از آزمایشگاه پدر تا یونسکو

دکتر سودابه داوران دارنده نشان علمی یونسکو مهمترین عامل موفقیت در زندگی بانوان ایرانی را تعالیم عالیه اسلام می داند.

از آزمایشگاه پدر تا یونسکو

پدر آزمایشگاه کوچکی در خانه داشت و هر بار که برای ساخت کرم های آرایشی بهداشتی، داروهای ضد قارچ و باکتری ، ریزش مو و انجام کارهایی از این قبیل به آزمایشگاه می رفت به او و برادر و خواهرش اجازه می داد در آزمایشگاه حضور داشته باشند و حتی گاهی اوقات انجام آزمایش های ابتدایی که تغییر رنگ محلول در محیط اسیدی یا بازی را نشان می داد، به آنها محول می کرد.
شاید همین مسئله باعث شد که سال ها بعد او؛ پروفسور سودابه داوران؛ استاد دانشگاه علوم پزشکی تبریز با ۱۵ اختراع در حوزه دارو رسانی به بیماران صعب العلاج در لیست افراد باهوش قرن ۲۱ قرار گرفته و به عنوان یکی از برندگان چهارمین دوره جایزه کمک به علوم و فناوری نانو در سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برگزیده شد. دخترکِ کوچک آن روزها حالا به استادِ شیمی و محقق بزرگی تبدیل شده که مدیریت دپارتمان نانوفناوری پزشکی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و استاد بیومواد دارویی و نانوتکنولوژی دارویی این دانشگاه را بر عهده دارد.
او در مورد زندگی شخصی خود می گوید:« با تولد فرزندم دوران جدیدی از زندگی من شروع شد. دوره سخت دکترا را می گذراندم و مسئولیت مادری به سایر مسئولیت هایم اضافه شده.مهم ترین اولویت زندگی، تربیت فرزندم بود برای همین در تمام برنامه های زندگی تغییراتی ایجاد کردم. به یاد روزهایی می افتادم که مادرم دلسوزانه تمام وقت و انرژی خود را صرف تربیت من و برادر و خواهرم می کرد، پس باید با تمام توان برای به ثمر نشستن فرزندم تلاش می کردم. با این حال طبیعی بود که مشغله هایم باعث می شد کند تر از آنکه باید به هدف مادرانه و علمی خود برسم. با بازنشستگی مادرم من مشغول دوره دکترا شدم. بعد از ظهر که به خانه باز می گشتم، تمام وقتم را در اختیار پسرم قرار می دادم و سعی می کردم زمان هایی را که به اجبار از فرزندم دریغ کرده بودم، جبران کنم.» مسلما مادری کردن، همسری و درس خواندن در کنارِ هم کار آسانی نیست اما سودابه بانو با توکل بر خدا و کمک خانواده توانست این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارد. او در سال 86 هم به عنوان بانوی نخبه نمونه کشور و جهان اسلام انتخاب شد، دکتر سودابه داوران دارنده نشان علمی یونسکو مهمترین عامل موفقیت در زندگی بانوان ایرانی را تعالیم عالیه اسلام می داند که برای زنان اهمیت قائل شده است. او به زنان کشورش توصیه می کند:« بیشتر از یک فرزند داشته باشید. هرچه فرزندتان به مراحل سنی بالاتر برسد، احساس تنهایی بیشتری خواهید کرد در حالی که خانواده های پر جمعیت گرم و صمیمی تر هستند و در مواقع ضروری، حضور گرم آنها احساس می شود. من یقین دارم بانوان ایرانی بانوانی بسیار سختکوش هستند که با استقلال و خودباوری به بهترین ها دست پیدا می کنند»


فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر