اعمال شب قدر

شب قدر، شب انس با خداست. و اعمال بسیار مهمی دارد...

اعمال شب قدر

مستحب است در ابتدای شب‌ های قدر، انسان غسلِ احیا کند. پاک و پاکیزه وارد این شب بشود. وضو بگیرد، نماز مغرب و عشا را که خواند و افطار کرد، اعمال شب قدر را انجام دهد.(1)

اعمال مهم شب قدر:

1. خواندن دورکعت نمازِ شب قدر است با این ‌توضیح که در هر رکعت حمد یک‌ بار و سورۀ توحید، هفت‌ بار خوانده می ‌شود و بعد از نماز هفتاد مرتبه می ‌گوید: «اَسْتَغْفِرُ اللّهَ وَ اَتُوبُ اِلَيْهِ.» در روایتی از رسول اکرم صلی الله علیه و آله آمده که این شخص از سرِ سجادۀ نمازش برنمی ‌خیزد، مگر اینکه خداوند گناهان او و پدر و مادرش را می‌آمرزد.(2)

2.نفْس بیداریِ امشب موضوعیت دارد و چه سنّت خوب و حسنه ‌ای از اهل ‌بیت علیهم السلام به ما رسیده است که شب قدر زیر سایۀ قرآن بروید و قرآن به سر بگیرید و بگویید: «بِکَ یا اللّهُ، [بِمُحَمَّدٍ،] بِعلیٍّ، بِفاطِمَةَ و... .»(3)

3. چه نیکوست کسی ‌که فرصت دارد نماز شب بخواند، نماز قضا بخواند. امشب همچنین صد رکعت نماز مستحبی توصیه شده است؛(4)

4. زیارت امام‌ حسین علیه السلام: خوشابه‌ حال آن ‌هایی ‌که در شب‌ های قدر، کربلا هستند.(5)

5. خواندن دعاهای مربوط به شب قدر: بزرگان دین در شب قدر دعای سلامتی امام زمان (عج) را به ما یاد داده ‌اند. همین دعای «اَللَّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ...» را که شما می‌ خوانید، توصیه کرده ‌اند شب قدر بخوانید0(6)

6. کسب علم و معرفت به‌عنوان افضل اعمال در شب‌های قدر: (7) چه خوب است که انسان در شب قدر مطالعۀ دینی داشته باشد یا نزد عالِمی برود و از فضایل و مناقب اهل ‌بیت علیهم السلام بشنود.

7. شب‌ های احیا به‌ خصوص شب نوزدهم تا می ‌توانید استغفار کنید. شیخ مفید(ره) دراین ‌باره چنین آورده است: «وَ يُسْتَحَبُّ ‏فِيها كَثْرَةُالْاِسْتِغْفارِ.»(8)راه می‌ روی، استغفار کن. نشسته ‌ای، استغفار کن. در بستر هستی، استغفار کن.

8. با دعای جوشن ‌کبیر که امیرالمؤمنین علی علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل کرده است، هزار نام خداوند را تکرار کن، بعد بگو: «سُبْحانَکَ یا لا اِلَهَ اِلّا اَنْتَ الْغَوْثَ‏ الْغَوْثَ‏ خَلِّصْنا مِنَ النّارِ یا رَبِّ.» (9) (منزهی تو ای خدایی که جز تو خدایی نیست. به ‌تو پناه آوردم، به‌ تو پناه آوردم. ما را از آتش [قهرت] آزاد کن ای پروردگار.)

9. شب قدر تا می ‌توانید دعا کنید. امام محمد باقر علیه السلام تا نیمه‌ شب دعا می ‌کردند و بعد از نیمه‌ شب، به نماز می ‌ایستادند.(10)

آنچه در دل دارید بگویید. آنچه می‌ خواهید بگویید. اگر عاقبت به ‌خیری برای خود و بچه ‌هایتان و برای نسل و نواده‌ هایتان تا قیامت می‌ خواهید، دعا کنید. برای حل مشکلات جهان اسلام دعا کنید. در شرایطی حساس قرار داریم. دعا کنیم خداوند توطئه ‌های دشمنان را به خودشان برگرداند. اصولاً روح دعا، نجوای با خداست.

10. امام صادق علیه السلام فرمودند: قرآن را جلوی صورتتان بگیرید، بالای سر بِبرید و بگویید: «اَللَّهُمَ‏ بِحَقِّ‏ هَذَا الْقُرْآنِ‏ وَ بِحَقِّ مَنْ اَرْسَلْتَهُ بِه وَ بِحَقِّ كُلِّ مُؤْمِنٍ مَدَحْتَهُ فِيه‏... .»(11)(خدايا به‌ حق اين قرآن و به‌ حق كسی ‌كه آن را بر او فرستادى و به‌ حق هر مؤمنى كه او را در قرآن ستودى... .)

شب قدر، شب انس با خداست. هرکس می‌ خواهد بداند که آیا اعمالش قبول شده یا نه، پایان این شب [وقت سحر] به دلش مراجعه کند و ببیند چقدر به خدا نزدیک شده است! آیا قرار بندگی با خدا بسته است؟ آیا قرار عشق به ذات مقدس ربوبی بسته است؟ اگر این امور را در روح و جانش یافت، بداند شب‌ زنده‌ داری ‌اش قبول درگاه حق قرار گرفته است.

علی کفشگر فرزقی

منبع:

مشکاة، دفترششم، بهار طاعت،جعفر حسن زاده، ص 83

پی نوشت:

1. محمد‌ بن ‌یعقوب کلینی رازی، الاصول من الکافی، ج۴، ص1۵3.

2. نک: على ‌بن‌ موسى ‌بن‌ جعفر‌بن‌ طاووس (سید بن ‌طاووس)،‏ الاِقبال بالاَعمال الحسنة فيما يعمل مرة فی السنة، ج1، ص18۶.

3. همان: ص187.

4. همان: ص13.

5. محمد بن ‌حسن حرّ عاملی،‏ تفصيل وسائل الشيعة الى تحصيل مسائل الشريعة، ج1۴، ص۴72.

6. على ‌بن ‌موسى ‌بن‌ جعفر‌بن‌ طاووس (سید بن‌ طاووس)،‏ ادب حضور (ترجمۀ فلاح السائل و نجاح المسائل)، ص۴۶.

7. محمد بن ‌علی‌ بن‌ بابویه قمی(شیخ صدوق)، امالی الصدوق، ص ۶۴9.
8. محمد بن‌ نعمان عکبری بغدادی (شیخ مفید)، مسار الشيعة فی مختصر تواريخ الشريعة، ص3۵.

9. عباس قمی، مفاتیح الجنان، دعای جوشن‌ کبیر؛ ابراهیم‌ بن‌علی عاملی کفعمی، مصباح الکفعمی (جنة الامان الواقية و جَنة الايمان الباقية)، ص2۴7.

10. نک: عباس قمی، مفاتیح الجنان، اعمال شب بیست ‌و یکم ماه رمضان.

11. على ‌بن ‌موسى ‌بن ‌جعفر‌بن ‌طاووس (سید بن ‌طاووس)،‏ الاِقبال بالاَعمال الحسنة فيما يعمل مرة فی السنة، ج1، ص187.مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9035

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8502

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7819

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8766

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9535

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر