از زندگی بیست بگیر

همه ی دختر خانم ها به صف شوند، برایشان حرف دارم بغل بغل، می دانم از نصیحت کردن خوشتان نمی آید ولی باید بعضی حرف ها را زد. من هم که غریبه نیستم، یکی هستم هم سن و سال شما، با...

از زندگی بیست بگیر

همه ی دختر خانم ها به صف شوند، برایشان حرف دارم بغل بغل، می دانم از نصیحت کردن خوشتان نمی آید ولی باید بعضی حرف ها را زد. من هم که غریبه نیستم، یکی هستم هم سن و سال شما، با یکی دو پیرهن پاره شده بیشتر!
دختران عزیز کارنامه تان را گرفتید؟! همه ی نمره ها بیست؟ معدل عالی؟! خیالتان جمع شد؟ دوره کرن های ده باره نتیجه داد؟ خب به سلامتی و مبارکی. حالا یک سوال دارم شما برای بیست شدنِ نمره زندگی ان چه برنامه ای دارید؟! خلاصه زندگی که همه اش نمره و کلاس و درس نیست. چیزهای دیگر هم دارد. پستی، بلندی، نقشهای مختلف، چالش های عجیب و غریب. دختری، همسری، مادری، اصلا برای انسان بودن و زندگی کردن در این اجتماع چه برنامه ای دارید؟ حتما می دانید که تا همیشه نمی شود ورِ دل مادر و پدر ماند و عزیز دردانه خانه بود. خواه ناخواه سیل زندگی از راه می رسد و شما باید همراه آن شوید.
مهارت های زندگی را تمرین کنید
این تابستان سعی کنید مهارت های زندگی را بیاموزید. مهارت های زندگی به شما به عنوان یک خانم کمک می کند که در مواقع حساس و در رو به رو شدن با مشکلات درست تصمیم بگیرد و درست عمل کنید. با دوستان صمیمی خود یک گروه تشکیل دهید، حقیقی یا مجازی فرقی ندارد. بعد سعی کنید یک ویژگی مثبت را ده روز تمرین کنید. مثلا کمک در کارهای خانه، آشپزی کردن، چشم گفتن به والدین، فکر کردن قبل از حرف زدن، رفع استرس با چاره اندیشی، رعایت حجاب در کنارِ زیبایی و جلوگیری از خشم... همه ی کارهای مثبت خود را از ریز تا درشت به هم گزارش دهید، مطمئنا با این کار تا پایان تابستان کلی از مهارت های زندگی را یاد گرفته و عملی اجرا کرده اید. شما به عنوان یک خانم برای زندگی آینده خود حتی اگر خانم دکتر یا مهندس یا .... باشید به این مهارت ها نیاز دارید.
این تابستان خودکفا شوید
اگر شما به کارهایی مثل خیاطی وکارهای هنری علاقه مند هستید، می توانید برای پرداختن به پاره ای از علاقه مندی هایتان مکان مناسبی پیدا کنید تا اوقاتی را به کارورزی بپردازید. یکی از مزایایی که این کار دارد این است که شما معمولا در هنگام انتخاب رشته دبیرستان در میان انبوهی از تردیدها راه خود را گم نمی کنید، یک کارورزی کوتاه مدت در تابستان به شما کمک خواهد کرد تا برای انتخاب رشته بهترین تصمیم را بگیرید. ممکن است این دوره ها به شکل کار در مجله ، در شرکت معماری، مطب پزشک و یا کمک دستیار خیاط باشد.کارورزی در کنار یک تفریح خوب و شرکت در کلاس های ورزشی در کنار همسالان می توانند تابستان پر نشاط و در عین حال پر از تجربیات خوب را رقم بزند. این کارورزی می تواند در کنارِ مادر، خاله و یا حتی عمه باشید. اگر مادرتان خیاطی بلد است از او یاد بگیرد، اگر خاله تان دستپخت خوبی دارید از او آموزش بخواهید، اگر عمه تان هنری مانند قالی بافی، ویترای، طراحی لباس، گلسازی، معرق و... بلد است از او بخواهید شما را به شاگردی بپزید. حتی مادربزرگ ها هم چیز های زیادی برای آموزش دارند. فنی حرفه ای ها هم هر تابستان کلاس های متنوعی برای دختران برگزار می کنند.
کتاب بخوانید و کتاب بخوانید
بعضی تفکر ها و روش های زندگی درست نیست. شاید خانواده شما از یک سبک زندگی غلط استفاده می کند، شاید مادر شما از زن بودن خود ناراضی است، شاید پدری ولخرج یا خسیس دارید یا برادری سخت گیر. یا خیلی از مشکلات دیگر. مثلا بعضی از خانواده ها مسائل و مشکلات کوچک را زیادی بزرگ می کنند، قناعت یا حفظ حریم خانواده را بلد نیستند و.... این ها به معنای بد بودن خانواده شما نیست، همه ی اینها بد بودن روش زندگی آن ها را نشان می دهد. اما شما فرصت دارید که جدا از اشتباهات دیگران تصمیم بگیرد و یک شخصیت محکم و شاداب و خاص برای خود بسازید و برای تشخیص درست از غلط هیچ چیز نمی تواند مانند مطاله کمکتان کند. کتاب را همیشه همراه داشته باشید، هنگام خواب، توی مترو، هنگام استراحت ظهرگاهی و... جای تلوزیون و غیبت کردن و گشت زدن توی فضای مجازی و چشم و هم چشمی های دخترانه کتاب بخوانید. کتاب های خوب کم نیستند، راه زندگی را از کتاب ها یاد می گیرد.
تلاش کنید، این تابستان می تواند مقدمه ای برای ساختن زندگی تان باشد. به امید روزی که در تمامِ مراحل زندگی نمره تان بیست باشد.


فاطمه دولتی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر