اقتصاد مقاومتی به زبان ساده

پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری که در واقع همان خواست مردم برای استقرار استقلالی است که در شعارهای بهمن 1357 تجلی یافت

اقتصاد مقاومتی به زبان ساده

محمدجواد روستاسکه روانی*
پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری که در واقع همان خواست مردم برای استقرار استقلالی است که در شعارهای بهمن 1357 تجلی یافت، امید می رود فارغ از سمینارها و بخشنامه ها و دستورالعمل هایی که عموما همه از سرنوشت آنها آگاهیم، این مهم در دستور کار عملیاتی تصمیم گیران عرصه های مختلف کشور قرار گیرد.
اقتصاد مقاومتی یعنی پس از گذشت 35 سال از عمر انقلاب اسلامی ایران یک متولی پیدا شود و تبیین کند ما بالاخره سالانه چقدر برنج تولید می کنیم؟ و چقدر برای تامین مصرف داخلی به واردات برنج نیازمندیم؟چقدر می توانیم با افزایش بهره وری به خودکفایی یا نزدیک به خط خودکفایی در حوزه برنج برسیم؟ متولی تنظیم بازار کشور چه سازمان یا نهاد و... است؟
درست دوهفته قبل از برداشت برنج از شالیزارهای شمال کشور در مرزهای ورودی را باز کردن و کوچه و محله های شمال کشور را از برنج های بعضا آلوده پاکستانی و هندی و... پر کردن و شرایطی را فراهم آوردن تا برنج شالیکار شمالی در انبارهای رطوبت گرفته تلف شود و از بین برود، خلاف خط مشی ها و برنامه های اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی بررسی کنیم ما چقدر از خاک کشورمان حاصلخیز است و مستعد کشت گندم اعم از دیم و آبی است؟ چه مساحتی از آن زیر کشت است و بخش معطل افتاده آن چرا و به چه علتی زیر کشت نمی رود؟ چرا کشوری با این وسعت وگستردگی در طول جغرافیایی به دلیل عدم به کاربردن روش های صحیح بهره وری و مدیریت منابع آب واردکننده گندم است؟ چرا حسب گزارش صد روزه رئیس جمهور در حالی که پشت میز مذاکره با غرب هستیم، باید بگوییم ذخیره انبارهای گندم در دو استان تمام شده بود؟
همه اینها در حالی است که از میناب تا اردبیل ما قابلیت کشت گندم داریم. اراضی معطل افتاده و قابل کشت را در قالب تعاونی های تولید به جوانان واگذار کنید تا غرب دیگر سفره های مردم را آماج شیطنت تحریم ها قرار ندهد. ویلاها و باغ های تفریحی اقامتی که از وسط شالیزارها و گندمزارها قارچ وار در اقصی نقاط کشور بویژه در سرزمین های خاک طلایی شمال رشد و نمو می کنند، چشم اندازی جز نابودی اقتصاد کشاورزی و وابستگی به دنبال نخواهد داشت. زمین شالیکار شمالی را تبدیل به ویلا کردن و کسی که دیروز با خانواده شالیکاری می کرده را تبدیل به سرایدار کردن ویلاهایی که در اراضی خودش ساخته شده خلاف جهت گیری های اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی بالاخره یک متولی تنظیم بازار پیدا شود و از ورود مشابه محصولات و کالاهایی که به دست متخصصان و در کشور تولید می شود جلوگیری کند. تعجب آور است نارنگی ها و پرتقال ایرانی در سردخانه ها مشرف به فساد است ولی نارنگی بدون طعم پاکستانی زینت بخش سفره های عید مردم است. نگاه حسرت زده باغداری که می داند حتی اگر باغش از سرما و تگرگ هم جان سالم به در ببرد از واردات بی رویه در امان نخواهد بود و روزی که محصولش را برداشت می کند کشتی کشتی نارنگی پاکستانی و انگور دانه درشت آفریقایی و... در بازار جولان می دهند، خلاف رویه ها و خط مشی های اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی بررسی کنیم سرنوشت خودروی ملی چه شد؟ چرا صنعت خودروسازی کشورمان که همزمان با کره جنوبی فعالیتش را آغاز کرده است براساس تحریم فرانسه ناگهان سطح تولیدش به روزانه به اندازه انگشتان دست رسید. حتی خودروی ملی هم توان مقاومت در برابر تحریم ها را نداشت.
مصائب اجتماعی پس از تولید هم که دامن اقتصاد و وضعیت اجتماعی خانوارها را درگیر خود کرده است. چرا سالانه افزون بر 20 هزار نفر در جاده های کشور فقط کشته می شوند؟ مجروحان و ازکارافتادگان هم بماند.
مرگ سالانه 15 هزار پدر که حداقل دوفرزند دارند یعنی تزریق سالانه 30 هزار یتیم و بی سرپرست و 15 هزار بیوه زن به اجتماع و جامعه!
ضعف در سیستم های ایمنی اتومبیل ها و جاده ها سالانه سمفونی مصیبت را برای کشور کوک می کند و نفس شرکت های بیمه گر را هم که ملزم به فروش بیمه شخص ثالث هستند به شماره انداخته است.
اقتصاد مقاومتی یعنی بد نیست گاه گاهی از معادن کشور هم خبری بگیریم. کشوری با این همه گستردگی در معادن چه سطحی از درآمدهای صادراتی اش مواد معدنی با لحاظ ارزش افزوده در آن است؟ آیا بهتر نیست به جای تجارت خاک حاصلخیز کشاورزی و خروج خاک کشاورزی از کشور، مواد معدنی فرآوری شده صادر کنیم؟
نسبت معادن کشور به اشتغال نیروی انسانی چقدر است؟چه کسانی پروانه بهره برداری از معادن را گرفته اند و فقط سالانه آن را تمدید می کنند و از کار و فعالیت در آنها خبری نیست؟
پروانه بهره برداری از معادن را یکساله و یک سال هم قابل تمدید کنید تا اگر بهره بردار اقدامی جهت استحصال و اشتغالزایی در آن نکرد پروانه قابل ابطال و واگذاری به شخص ثالث باشد.
قابل پذیرش نیست مردمانی روی معادن عظیم خدادادی زندگی می کنند و فریادشان از بیکاری بلند است در حالی که آن سوی مرزها به این مواد معدنی بیش از نفت و گاز ما نیاز دارند. کشورهای توسعه یافته که امروز هر کدامشان سازی از کدخدایی بر دنیا را کوک کرده اند از لحاظ مواد معدنی در ضعف هستند و به پای ما نمی رسند.
اقتصاد مقاومتی یعنی یاد بگیریم تجارت بین المللی جریانی دوسویه است و تجارت خارجی فقط ثبت سفارش ماشین های لوکس و لوازم آرایشی و بهداشتی و... نیست. جریان تجارت مبتنی بر اقتصاد مقاومتی باید شاخص هایش به سوی تراز مثبت بازرگانی در حال حرکت باشد. در روزهایی که دلار برای اقتصاد کشور به مثابه اکسیژن برای حیات بود واردات دسته بیل از مالزی و صرف دلارهای کشور برای واردات زین اسب خلاف رویه ها و خط مشی های اقتصاد مقاومتی است.
باید آنچنان با ذکاوت و هوشیاری در تار و پود اقتصاد جهانی بافته شویم که فکر تحریم اقتصاد ایران برای جهان دهشتناک باشد نه اینکه شب بخوابند و صبح علیه ما تحریم امضا کنند.
اقتصاد مقاومتی یعنی تامین امنیت در مرزهای کشور برای فائق آمدن بر تبلیغات امپراتوری رسانه های معاند با جمهوری اسلامی ایران که دائما بر طبل عدم ثبات و امنیت سرمایه گذاری در کشور می کوبند. به گروگان گرفتن 5 مرزبان در روزهایی که هیات های تجاری دنیا در حال دید و بازدید از ایران بودند، آیا پیغامی غیر از این داشت که مرزهای کشور ناامن است؟ آیا سرمایه گذاری در سرزمین ناامن توجیه دارد؟
هرگونه حرکتی که مغایر با امنیت سرمایه گذاری در کشور باشد خلاف رویه های اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی مبارزه همه جانبه و بدون اغماض با مفسدان اقتصادی که متاسفانه این روزها شنیدن مبالغ فساد قلب هر مسلمان غیرتمند را به درد می آورد. اقتصاد مقاومتی برای مسؤولان نظام یعنی مقاومت در برابر رشوه های کلان پیشنهادی، مقاومت در برابر رانت خواری، مقاومت در برابر خواهش های دل که به دنبال نگاه اشرافیگری به دنیا و تبلور آن در ویلاهای شخصی و اتومبیل های میلیاردی و اکسیژن جزایر قناری، ساز ناکوک هر دل مستعدی را کوک می کند.
اقتصاد مقاومتی یعنی جلوگیری از ورود پول های کثیف به اقتصاد کشور که علاوه بر کوبیدن بر طبل اشرافیگری و اختلافات طبقاتی همچون میکربی کشنده در شریان های سالم اقتصاد کشور نفوذ خواهد کرد و نه تنها اقتصاد بلکه مخاطرات جدی برای حاکمیت خواهد داشت.
اقتصاد مقاومتی یعنی ادامه بدون وقفه آیه «واعدوا لهم مااستطعتم من قوه» و تعطیل نکردن و دست نکشیدن از افزایش و به روز کردن توان دفاعی کشور و خودکفایی و بومی سازی توان دفاعی کشور برای مخابره این پیغام که نظام جمهوری اسلامی ایران دارای موقعیتی تثبیت شده در جهان و معادلات بین المللی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی محاکمه بدون اغماض و بی پرده و تعارف کسانی که کاسبان و ضابطان تحریم های بین المللی علیه کشور شدند و همداستان با جریان صهیونیسم که طراح هر نقشه و شیطنت علیه مردم و کشور و اسلامیت نظام است در این راه گام برداشتند. کشف دو ماه مصرف داروی تهران در انبارهای اطراف کرج و روغن ها و برنج های احتکار شده در انبارها اگر کاسبی از تحریم و ضابطی از تحریم ها نباشد پس نامش چیست؟ روزی که به زحمت از کشورهای دیگر گوشت وارد کشور می شد، قاچاق دام زنده از مرزهای غربی کشور یعنی تلاش برای در هم شکستن نظام اقتصاد مقاومتی و البته اینگونه تحرکات و افعال خلاف رویه ها و خط مشی های اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی تعمیم بیمه در کشور از مهد تا لحد تا همه افراد جامعه از هر قشر و سطح درآمدی از جامع ترین و به روز ترین پوشش های بیمه ای برخوردار باشند. جای تعجب است این همه سازمان ها و شرکت های بیمه گر در کشور گسترده شده اند ولی باز هم ادعا می شود میلیون ها نفر از هموطنانمان که عموما از اقشار آسیب پذیر هستند تحت پوشش هیچ نوع خدمات بیمه ای قرار ندارند. بیمه ای که محدود به دادن دفترچه های رنگی درمانی نگردد که در هیچ درمانگاه و داروخانه ای پذیرش ندارد و برای دارنده آن دلخوش کنکی بیش نیست!
اقتصاد مقاومتی یعنی حضور مقتدرانه در مذاکرات و مناسبات بین المللی و ابلاغ این پیام که ملتی که 8 سال در مقابل همه دنیای کفر ایستاد و وارث کربلای 5 و آزادی خرمشهر و... شد در مقابل تحریم ها زانو نخواهد زد و ابلاغ این پیام به چشم آبی های مو طلایی اروپایی که نسخه های اقتصادی ملت مستقل ایران اسلامی نه در وین و ژنو که درون مرزهای کشور نوشته و اجرا می شود.
اقتصاد مقاومتی یعنی سروسامان دادن به وضعیت بهداشت و درمان در کشور و توزیع عادلانه خدمات به اقصی نقاط کشور و حمایت از کسانی که توان مالی معالجاتی برای امراضشان ندارند و برنامه ریزی برای خودکفایی در تولید داروهایی که در انحصار کشورهای خاصی است و فراهم آوردن زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی برای نیل به پیشرفته ترین دستاوردهای پزشکی و بهداشتی و کاربردی کردن نتایج حاصل از این تحقیقات. جای تاسف است کشوری که خاستگاه علم پزشکی بوده است و کتاب های بزرگان آن در رشته های پزشکی در دنیا هنوز جزو کتب مرجع است امروز برای تحریم فرضا استامینوفن و آسپرین و... بخواهد به تنگی و سختی بیفتد.
اقتصاد مقاومتی یعنی ترویج فرهنگ والای اسلامی در زهد و ساده زیستی و زدودن فرهنگ تبلیغی دنیاطلبی و زیاده خواهی از خانوارها و جهت گیری آموزشی فیلم ها و سریال ها و کلیپ ها و... بر آموزش و پرورش ملتی که دنیا را دورانی گذار از مراحل حیات خود می داند، نه مکانی برای مسابقه تجملگرایی و اشرافیگری. اظهر من الشمس است که با ملتی رفاه زده و تجمل گرا در یک طیف و بیچارگانی که به قرص نانی محتاجند در طیف دیگر و همزمان ترویج اشرافیگری در دکوراسیون فیلم ها و سریال ها و... نمی توان ملتی همراه و هم هدف با شاخص های اقتصاد مقاومتی تربیت کرد. آنچه اقتصاد مقاومتی را در بستر خود پرورش می دهد ترویج فرهنگ مقاومت است. بدون ترویج فرهنگ مقاومت نمی توان به موفقیت های کامل اقتصاد مقاومتی چشم امیدی دوخت. بریدن از فرهنگ خودی و بیگانگی فرهنگی بزرگ ترین مانع موفقیت اقتصاد مقاومتی است.
اقتصاد مقاومتی یعنی به جای کوبیدن این همه بر طبل خصوصی سازی و مسابقه برای خصوصی سازی بیشتر به فکر گسترش سهم تعاون در اقتصاد کشور باشیم که روزی قرار بود سهم آن به 25 درصد برسد! و جلوگیری از فرآیندهای اختصاصی سازی به جای خصوصی سازی.
اقتصاد مقاومتی یعنی دقت در انتخاب مدیران و تصمیم گیران ارشد کشور و ایجاد فضای گردش نخبگان و خروج از انحصار پست ها و سمت ها در دست گروه ها و احزاب خاص و دمیدن روح شایسته سالاری در نظام مختل شده از بروکراسی اداری به جای شاخصه های فامیل بازی و دامادپروری و باجناق گزینی و....
بدیهی است بدون تکیه بر تفکر و خلاقیت نخبگان و تزریق افکار نو به سازمان ها و مراکز تصمیم گیری راهی جز به دور خود چرخیدن نخواهیم پیمود. از دائم المدیران جز یک نوع تفکر نتراود و نتیجه آن نوع تفکر هم چیزی جز تکرار پس از تکرار نخواهد بود.
اقتصاد مقاومتی یعنی برنامه ریزی و اجرای شبکه های ریلی و زمینی در کشور به گونه ای که ایران اسلامی شاهراه ارتباطی دنیا با توجه به موقعیت سوق الجیشی اش باشد، امروز شبکه های حمل و نقل توسعه یافته هموارساز راه توسعه کشورها است و تصور توسعه بدون توسعه حمل و نقل تفکر و تصوری خام بیش نیست.
اقتصاد مقاومتی یعنی نگاهی به برنامه چشم انداز توسعه کشور در افق 1404 و حرکت در مسیری که بتوانیم به اهداف منطقه ای وجهانی سند چشم انداز نایل آییم.
اقتصاد مقاومتی یعنی....
به امید اعتلای ایران اسلامی!

*کارشناس مدیریت وکارشناس ارشد حقوق خصوصی
منبع : روزنامه وطن امروز 28/1/1393

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر