اطلاع از اوضاع جهان اسلام یک وظیفه اسلامی است

یکی از سنت ها و دست آوردهای بسیار با ارزش انقلاب اسلامی همدردی با ملّت های مصیبت دیده اسلامی است

اطلاع از اوضاع جهان اسلام یک وظیفه اسلامی است

سخن نورانی رسول اکرم صلی الله علیه و آله که فرمود: «مَن اصبَح لا یَهتَمُّ باُمورِ المسلمین فلیس بِمسلمٍ(1)» اهتمام به امور و شؤون و مسائل مسلمان ها را بر هر مسلمانی تا آن حدّ فرض و حتمی دانسته که ترکِ آن را هم ردیف با مسلمان نبودن می داند. ملسلمان های بی درد و بی اطلاع از وضعیت برادران و خواهران مسلمان خود و از ملت های اسلامی و از درد ها و مصیبت ها و گرفتاری های آنان صرفا نامشان مسلمان است هر چند به وظایف فردی خود هم عمل کنند اما در حقیقت عضو زنده و مؤثری از امت اسلام محسوب نمی شوند.

مسلما اهتمام به امور مسلمین هدف عمده اش، و یا به تعبیر بهتر، روشنترین مصادیقش همانا، نصرت و یاری رساندن و رفع محرومیت ها، ظلم ها و ستم ها، فقرها و مرض ها و زدودن کمبودها و نقص ها از مسلمانان است، تا برسد به سطح امت مطلوب اسلامی یعنی امت برتر که در حدیث دیگر بیان شده است: «الْإِسْلَامُ يَعْلُو وَ لَا يُعْلَى‏».(2) بلی باید مسلمان ها از لحاظ فرهنگی اخلاقی، اقتصادی، رفاه فردی و اجتماعی، و مسلما از لحاظ سیاسی امت و ملت برتر باشند تا گفتار خدای تعالی «وَ لَن یَجعَلَ اللّه لِلکافِرینَ عَلَی المُؤمِنینَ سَبیلاً(3)» عینیّت پیدا کند. و این اهتمام به امور مسلمین و یاری رساندن به آنان متوقف این است که از وضعیت مسلمانان اطلاع کامل داشته باشد.

یکی از سنت ها و دست آوردهای بسیار با ارزش انقلاب شکوهمند اسلامی ایران همدردی با ملّت های مصیبت دیده اسلامی است، که نسبت به آنان، ابراز می دارند، تظاهرات سالانه روز قدس و همچنین برگزاری کنفرانس هایی از قبیل کنفرانس دفاع از انتفاضه فلسطین در همین مقوله می گنجد. و به همین خاطر بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی رضوان اللّه تعالی علیه و نیز رهبر انقلاب و دولتمردان جمهوری اسلامی به این مسأله یعنی حوادث جهانی اسلام و قرار دادن مردم در جریان آن حوادث، و همدردی با مسلمانان جهان، بسیار اهمیّت داده و می دهند.

حال باید دید مسلمان ها از این تکلیف اسلامی، تا چه حدّ غافل بوده و هستند؟ این بی اطلاعی و غفلت، گناهی نابخشودنی است و طبعا مسؤولیت آن در درجه اوّل دامنگیر علما و دانشمندان و حاکمان و فرمانروایان جوامع اسلامی است، که متأسفانه شاید بسیاری از آنان خود در بی خبری از جهان اسلام به سر می برند، و این بی خبری را هم قصور و تقصیری برای خود نمی دانند.

علما و پیشوایان مذهبی، به جای این که از مطالعه کتاب الهی و سنّت نبوی و سیر در آثار و تواریخ اسلامی، به چنین وظیفه حیاتی پی ببرند و مسلمانان را از آن آگاه کنند، وقت خود را به مسائل فرعی و جانبی و بیشتر به مسائل اختلاف برانگیز و زنده کردن تعصّبات و دشمنی ها و بدبینی ها که از پیشینیان برای ما به جای مانده، صرف می کنند، عینا مانند کسی که نماز نخواند امّا در باره شکیّات نماز، شب و روز خود را بگذراند و داد سخن بدهد.

و حاکمان و دولتمردان مسلمان که حالشان معلوم است، غالبا سر در آخور خویش دارند و به فکر جاه و جلال خود هستند اگر دنیای اسلام را آب ببرد آنان را همچنان خواب می برد. متأسفانه بسیاری از آنان، از اسلام چیزی نمی دانند، و برای اسلام، در برنامه های حکومتی خود جایی باز نکرده اند، نه تنها مردم را در جریان حوادث اسلامی نمی گذارند که عمدا از نشر حوادث احساسات برانگیز جلوگیری هم می کنند.

شما فکر نکنید حوادث فلسطین و اسرائیل یا کشمیر و دیگر مسائل جهان اسلام به همین داغی که در ایران و رسانه های گروهی ما مطرح می شود و از زبان رهبر انقلاب و مسؤولان کشور ما شنیده می شود، و از سوی وزارت خارجه ما به جدّیت دنبال می گردد، در کشورهای دیگر اسلامی مطرح است. خیر، بسیاری از دولت های اسلامی تحت فشار ابر قدرت آمریکا و دولت های استعمارگر و با استفاده از روشنفکران وابسته و مزدور و عالمان درباری و جیره خوار، با مطرح کردن مسائل بی اهمیّت دیگر، مردم خود را از این امر مهم یعنی اطلاع از حوادث اسلامی و از اهتمام به امور مسلمین باز می دارند و به این غفلت عمومی کمک می کنند و بر آن اصرار دارند.

این قماش از حکمرانان، بخصوص در وضعیّت فعلی، که مسلمانان جهان با الهام از انقلاب اسلامی ایران می روند تا بیداری و هشیاری خویش را بازیابند و خود را باز شناسند، همواره با یکدیگر و با ابرقدرت های جهان، که از هیمنه و خیزش حرکت اسلام به خود می لرزند، با یکدیگر، پشت درهای بسته به چاره جوئی و توطئه چینی می نشینند.

بلی این قماش دولتمردان و عالمان درباری، آنان که برای جهان اسلام پشیزی ارزش قائل نبودند و بی اعتنا از کنار حوادث می گذشتند، اینک از خواب غفلت بیدار شده اند و نسبت به امور مسلمین نهایت اهتمام را به خرج می دهند، اما نه به منظور عمل به تکلیف، بلکه به انگیزه جلوگیری از آن و محو آثار بیداری مسلمین و خاموش کردن شعله سوزنده آن.

بنابر این در جهان اسلام، هم اکنون دو صف در قبال هم قرار دارند: صف مسلمانان دردمند، انقلابی، اصلاح طلب، آگاه، عامل به وظیفه «اهتمام به امور مسلمین» و طرفدار اطلاع از وضع مسلمان ها و افشاگری توطئه ها، و صف مسلمانان بی درد، بی خاصیت، رفاه طلب و ناآگاه و طرفدار عدم بیداری مسلمین و بی خبری از توطئه هائی که مستکبران برای اسلام تدارک می بینند.

حال، اگر این دو صف را از هم باز شناسیم ناچاریم اعتراف کنیم که پرچمدار اسلام انقلابی و طالب بیداری و هشیاری مسلمین، همانا جمهوری اسلامی ایران و رهبر هشیار آن است. اینک ایران اسلامی، برای مسلمانان دنیا الگو است و بدون این که در امور کشورهای دیگر دخالت کند رسالت بیدار کردن مسلمانان را به عهده گرفته است.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

فرآوری و تلخیص از کتاب امام خمینی و انقلاب اسلامی: مجموعه مقالات/ محمد واعظ زاده خراسانی، ص 259

پی نوشت:

1. اصول کافی 2/163 -بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏71، ص: 337

2. بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏39، ص: 47

3. سوره نساء/ 141

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر