اظهار لطف حضرت رضا علیه السلام به یاران و اصحاب

اظهار لطف حضرت رضا علیه السلام به یاران و اصحاب

حضرت رضا علیه السلام لطف بسیار و ویژه ای به یاران و اصحاب خود داشتند و در سخنانی که از ایشان نقل شده است این موضوع به خوبی به چشم می خورد.

- دعبل خزاعى

دعبل بن على هنگامى كه حضرت رضا عليه السلام در خراسان بود خدمت آن جناب رسيد، در مجلس حضرت عرض كرد: من قصيده ‏اى در باره شما سروده ‏ام و با خود عهد كرده ‏ام كه آن را نخست در محضر شما بخوانم.

امام رضا عليه السلام فرمود: قصيده خود را بخوانيد. پس از اينكه دعبل شعر خود را خواند حضرت رضا عليه السلام از مجلس برخاست و به اندرون رفت و كيسه ای كه در آن ششصد دينار بود به يكى از كنيزكان خود داد و فرمود: اين كيسه را به دعبل بدهيد و بگویيد اين خرج سفر شما است و ما را معذور بداريد.

وقتى كه كنيز كيسه را به دعبل داد، دعبل گفت: به خداوند سوگند اين قصيده را به خاطر پول نگفته‏ ام و براى پول گرفتن هم به اينجا نيامده ‏ام، از حضرت رضا علیه السلام بخواهيد يكى از جامه‏ هاى خود را به من بدهد.

كنيز برگشت و گفت: مولايم مي فرمايند اين پيراهن مرا بگير و دينارها را هم بردار كه روزى بدردت خواهد خورد.

- زكريا بن آدم قمى‏

محمد بن اسحاق و حسن بن محمد گويند: سه ماه بعد از درگذشت زكريا بن آدم براى انجام مناسك حج بيرون شديم، در بين راه نامه حضرت رضا علیه السلام به ما رسيد. در آن نامه نوشته شده بود: .... زكريا بن آدم در ايام زندگى خود عارف به حق بود، در برابر حق و دفاع از حق شكيبا و همه مشكلات را تحمل مي كرد و از آنچه خدا و رسولش دوست داشتند مضايقه نداشت و با ايمان ثابت از جهان درگذشت، خداوند او را با اعمالش محشور كند و او را به آرزوهايش برساند.

- على بن عبيداللَّه‏

سليمان بن جعفر گويد: على بن عبيداللَّه علوى گفت: دوست دارم خدمت حضرت رضا عليه السلام برسم، گفتم پس چرا به ملاقات ايشان نمي روى، گفت: عظمت و بزرگى او مانع ملاقات شده است. راوى گويد: حضرت رضا عليه السلام در اين هنگام كسالتى پيدا كردند و مردم به عيادت حضرت می رفتند، من على بن عبيداللَّه را ملاقات كرده و گفتم: اكنون مي توانى آن حضرت را ملاقات كنى.

راوى گويد: همراه من خدمت حضرت رضا عليه السلام آمد، امام از وى بسيار تجليل و احترام كرد و بر مقام و منزلت او افزود، على بن عبيداللَّه از برخورد با آن جناب بسيار خوشحال و مسرور شد، بعد از مدتى على بن عبيداللَّه مريض شد. امام به عيادت او رفت و من هم همراهش بودم. امام در منزل او نشست تا همه مردم بيرون شدند. پس از اينكه از منزل او بيرون شديم، يكى از كنيزان ما گفت: ام سلمه زن على بن عبيداللَّه از اندرون بيرون شد و آمد جايى كه امام در آن جا نشسته بود بوسيد.

سليمان گويد: پس از اينكه اين موضوع را شنيدم بار ديگر به منزل على بن عبيداللَّه رفتم و او نيز جريان زنش را نقل كرد، سليمان گويد من اين موضوع را براى امام نقل كردم؛ فرمود: اى سليمان على بن عبيداللَّه و زنش از اهل بهشت مي باشند، اى سليمان فرزندان على و فاطمه هر گاه مقر به امامت ما باشند مانند ساير مردم نيستند.

- يونس بن عبدالرحمن‏

محمد بن يونس گويد: حضرت رضا عليه السلام سه بار براى يونس بن عبدالرحمن بهشت را ضمانت كردند.

فضل بن شاذان گويد: از حضرت رضا عليه السلام شنيدم مى‏ فرمود: يونس بن عبدالرحمن در زمان خود مانند سلمان در زمان خود بود.

جعفر بن عيسى گويد: در خدمت امام بودم كه يونس بن عبدالرحمن هم در آنجا بود در اين هنگام گروهى از اهل بصره بر آن جناب وارد شدند. امام به يونس اشاره كردند كه در اطاقى بنشينيد و فرمود: تا اجازه نداده ‏ام نبايد از جايت حركت كنى.

امام اجازه فرمودند بصريان وارد شوند، آنها پس از ورود، راجع به يونس بسيار بدگویى كردند و امام علیه السلام چيزى نمي گفت. پس از آنكه آنها از منزل بيرون شدند، امام اجازه فرمود یونس از اطاق بيرون شود، يونس با حالت گریان از اطاق بيرون شد. يونس گفت: قربانت گردم، من يكى از حاميان امامت اهل بيت هستم و اينك اصحاب من در باره‏ ام چنين سخن مي گويند.

امام علیه السلام فرمود: اى يونس از اين سخنان نگران نباش، اكنون كه امامت از شما رضايت دارد هر چه مي خواهند بگويند و از مقام و موقعيت شما چيزى كاسته نخواهد شد.

اینها پاره ای از الطاف ویژه حضرت رضا علیه السلام بود که به نسبت به یاران و شعیان زمان خود اظهار داشته اند و تردیدی در این نیست که لطف آن بزرگوار همیشه و در هر زمانی به یاران و پیروان واقعی شان خواهد رسید.

منبع: اخبار و آثار حضرت امام رضا عليه السلام، عطاردى عزيزالله، كتابخانه صدر، تهران‏، 1397ق، ‏ص 804 – 780.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8887

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8316

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7648

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8596

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9348

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر