استفاده از اسباب بازی کهنه

مهم ترین نکته هنگام خریدن یا درست کردن اسباب بازی برای کودک ، بی خطربودن آن است

استفاده از اسباب بازی کهنه

وقتی اسباب بازی های کودک شکسته و یا کهنه می شود ، حق نداریم آنها را ، بدون اجازه کودک ، دور بریزیم و یا اینکه به کسی بدهیم . حتی حق نداریم آنها را به برادر و یا خواهر کوچکش بدهیم . باید به عقیده و حق تصمیم گیری و حس مالکیت کودک احترام بگذاریم و به او فرصت و امکان بدهیم تا ارزش مالکیت را به درستی و عملا درک کند .

کودک ممکن است از اسباب بازی اش هرگز استفاده نکند ، ولی به این دلیل که آن را یکی از دوستان ، پدر یا عمو به او هدیه داده است ، خیلی دوستش داشته باشد .

اگر می خواهید بفهمید کدام یک از اسباب بازی های کودک بیشتر مورد علاقه اوست ، به هنگام مرتب کردن اسباب بازی ها با کودک همکاری کنید ، آن وقت متوجه ارزشی که او برای اسباب بازی مختلف خود قائل است خواهید شد . یا اینکه وقتی کودک ناراحت و بیمار است ، همین اسباب بازی می تواند مانند دوستی قدیمی او را خوشحال کند ، کودک با او حرف می زند و همانند سنگ صبورش با او سخن می گوید و احساسات خودش را آشکار می کند .

اسباب بازی های شکسته و فرسوده بهترین فرصت را به کودک می دهد تا از اسرار درونی انها سردرآورد و به حس کنجکاوی خود پاسخ بدهد . از این رو ، توصیه می شود که آنها را در اختیارش قرار دهید تا به صورتی که می خواهد درآورد و با آنها کار کند .

اسباب بازی های نو و سالم و کهنه و همه و همه متعلق به کودک است و برای بازی کردن او ، نه برای گذاشتن در کمد و ویترین .

بنابراین گران بودن ، حجیم بودن ، زیبایی صرف و ... همیشه باعث نمی شود که یک قدم به جلو بردارد .

ایمنی و سلامت

بدیهی است که مهم ترین نکته هنگام خریدن یا درست کردن اسباب بازی برای کودک ، بی خطربودن آن است . هر چند ضرب دیدگی ، کبودی و خراشیدگی بخشی طبیعی و غیرقابل اجتناب از بازی یک کودک ماجراجو، و باهوش است ، راه هایی نیز وجود دارد که به کمکآنها می توان مطمئن شد آنچه که در اختیار کودک گذاشته می شود تا با آن بازی کند یک اسباب بازی بی خطر و سرگرم کننده است و نه اسلحه و وسیله مضر .

البته نه تنها بایستی اسباب بازی ها را هنگام خرید از نظر نقایص خطرناک در طراحی آنها کنترل کرد ، بلکه پس از آن هم باید در فواصل منظم این کار را کرد تا مطمئن شد عیب خطرسازی پیدا نکرده اند .

آیا قسمت های پلاستیکی اسباب بازی نشکسته و لبه تیزی به جا نگذاشته است ؟ بدیهی است اسباب بازی هایی که برای اطفال بسیار خردسال ساخته می شوند بایستی با دقت خاصی ساخته شده باشند زیرا این اطفال توانایی لازم برای خلاص شدن از دردسرهای احتمالی را که ممکن است یک اسباب بازی برای شان پیش آورد ندارند .

از خریدن اسباب بازی هایی که برای سنین بالاتر طراحی و ساخته شده خودداری کنید . حتما اسباب بازی ها ، قبل از دادن به کودک خوب شسته یا تمیز شوند . بادکنک های باد شده یا پاره شده و تیله ها و توپ های کوچک که قطر کمتر از 5 سانتی متر دارند نیز برای آنها خطرناک هستند .

کودکان در سنین زیر سه سالگی دوست دارند اسباب بازی ها به ویژه عروسک های شان ، را به دنبال خود روی زمین بکشند یا آنها را پرتاب کرده به زمین بزنند . بهتر است برای آنها اسباب بازی هایی خریداری شود که مقاومت زیادی داشته باشند که در اثر ضربات چشم ها و دیگر اعضاء بدن شان از هم جدا نشود. زیرا هر گونه شکستگی روی اسباب بازی موجب ایجاد خطراتی خواهد شد .

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر