هرکس که به درگاه خدا روی آورد خداوند او را محروم نمی کند ولی اگر اسباب دعا فراهم باشد اثر بیشتری دارد.

اسباب استجابت دعا

اسباب استجابت دعا

در کتب مختلف اسبابی جهت استجابت دعا نوشته شده است:

زمان دعا

از امام باقر (ع) روایت شده است: خدای تعالی، هر شب جمعه از اول شب تا آخر از بالای عرش ندا می ‌کند: «آیا بندۀ مؤمنی نیست که بخواند مرا و قبل از طلوع فجر برای دین یا دنیای خود دعا کند تا او را اجابت کنم؟ آیا بندۀ مؤمنی نیست که قبل از طلوع فجر، توبه کند و از گناهش به‌ سوی من بازگردد تا توبۀ او را بپذیرم؟ آیا بندۀ مؤمنی نیست که روزی بر او تنگ شده باشد و قبل از روشن شدن روز از من درخواست زیادۀ رزقش کند تا روزی او را زیاد کنم و بر او وسعت دهم؟ آیا بندۀ مؤمن بیماری نیست که از من قبل از ظاهر شدن صبح، شفای خود را سؤال کند تا او را عافیت بخشم؟ آیا بنده مؤمن محبوس مغمومی نیست که از من سؤال کند تا از زندان آزادش کنم و راهش را باز کنم؟ آیا بندۀ مؤمن مظلومی نیست که قبل از طلوع فجر از من بخواهد که برای او آنچه به ظلم از او گرفته‌اند، بگیرم و او را نصرت دهم؟». پس فرمود: «خدای تعالی دائماً به این کلمات ندا می ‌کند تا آنکه فجر طالع شود».

مکان دعا

در روایتی آمده که خدای تعالی در روز عرفه، به ملائکه می ‌فرماید: «ای فرشتگان من! آیا غلامان و کنیزان مرا که آمده ‌اند از اطراف بلاد پراکنده و غبارآلود نمی ‌بینید؟ آیا می ‌دانید چه می ‌خواهند؟» گویند: «پروردگارا! آنها از تو آمرزش می ‌خواهند». پس حق‌ تعالی فرماید: «شما را شاهد می‌گیرم که آنها را آمرزیدم» .

اسم اعظم

از دیگر اسباب استجابت دعا، دعایی است که متضمن اسم اعظم باشد و آن را کسی به عینه و به‌ طور قطع نمی ‌داند، مگر شخصی که خدای تعالی او را (از انبیا و اولیای خدا) بر آن اطلاع داده باشد.

ترکیب دعا و زمان خاص

مانند دعای سمات که در آخرین ساعت روز جمعه خوانده می ‌شود.

ترکیب دعا و مکان خاص

مانند ادعیه وارده‌ و زیارات مأثوره که با قرائت آن، مزار ائمّه اطهار را زیارت می ‌کنیم. نیایش عرفه در سرزمین عرفات، مصداق تام خواندن دعا در زمان و مکانی خاص است.

ترکیب دعا با عمل خاص

امیرمؤمنان (ع) می ‌فرماید: «رسول‌خدا (ص) فرمود: کسی که برای خدا نماز واجب را به ‌جای آورد، در دنبال آن دعا مستجاب می ‌شود».

علی کفشگر فرزقی

منبع: برگرفته از کتاب عرفه و عرفات/ سیدعباس اسلامی‌کاشانی


مطالب مرتبط