روز عرفه از روزهای خاص و مهم سال است که فضایل و اهمیت ویژه‌ای دارد این روز، روز بندگی و تسلیم در برابر معبود و روز رحمت و مغفرت است.

ارزش و شکوه روز عرفه
۸ مرداد ۱۳۹۹ 835 54.8 KB 40 0

ارزش و شکوه روز عرفه

نهم ذی ‌الحجه که به نام روز عرفه نام‌ گذاری شده، از روزهای خاص و مهم سال است که فضایل و اهمیت ویژه ‌ای دارد این روز، روز بندگی و تسلیم در برابر معبود و روز رحمت و مغفرت است که باید با استغفار و دعا، از لحظه لحظه این روز بزرگ برای بهره‌ مندی از سفره احسان خدای مهربان استفاده کنیم.

روز عرفه، روز دعا و مسئلت از خداوند متعال است که درهای مغفرت و رحمت خود را در این روز به روی بندگان باز می‌کند.

روزى است که حق تعالى بندگان خویش را به عبادت و طاعت خود خوانده و شیطان در این روز خوار و حقیرتر و رانده تر و خشمناکترین اوقات خواهد بود.

روایت شده که حضرت امام زین العابدین علیه السلام در روز عرفه صداى سائلى شنید را که از مردم سؤال مى کرد، به او فرمود: واى بر تو آیا در این روز از غیر خدا سؤ ال مى کنى و حال آنکه امید مى رود براى بچّه های در رحم، که فضل خدا شامل آنها شود.

روز عرفه چنان اهمیتی دارد که با شب قدر برابرى مى‌کند، به طوری که امام صادق(ع) فرمود: «اگر شخصى گناهکار نتواند در شب ‌هاى با برکت ماه رمضان به ویژه شب‌ هاى قدر، خود را در معرض نسیم رحمت الهى قرار دهد و آمرزیده شود، او تا سال آینده بخشوده نمى ‌شود، مگر اینکه عرفه را درک کند و از امتیازات آن روز بهره‌ گیرد.

علی کفشگر فرزقی

منبع: اهمیت روز عرفه و اعمال آن


مطالب مرتبط