افتخار بسیجی بودن

بسیجی، چه در مبنای فکری و چه در عمل کرد باید نسبتی با آن چه فلسفه ی تأسیس آن بوده است داشته باشد

افتخار بسیجی بودن

برایم جالب بود که رهبری در اکثر دیدارهای شان با بسیجی ها تعریف عامی هم از بسیجی و روحیه ی بسیجی ارایه می دهند تا شاید آنانی که عضو سازمان بسیج نیستند و بسیجی اند نیز شناخته شوند و آنانی که عضو این سازمان اند اما بسیجی نیستند خود را محک زده و به آن تعاریف نزدیک تر کنند. به راستی چرا حضرت امام می فرمودند: «من در این دنیا افتخارام این است که خود یک بسیجی ام»؟(1) آیا آن بسیجی بودن پرافتخار به معنای هم این عضویت ما در سازمان بسیج است یا معنایی فراتر مدنظر بوده است؟ ویژه گی های آن بسیجی چیست که وی را در قله ای چنین رفیع قرار می دهد؟ البته بدیهی است که بسیجی سازمانی نیز می تواند هم آن بسیجی آرمانی باشد؛ اما الزاماً رابطه ی عکس برقرار نیست! آیا سازمان بسیج امروز در شأن تعریف رفیع مؤسس آن می باشد یا باید طرحی نو در انداخت؟

بسیجی امروز را بیش و پیش از همه باید در نسبت واقعی اش با علت موجده ی آن سنجید و بر اصل تشابه خالق و مخلوق قیاس و بررسی کرد. چراکه «امام خمینی سخن متمایز انقلاب اسلامی و حلقه ی واسط بسیجی و انقلاب است... لذا بسیجی خمینی واژه ای ایدئولوژیک است.»(2) بسیجی، چه در مبنای فکری و چه در عمل کرد باید نسبتی با آن چه فلسفه ی تأسیس آن بوده است داشته باشد. وگرنه تصور این افق برای آن ممکن نیست: «طرح بسیجی برای اینده ی جهان دارای دو مرحله است: اولی فلسفی و پنهانی و دومی که نتیجه ی ضروری اولی است سیاسی و علنی. اولی می گوید حق فرمان روایی جهان که تا کنون توسط قابیلیان سلب شده از آن آل محمد صلی الله علیه و آله است و دومی به صورت بیرونی در جریان عدالت طلبی و ضدیت با استکبار بروز می کند.»(3) در منظر دینی شاید قدر عالی بسیجی را باید به خاطر «مجاهد»بودن او دانست که قرآن کریم حکم «لا یستوون عند الله»(4) را برای او در مقایسه با سایرین صادر نموده و برتری ویژه ای برای وی قایل شده است.

منبع: مجله پاتوق فروردین و اردیبهشت 1387، شماره 4، علی رضا کمیلی.

---

پی نوشت ها:

1. روح الله خمینی، «صحیفه ی امام». ج 21. تهران: مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی. ص 196.

2. سیدجواد طاهایی، (1381)، «تیره گی درخشان». تهران: سوره مهر.

3. همان.

4. توبه/ 19.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر