از حسین فهمیده تا عامر الفار

به مناسبت روز نوجوان حضور نوجوانان و حتی کودکان در جریان یک نبرد همواره قالب های متفاوتی داشته است. از برگزاری نمایشگاه و حرکات رسانه ‌ای گرفته تا تیمار مجروحین...

از حسین فهمیده تا عامر الفار

به مناسبت روز نوجوان

حضور نوجوانان و حتی کودکان در جریان یک نبرد همواره قالب های متفاوتی داشته است. از برگزاری نمایشگاه و حرکات رسانه ‌ای گرفته تا تیمار مجروحین و کارهای لجستیکی.
اما در کمتر مکتبی می‌توان این نکته را دید که نوجوانان و کودکان خود را به عنوان رزمنده‌ های درجه یک در نظر بگیرند و به رویارویی مستقیم با دشمن بپردازند. این نکته را می‌توان به عنوان یکی از مهمترین ویژگی‌های اسلام ناب به شمار آورد. مکتبی که شهادت طلبی در همه اقشار جامعه ‌اش از زن و مرد تا کودک و بزرگ ریشه دوانده است.
یادداشت زیر نگاهی به نقش نوجوانان فلسطینی – کوچکترین شاگردان مکتب اسلام ناب – در جریان مقاومت است.
از زمان پیمان«بالفور» که انگلیس کل فلسطین را به صهیونیست ‌ها بخشید مبارزان جوان و نوجوان فلسطینی در راه مبارزه و مقاومت تجربه‌های مختلفی داشته ‌اند. آنها از شوروی کمونیسم - که بر تشکیل رژیم صهیونیست مهر تایید زده بود - و از آن اعرابی - که با آن عِده و عُده در شش روز قافیه را به یک رژیم تازه تأسیس باختند! و بعد حتی بنای مذاکره را با آن گذاشتند - نا امید بودند لذا به فکر یافتن راه‌های تازه‌ای برای مقاومت و مبارزه افتادند.
زمان به نفع اشغالگران می‌گذشت تا اینکه در ایران، انقلابی رخ داد که مانند بمب در جهان خاموش آن زمان صدا کرد. روحیه‌ی مردم فلسطین از این رو به آن رو شد. مبارزان فلسطینی فهمیدند که باید به اسلامی تکیه کنند که امام خمینی(ره) تکیه کرد. اسلامی که خمینی کبیر آن را «اسلام آمریکایی» می‌خواند، دادخواه آنها نبود.
اما انقلاب نوپای ایران اسیر جنگ شده است و عراق به نیابت از همه‌ی زخم خوردگان در صف اول این هماورد است. مردم انقلابی از هر جای جهان – و از جمله فلسطین و لبنان - به جبهه‌ها هجوم بردند و با مقاومت خود دنیا را غافلگیر کردند.
در این میان «خرمشهر» نماد مقاومت نوجوانان و جوانان مسلمان شد و پیام «فهمیده»ی 13 ساله که عروج خود را زیرِ شنیِ تانک دشمن یافت از مرزها عبور کرد. و در نظر آنها تنها شکل قدرت و افتخار، «شهادت» است.
در آذر 1365 (1987 میلادی) اولین «انتفاضه» مردم فلسطین اتفاق افتاد. انتفاضه یا «انقلاب سنگ‌» نخستین مقاومت جدی و فراگیر مردم فلسطین علیه اسرائیلی‌ها بود. هزاران تظاهرکننده ـ که بیشترشان جوانان و نوجوانان بودند ـ علیه اشغالگران به خیابان‌ها ریختند. ارتش اسرائیل تظاهرکنندگان را به گلوله بست و قتل عام کرد. اما زهی خیال باطل!
«عامر الفار» نوجوان 16 ساله فلسطینی برای مقابله با زورگویی اسرائیلی‌ها به گردان شهید «ابوعلی مصطفی» شاخه نظامی «جبهه مردمی برای آزادی فلسطین» پیوست. وقتی او تصمیم گرفت تا با عملیات استشهادی به جنگ صهیونیست ها برود، فلسطینیان ساکن شهر قدس به کمک او شتافتند و توانستند او را به تل آویو، مرکز رژیم اسرائیل برسانند.
عامر به بازار مرکزی شهر تل آویو رفت و در آنجا مأموریت خود را به اتمام رساند. این نوجوان 16 ساله توانست دست‌کم 5 صهیونیست را بکشد و بیشتر از 34 نفر دیگر را زخمی کند. این عملیات شهادت طلبانه چنان اسرائیلی‌ها را ترساند که حتی آریل شارون، نخست‌وزیر اسرائیل هم درباره آن موضع گرفت.
«عیاد مصری» دیگر نوجوان فلسطینی بود که در اثر انفجار کمربند مواد منفجره شهید شد. ارتش اسرائیل در حمله به شهر نابلس، امجد، برادر 14 ساله عیاد را شهید کرده بود. هنگام تشییع جنازه امجد، نظامیان اسرائیلی پسرعموی او را هم به شهادت رساندند. چند روز بعد، عیاد به «جهاد اسلامی» مراجعه کرد تا او را آماده یک عملیات شهادت طلبانه کنند. مقامات جهاد اسلامی با درخواست عیاد مخالفت کردند. آخر از نظر آنها کسانی که سنشان زیر 20 سال است یا تک پسرند و یا برادرشان را از دست داده اند، نباید عملیات استشهادی انجام دهند. اما عیاد زیر بار نرفت. او مقامات جهاد اسلامی را تهدید کرده بود که اگر او را نپذیرند به گروههای مبارز فلسطینی دیگر می رود.
پس از آن، عیاد تا نیمه های شب با صدای بلند قرآن می خواند و همیشه صدای بلند نوارهای قرآن از اتاقش به گوش می رسید. پدر و مادر عیاد فکر می کردند شهادت امجد، این حالت را در او ایجاد کرده است. یک هفته قبل از شهادت، عیاد به یک عکاسی رفت تا مثل بقیه شهادت طلب ها، با اسلحه و مواد منفجره، آخرین عکسش را بگیرد.
عیاد در آن عکس یک کلاه بافتنی سیاه و لباسی ورزشی به تن دارد. چند روز بعد، هنگام تمرین، ناگهان کمربند مواد منفجره عمل کرد و عیاد مصری به برادرش امجد و پسر عمویشان پیوست.
اما عیاد تنها نوجوانی نبود که می خواست عملیات شهادت طلبانه انجام دهد. سه پسر 12، 13 و 15 ساله فلسطینی ساکن شهر «افولا» درصدد اجرای عملیات شهادت طلبانه بودند. آنها حتی نامه هایی برای خانواده هایشان گذاشته بودند و از آنها خواسته بودند به جای سوگواری، شهادتشان را جشن بگیرند.
اما رژیم اسرائیل توانست هر سه آنها را قبل از اجرای عملیات دستگیر کند.
اینها فقط نمونه‌های کوچکی از رشادت‌ها و حماسه آفرینی‌های جوانان و نوجوانان فلسطینی است. روحیه شهادت طلبی در قلب همه‌ی جوانان نهادینه شده است. تاریخ هم در بسیاری از مواقع از ضبط عظمت حوادث به وقوع پیوسته عاجز بوده است و جز خدای رحمان کسی از آنان اگاه نیست.
اکنون دفاع مقدس ایران در مقاومت مقدس لبنان و فلسطین جاری است و این بار مسیر قدس از کربلای ایران می‌ گذرد و در حال حاضر خرم ‌شهر اسلام فلسطین است.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر