استفاده از وسایل خانه برای اسباب بازی

بزرگسالان بدون صرف پول نیز می توانند بهترین اسباب بازی یا لااقل اسباب بازی هایی بهتر از آنچه با پول می توان خرید در اختیار کودکان قرار دهند

استفاده از وسایل خانه برای اسباب بازی

بزرگسالان بدون صرف پول نیز می توانند بهترین اسباب بازی یا لااقل اسباب بازی هایی بهتر از آنچه با پول می توان خرید در اختیار کودکان قرار دهند . با نگاهی به گوشه و کنار آشپزخانه منزل و کنار آشپزخانه منزل و کمی قوه تخیل از جانب خود و کودک شان می توانند ساعاتی سرشار از سرگرمی های جذاب برای کودک خود فراهم آورند .

-ظروف

ظرف های پلاستیکی غذا ، سطل ماست، ظرف بستنی، لیوان های پلاستیکی، بطری های پلاستیکی ، ماهی تابه و قوطی های محکم ، شاید ساده ترین و چندمنظوره ترین اسباب بازی های خانگی باشند . می توان از جعبه های پلاستیکی با اندازه های مختلف برای ساعت ها بازی از نوع داخل گذاشتن و بیرون آوردن ، برداشتن و ریختن آب در حمام ، پر و خالی کردن ماسه ، یا بازی با گل در باغچه استفاده کرد . باریختن چند دانه حبوبات یا نخودفرنگی خشک شده داخل ظرف و محکم کردن درب آن می توان یک جغجغه ساخت .

با چند عدد قاشق چوبی می توان یک طبل تمام عیار ساخت .

اگر قوطی های محکم به صورت وارونه در باغچه فرو شود می توان از آنها به عنوان سنگ زیر پااستفاده کرد .

والدین می توانند برای کودکان کم سن و سال تر با ظروف یک بار مصرف بنا به سلیقه خود اسباب بازی های مختلفی مثل فرفره و ... درست کنند .

-با مواد غذایی مثل رشته های ماکارونی ، لوبیا، خشکبار، اسباب بازی های بسیار خوبی می توان ساخت .

از تمام آنها می توان به عنوان قسمت صداساز داخل یک اسباب بازی استفاده کرد .

می توان با چسباندن آنها روی مقوا ، تابلوهای هنری درست کرد .

می توان آنها را رنگ آمیزی کرد و با کشیدن آنها به نخ یا کش ، دست بند و گردن بند درست کرد . حتما کودک را تحت نظر داشته باشید ممکن است حبوبات را در دهان و بینی خود فرو کند .

می توان از سیب زمینی و هویج برای ساختن مهر چاپ استفاده کرد .

برگه های تره فرنگی را اگر بگذارید تا خشک شود ، مارپیچ های جالبی می سازند .

بیشتر بچه ها دوست دارند مقداری مایه شیرینی در اختیارشان گذاشته شود تا بنا به سلیقه خود به آن شکل دهند و بزرگ ترها آن را همراه با غذای اصلی بسازند .

-اشیاء کاغذی

می توان لوله های مقوایی داخل دستمال کاغذی لوله ای را با کمی تزیین به عروسک های خیمه شب بازی از نوعی که روی انگشت قرار می گیرند تبدیل کرد . عروسک هایی را که روی دست قرار می گیرند می توان از پاکت های کاغذی ساخت . شانه های شش تایی تخم مرغ پس از تزیین قسمت داخلی و خارجی ، تبدیل به هیولاهای جالبی می شوند زیرا روی لولای خود مانند یک آرواره باز و بسته می شوند .

اگر قرقره های خالی نخ را به ریسمان بکشید تبدیل به یک اسباب بازی کشیدنی می شوند ، به خصوص اگر طوری رنگ آمیزی شوند که شبیه کرم یا مار به نظر برسند .[1]

-لباس های مختلف

جعبه یا گنجه ای به لباس های قدیمی اختصاص دهید . این لباس ها می تواند شامل کت، پیراهن، شلوار، کفش و کلاه قدیمی باشد تا کودک همراه دوستانش به بازی بپردازد و آنها را بپوشد . گوشه ای از خانه را در اختیار آنها قرار دهید تا بتوانند لباس های مورد علاقه شان را در آن محل پوشیده و به ایفای نقش بپردازند .

-جعبه بزرگ

والدین می توانند جعبه بزرگی ( مانند کارتن یخچال ) تهیه کنند و با مشورت کودک تصمیم بگیرند که این جعبه را به چه چیزی تبدیل کنند : خانه ، کوه ، اداره پست ، ماشین و ... به این ترتیب که قسمت هایی از جعبه را ببرند تا شکل مورد نظر به دست آید و سپس آن را رنگ کنند . شاید بتوان هر روز جعبه را به شکل جدیدی درآورد .

-انتخاب منطقه مخصوص

در صورت امکان در گوشه ای از خانه یا حیاط ، دایره ای رسم کنید . این قسمت را می توان نامگذاری کرد : دفتر ، مرکز و یا هر آنچه کودک دوست دارد . زمانی که کودک به تنهایی و یا همراه با همبازی هایش در این مکان قرار گرفت ، نوع و شیوه بازی ها ، تخیلات آنها را مشخص خواهد کرد .

همچنین برای کودکان ده سال به بالا می توان مقداری چوب ، میخ و اسباب نجاری در اختیار کودک قرار داد تا در پارکینگ و یا گوشه ای از حیاط خانه وسایل بازی از قبیل درخت ، خانه عروسک ، کشتی و غیره برای خود بسازد .

-شن

جعبه بزرگی پر از شن کنید . می توان تعدادی عروسک ، خانه ها و ماشین های کوچک ، گیاهان و حیوانات مختلف تهیه کرد و از کودک خواست تا دنیای کوچک خود را داخل آن جعبه شنی بسازد .

-حباب های صابون

می توانید حباب های صابون را درست کرده و با پیچاندن سر یک لوله پاک کن به شکل حلقه ، یک دمنده ساده درست کنید .

-رنگ انگشتی

-زیورآلات خمیری

-بازی با آب و سنگریزه

-و ....


[1] .همه کودکان تیزهوشند اگر ....میربام استاپرد،ص 130.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر