از خطا چشم بپوشیم

اگر گذشت و فداکاری، در خانواده به یک فرهنگ تبدیل نشود، پایه های آن زندگی به شدت لرزان خواهد شد.

از خطا چشم بپوشیم

وقتی سخن از گذشت به میان می آید معمولا این جمله ها شنیده می شود: «حقم است»، «مگر چیزی بیشتر از حقم خواستم»، «تا کی از حقم بگذرم؟»، «از قدیم گفتن حق گرفتنی است نه دادنی» و...

به راستی این سخنان شما را یاد کجا می اندازد؟ اتاقی که در یک سوی آن قاضی و در سوی دیگر آن، متهم و شاکی نشسته اند یعنی دادگاه. زندگی دادگاه نیست، زندگی زندگی است و قواعد مخصوص به خود را دارد.

اگر گذشت و فداکاری، در خانواده به یک فرهنگ تبدیل نشود، پایه های آن زندگی به شدت لرزان خواهد شد. گذشت، یعنی چشم پوشاندن از حق خویش. این اشتباه است که برخی خیال می کنند همیشه باید حق را گرفت. نخیر، در بسیاری از مواردِ اختلاف، باید از حق گذشت.


5b66913b98108.jpg

پیش از آن که از اشتباه دیگری گذشت کنی، باید از «منِ» خود بگذری. سِرّ رسیدن به خدا هم عبور از «من» است. اگر اهل گذشت، مقرب درگاه خدایند از آن روست که از «من» شان عبور کرده اند. فاصله میان تو و خدا، فقط همین یک قدم است: عبور از «من». باید از من گذشت. آنها که در «من» می مانند به «او» نمی رسند.


فاصله میان تو و خدا، فقط همین یک قدم است: عبور از «من». باید از من گذشت. آنها که در «من» می مانند به «او» نمی رسند.


تا وقتی که با «من» دوستی، با «او» غریبه ای. برای همین است که ضمیر غایب را برای نزدیک ترین موجود استفاده می کنی. وقتی که «منِ» تو از میان رفت، «او» را احساس می کنی. نزدیک تر از تو به تو. اشتباه نکن «من» نزدیک ترین به تو نیست. بیشترین فاصله را از «منِ» تو دارد. توهّم نزدیکیِ «من» به «تو» روزگارت را سیاه کرده، کسی نزدیک تر از «او» به تو نیست.

راز نزدیک شدن «او» به تو، فهمیدن فاصله زمین تا آسمان میان «من» و «تو» است. این فاصله را که دیدی با «من» احساس غربت می کنی. در این غربت است که پای «او» به میان کشیده می شود. پیچیده حرف نمی زنم. توهّم نزدیکی «من» به توست که حرف هایم را پیچیده کرده است.

منبع: کتاب تا ساحل آرامش، نوشته محسن عباسی ولدی


مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر