فضیلت اعمال ام داوود

فضیلت اعمال ام داوود

اعمال نیمه ماه رجب که پیام آور گشودن دریچه های نور و روشنایی به روی آدمیان است، از منظر معصومین علیهم السلام بسیار مهم است. آن بزرگواران برای بهره بردن از این زمان تاکید کرده و اعمالی را نیز سفارش کرده اند مانند اعمال ام داوود که از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در روایتی که درباره آن وارد شده است ماجرایی را نقل می کند که اعمال ام داوود سبب می شود برادر رضاعی امام صادق علیه السلام از بند اسارت نجات پیدا کند.

روایت این چنین است: منصور وقتى عبداللَّه بن حسن و گروه ديگری از فرزندان ابى طالب را زندانى كرد، دو فرزند عبداللَّه به نام محمّد و ابراهيم را كشت، داوود بن حسن بن حسن را نيز اسیر کرد. اين داوود پسر دايه‏ حضرت صادق عليه السّلام بود زيرا مادر داوود حضرت صادق عليه السّلام را با شير همين بچه شير داده بود.

داوود را در غل و زنجير بردند. مادرش گفت مدت ها از نظرم دور بود و در عراق در زندان بسر مى ‏برد هيچ خبری از او نداشتم پيوسته دعا و زارى مي كردم و از خداوند تقاضاى نجات او را مي نمودم از دوستانی كه اهل عبادت و كوشش در راه خدا بودند التماس دعا مي نمودم ولى هيچ اثر اجابت در دعاى خود نمي ديدم.

روزى برای عیادت حضرت صادق علیه السلام که بیمار بود، رفتم آن جناب چون بيمار بود جوياى حالش شدم و دعا كردم. به من فرمود: مادر داوود! از داوود چه خبر دارى؟

عرض كردم: آقا داوود كجاست؟ مدت زيادى است كه ديگر او را نديده‏ ام در زندان عراق است. فرمود: چرا پس دعاى استفتاح را نمي خوانى؟ آن دعائى است كه درهاى آسمان برايش گشوده مى ‏شود دعايش همان ساعت مستجاب مي گردد صاحب آن دعا جزایى جز بهشت در نزد خدا ندارد. عرض كردم: آقا فدايت شوم آن دعا چيست؟ فرمود: مادر داوود ماه بزرگ حرام نزديك مى ‏شود. رجب ماهى است كه دعا در آن مستجاب است ماه خداست كه آن را اصمّ مي نامند (اصم به معنی كسى است كه نمي شنود، اين ماه را چنين ناميده ‏اند چون جنگ در اين ماه حرام است و صداى نيزه و شمشير و ناله مجروح شنيده نمي شود) سه روز در ايام البيض یعنی روز سيزدهم، چهاردهم و پانزدهم را روزه بگیر و در روز پانزدهم هنگام ظهر غسل كن. (بعد دعائى به او تعليم كرد با اعمال مخصوصى كه معروف به اعمال ام داود است).

ام داوود می گوید: آن دعا را نوشتم و رفتم ماه رجب آمدم و هر چه دستور داده بود انجام دادم. شب به خواب رفتم آخر شب در خواب ديدم حضرت محمّد صلی الله علیه و آله و تمام كسانى كه بر آنها صلوات فرستادم از فرشتگان و پيامبران حضور دارند. حضرت محمّد صلّى اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: «مادر داوود مژده باد تو را و تمام دوستانت را که همه در باره تو شفاعت كردند و به برآورده شدن حاجتت مژده مي دهند. خداوند تو و فرزندت را حفظ مي كند و به زودى پيش تو خواهد آمد». از خواب بيدار شدم. به اندازه زمانى كه لازم است يك مسافر سواره با عجله از عراق به مدينه برسد بيشتر نگذشت که داود آمد. جريان را پرسيدم؛ گفت: به بدترين وضع با غل و زنجير تا روز نيمه رجب زندانى بودم. شب در خواب ديدم مثل اينكه راه و فاصله بين ما از بين رفت و شما روى همان حصير نماز هستى، اطراف تو مردانى نیز مشغول تسبيح پروردگارند. يك نفر از آنها كه صورت زیبا و لباس هاى تميزى داشت و بوى خوشى از او به مشام می رسید و به گمانم جدت پيغمبر اكرم صلّى اللَّه عليه و آله و سلم بود، فرمود: «مژده اى پسر پيرزن صالحه، خداوند دعاى مادرت را در باره تو مستجاب کرد. از خواب بيدار شدم فرستادگان منصور در جلو درب زندان منتظر بودند و در همان نيمه شب مرا پيش منصور بردند دستور داد آهن و زنجير را باز كردند و به من نيكى نمود و ده هزار درهم نيز بخشيد سوار مركبى تندرو شدم و با سرعت تمام به طرف مدينه آمدم تا وارد مدينه شدم.

مادر داوود گفت: او را خدمت حضرت صادق عليه السّلام بردم. آن جناب فرمود: منصور حضرت اميرالمؤمنين علي عليه السّلام را در خواب ديد و به او فرمود: پسرم را رها كن و گر نه تو را در آتش می اندازم. منصور زير پاهایش احساس آتش کرد، بسيار پشيمان شد و‏ تو را آزاد كرد.[1]

شیخ عباس قمی در مفاتیح الجنان در بيان اعمال نيمه ماه رجب‏، اعمال ام داود را ذکر می کند.

مهدی سیدمرادی

پی نوشت:

[1] إقبال الأعمال، ابن طاووس، على بن موسى‏، دارالكتب الإسلاميه‏، تهران‏، 1409 ق، ‏ج ‏2، ص 659.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8877

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8308

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7632

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8583

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9334

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر