اسوه شکیبایی

خدا بهتر می داند که رسالت خویش را کجا قرار دهد.

اسوه شکیبایی

یکی از دشمنان اهل بیت که در شهر مدینه زندگی می کرد، گهگاه به آزار و اذیت امام کاظم (ع) می پرداخت و با دشنام گویی به آن حضرت و امیرمؤمنان علی (ع) باعث رنجش خاطر امام می شد.

بعضی از اطرافیان امام که از این ماجرا سخت ناراحت بودند، به ایشان گفتند: «بگذارید ما این آدم فاسد را بکشیم.» امام کاظم (ع) آنان را به شدت از این کار بازداشت و پرسید «این مرد کجا کار می کند؟» گفتند «در یکی از مزارع اطراف مدینه کشاورزی می کند.»

امام سوار بر مرکب به سوی مزرعه آن مرد رفت. وقتی به آن جا رسید، با همان مرکب وارد مزرعه شد. مرد فریاد زد: «زراعت من را لگدمال نکن.» امام کاظم (ع) بی توجه به این داد و فریاد به حرکت خود ادامه داد تا به او رسید. از مرکب پیاده شد و کنار او نشست و با رویی خندان به گفت و گو با وی پرداخت. بعد فرمود «به خاطر این زراعتی [که به وسیله مرکب من] لگدمال شد، چه قدر ضرر کردی؟»

- صد دینار

- فکر می کنی که در برابر این زیان چه قدر نصیبت می شود؟

- من که علم غیب ندارم.

- یعنی چه قدر امید داری که نصیبت شود؟

- امیدوارم دویست دینار بهره ببرم

امام سیصد دینار طلا در آورد و به وی داد و فرمود «زراعتت که صحیح و سالم است (و از حرکت مرکب من بر روی آن آسیب ندیده است.) مقداری را هم که امید داشتی نصیب شود، خدا به تو عنایت کرد.»

آن مرد که از این همه لطف و کرم خجالت زده شده بود، برخاست و پیشانی امام کاظم (ع) را بوسید و از آن حضرت حلالیت طلبید. امام نیز با لبخندی دوستانه او را مورد محبت خویش قرار داد و به شهر بازگشت.

5c63f6f40bb85.jpg

وقتی امام به مسجد شهر رفت، آن مرد را دید که آن جا نشسته است. او با دیدن ایشان این آیه را تلاوت کرد «الله اعلم حیث یجعل رسالته»؛ خدا بهتر می داند که رسالت خویش را کجا قرار دهد.» (و چه کسانی را به رهبری و امامت مردم برگزیند.)

دوستان آن مرد بسیار تعجب کردند، زیرا از دشمنی های او نسبت به امام کاظم (ع) خبر داشتند. به او گفتند «قصه چیست؟! تو که قبلاً چیز دیگری می گفتی؟!» او پاسخ داد «حالا که شنیدید چه گفتم.» بعد با دوستان خود به بحث و گفت و گو درباره فضائل ایشان پرداخت. امام کاظم (ع) به خانه برگشت و به آنان که می خواستند آن مرد را بکشند فرمود «کدام یک بهتر بود، کاری که من کردم یا کاری که شما خواستید بکنید؟»

منبع: نشریه خانه خوبان، عبدالله نیازی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر