میرزا محمدتقی شیرازی به وی واگذار شد.

5a701dc92670c.jpg


نهایت تلاشش را می کرد تا با جریان کشف حجاب که رضاخان به راه انداخته بود مبارزه کند. حجاب را مانعی برای تجدد و نوگرایی نمی دانست. منزلش را خانه پایداری کرده بود؛ آیه الله حاج سید یونس اردبیلی مردی بود برخاسته از مردم و خوب می دانست برای مردم معتقد و اصیل ایران که فرهنگشان دارای قدمتی دیرینه است اینگونه تقلید کردن از فرهنگی بیگانه، به هیچ وجه قابل پذیرش نیست. مخالفت های مردم به خصوص مردم مشهد با سیاست های رضاخان و مسئله کشف حجاب ادامه داشت تا اینکه واقعه غمبار و تأسف برانگیز گوهرشاد رخ داد و در آن تعداد زیادی از مردم بی گناه کشته شدند. موضع گیری آیه الله حاج سید یونس اردبیلی درباره این مسئله باعث بازداشت وی و چندین نفر دیگر از علما و اعزام آن ها به تهران شد. آیه الله اردبیلی مدتی در بازداشتگاه به سر برده و سپس به اردبیل برگردانده شد.
در کتاب «در محضر حضرت آیت الله العظمی بهجت» درباره شخصیت معنوی ایشان مطالبی به شرح زیر نقل شده است:
«یکی از سادات نقل می کند: من در مشهد بودم، شبی خواب دیدم که حضرت رضا - علیه السلام - به پیشواز شخصی می آید، خیال کردم برای بنده است، صبح دیدم که جنازه ی مرحوم سید یونس - رحمه الله - را به صحن آوردند و از همان دری که امام - علیهالسلام - به پیشواز می رفتند، وارد کردند.»
«در قضیه ی مسجد گوهرشاد عده ای را دستگیر نمودند، هشت نفر از علما هم در میان آن ها بودند، معلوم نبود که آن ها را به کجا می برند و آیا اعدامشان می کنند؟ یکی از علمای دستگیر شده می گفت: در بازداشتگاه همه ی ما با حال ناراحتی و تضرع مشغول توسلات و زاری و دعا و گریه بودیم، اما می دیدیم که آقا سید یونس اردبیلی - رحمه الله - مشغول مطالعه ی کتاب جواهر است! به گونه ای که گویی اصلا در گرفتاری نیست گویا ایشان تکلیفشان را همان می دیده اند.»
مبارزات ایشان محدود به مسئله کشف حجاب نمی شد بلکه پس از سقوط رضاخان و بازگشت به مشهد در برابر توده ای ها نیز ایستادگی کرده و فعالیت های وابسته سیاسی روسها در آذربایجان را ناکام گذاشت.

5a701e0628092.jpg

آیات حاج سید یونس اردبیلی، سید علی اکبرخویی و سیدهاشم میردامادی از عالمان مبارز مشهد برعلیه طرح کشف حجاب درکنار تنی چند از روحانیون


در سال 1348ه.ق به اردبیل رفت و در سال 1353ه.ق بار دیگر به مشهدالرضا بازگشت و به تدریس و اداره امور دینی مشغول شد.
آیت الله اردبیلی مردی عالم و مبارز بود که با وجود فعالیت های زیاد، آثار ارزنده ای را از خود به یادگار گذاشته است. از آثار چاپ شده ایشان می توان به «فروعات علم اجمالی در علم اصول»، «معتقدات قاصر در اصول دین» و رساله عملیه تحت عنوان«وجیزالمسائل» اشاره کرد. علاوه بر این برخی دیگر از آثار وی که هنوز به چاپ نرسیده شامل: دوره کامل فقه، صلاه مسافر، قاعده لاضرر، رساله ای در ترتب بر عروه الوثقی است.
در سفری که سال 1376 ه.ق به نجف اشرف داشت مورد استقبال روحانیت و مردم قرار گرفت؛ این مرد بزرگ و مبارز یک سال پس از این سفر در سال در 1377ه.ق مصادف با1337ه.ش در حالیکه 84 سال از زندگی پربارش می گذشت دعوت حق را لبیک گفت پیکر ایشان به مشهد الرضا حمل شد و در جوار امام مهربانی ها در رواق دارالسعاده حرم مطهر به خاک سپرده شد. یادش گرامی.


نویسنده : فدوی

منابع
مشاهیر مدفون در حرم رضوی؛ گروه تراجم و تناسب؛ بنیاد پژوهش های اسلامی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر