اصول بنيادين مبارزه‏ با استكبار

خودباورى و اتكا به نفس، برخورد تهاجمى با استكبار و شكيبايى و پايدارى از اصول اساسی در مبارزه‏ با مستکبران است

اصول بنيادين مبارزه‏ با استكبار

عقل و شرع، مستضعفان و آزادگان را موظف مى ‏دانند كه برای نجات ملت ها از چنگ مستکبران به مبارزه با آنها برخیزند. برخى از اصول چنین مبارزه ای از این قرار است:

1- خودباورى و اتكا به نفس‏

از عوامل غلبه مستكبران بر توده مردم و به بند كشيدن آنان، تلقين اين مطلب است كه توده مردم بدون تكيه بر ثروتمندان، صاحب منصبان و قدرتمندان، قادر به ادامه حيات نيستند. اين نكته در سيره همه مستكبران دیده مى ‏شود. فراعنه مصر خود را «ارباب» و مردم را «بندگان» مى ‏دانستند و به اندازه ای آن را تبليغ كرده بودند كه مردم مصر آنان را «ربّ» خود می پنداشتند و گمان مى‏ كردند آنان، تأمين كننده سعادت مردمند. از اين رو، ظهور حضرت موسى علیه السلام را فسادى در اركان جامعه مى ‏دانستند.

از آن جا كه رمز ادامه داشتن حاكميت مستكبران بر مردم، بر پايه نادان نگاه داشتن مستضعفان با ايجاد وحشت و اضطراب است، پيامبران الهى نيز همواره در پى زدودن جهل و نادانى از مستضعفان و القاى اعتماد به نفس و توكّل بوده ‏اند. در صدر اسلام نیز، مردم از سوی قدرتمندان و ثروتمندان فريب خورده بودند تا آن كه پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله برترى نداشتن صاحب منصبان بر توده مردم و تساوى سفيد و سياه و قريش و غير قريش را به اثبات رسانيد و مردم باور كردند كه آنان نيز شخصيتى مساوى با شخصيت صاحب منصبان اجتماعى دارند.

در عصر ما نيز اين پندار نادرست را بر ملت ‏ها تحميل كرده‏ اند كه شرق بدون تكيه بر غرب، نمى ‏تواند به حيات خود ادامه دهد يا دولت‏ هاى كوچك بدون اتكا بر ابرقدرت‏ ها نمى ‏توانند مستقل زندگى كنند. حضرت امام خمينى (ره) به‏ خوبى این مطلب را تشخيص داد و با زدودن آن از انديشه ملت ايران، آنان را بر مستكبران پيروز كرد و عملًا بر ملتّ ها ثابت كرد كه يك ملت مى‏ تواند با تكيه بر توان و نيروى خود و بدون آن كه محتاج قدرتمندان باشد، روى پاى خود بايستد و اين پيروزى، وامدار خودباورى و اتكاى به نفس است. ایشان مى ‏فرمايد: «بايد مردم را بيدار كنند؛ اين مردمى كه با تبليغات چند صد ساله به آنها باورانده بودند كه نمى‏ شود با امريكا يا شوروى مخالفت كرد و الآن هم باور ملت‏ هاى ديگرى هست. بايد به آنها فهماند كه مى ‏شود. بهترين دليل اين كه امرى ممكن است، وقوع اوست و اين امر در ايران واقع شد».[1]

خودباورى نه تنها پايه و اساس مبارزه در صحنه‏ هاى سياسى و نظامى است، بلكه رسيدن به استقلال فرهنگى و اقتصادى نيز در گرو همين باور است.

2- برخورد تهاجمى با استكبار

هر گاه ملتى در خود توانِ اداره جامعه و رسیدن به استقلال را ببيند، با مستكبران برخورد مقتدارنه خواهد داشت. مستكبران؛ مانند آن جانورى هستند كه هرگاه به او حمله كنى عقب مى ‏نشيند و هرگاه بگريزى، به دنبالت مى ‏دود. سيره‏ پيامبران در برخورد با مستكبران، سيره‏ اى تهاجمى بوده است. پيغمبر اكرم صلی الله علیه و آله در نامه هايى كه به سران كشورهاى آن روز فرستاد، با آنان از موضعى برتر سخن گفت و ضمن دعوت آنان به اسلام، ايشان را از اين كه مانع هدايت ملت‏ هاى خود شوند، بازداشت و آينده را از آن اسلام و مسلمانان ترسيم كرد.

امام خمينى (ره)، كه از روحى تهاجمى در برابر دشمن دين خدا برخوردار بود، همواره با تهاجم بر مستكبران، ابتكار عمل را در دست داشت و در مدت ده سال پس از پيروزى انقلاب اسلامى، به مردم يادآورى كرد كه اگر شما يك قدم عقب بنشينيد، دشمن ده قدم پيشروى خواهد كرد. ایشان نیز به پيروى از رسول اكرم صلی الله علیه و آله نامه‏ اى مقتدارنه به رأس هرم قدرت كمونيسم در جهان فرستاد و او را به دين حياتبخش اسلام فراخواند و برترى اين آيين مقدس را يادآور شد.

3- شكيبايى و پايدارى در مبارزه‏

سومين اصل اساسى، شكيبايى و پايدارى در برابر مشكلات و گرفتارى هاست. روشن است كه ابعاد پيروزى در مبارزه با مستكبران، به تناسب توان قدرت و طرفداران آنان و نيز به تناسب ميزان قدرت مستضعفان در مصاف با مستكبران، متفاوت است و بسا كه مبارزه ملتى ده ‏ها سال به طول انجامد. در چنين شرايطى به طور طبيعى رسیدن به پيروزى نهايى و استقلال كامل، نياز به شكيبايى و پايدارى دارد و تلاش و كوشش فراوانى را مى ‏طلبد؛ چنان كه حضرت موسى علیه السلام، بنى اسرائيل را به شكيبايى و پايدارى فرا خواند.[2] و خداوند نيز پيروزى بنى اسرائيل بر فرعونيان را محصول آن معرفى كرده است.[3]

از سنت‏ هاى ثابت نظام هستى اين است كه هر ملّتى در مبارزه با ظالمان و مستكبران راه پايدارى و شكيبايى را بپيمايد، بدون شك پيروز و سربلند است. تجربه انقلاب‏ ايران‏، بار ديگر اين حقيقت را به اثبات رسانيد. ملّت مسلمان ايران‏، به رهبرى امام خمينى (ره) و با صبر و پايدارى كم نظير، حكومت چندين هزار ساله شاهنشاهى را سرنگون و حكومتى را بر اساس مبانى اسلامى پايه‏ گذارى كرد و در اين راه سختى‏ هايى بسيار به جان خريد. بى گمان، اگر شكيبايى و پايدارى مردم در دوران مبارزه و نيز پس از پيروزى انقلاب‏ نبود، مستكبران عالم ريشه اين انقلاب را نيز خشکانده بودند.

منبع: استكبار و استضعاف در قرآن، محمد سروش، پژوهشكده تحقيقات اسلامي نمايندگي ولي فقيه در سپاه‏، قم‏، چاپ اول، ‏ص: 101 – 96.

-----
پی نوشت ها:

[1] صحيفه نور، ج 12، ص 279.

[2] اعراف، 128.

[3] همان، 137.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر