امام رضا علیه السلام در عرصه ي علم و دانش

امام رضا علیه السلام در عرصه ي علم و دانش

پيشوايان معصوم شيعه هر كدام به نوبه ي خود سرچشمه‌ي كمالات و منبع فضائل و صفات عالي انساني محسوب مي شوند. نه تنها شيعيان بلكه افراد و گروه هاي مختلفي كه با آن بزرگان در ارتباط بوده اند به اين نكته اذعان دارند. حتي مخالفين و معاندين آنان گاهي در لابه‌لاي سخنان خويش اين حقيقت را ابراز كرده‌اند. يكي از كارگزاران حكومتي مأمون به نام رجاء بن ضحاك -كه مأمور آوردن امام هشتم علیه السلام از مدينه به خراسان بود- مي گويد: هنگامي كه امام رضا علیه السلام را به دستور مأمون از مدينه به خراسان آوردم، مأمون از رفتار و حالات و خصوصيات وي از من سؤالاتي كرد و من آنچه را كه در طول سفر و در اوقات شبانه روز از علي بن موسي بن الرضا علیه السلام ديده بودم به خليفه گزارش دادم.

مأمون به من گفت:

يَا ابْنَ أَبِي الضَّحَّاكِ هَذَا خَيْرُ أَهْلِ الْأَرْضِ وَ أَعْلَمُهُمْ وَ أَعْبَدُهُمْ فَلَا تُخْبِرْ أَحَداً بِمَا شَاهَدْتَهُ مِنْهُ؛ اي پسر ضحاك! اين شخص بهترين، داناترين و عابدترين فرد روي زمين است، آنچه را كه از فضائل و مناقب و صفات والاي او ديده‌اي نزد كسي فاش نكن (تا اينكه فضائل او توسط من منتشر شود).(1)

ائمه اطهار علیهم السلام معدن علم و حكمت و اخلاق و معارف عالي انساني بوده و به تمام علوم مورد نياز بشر آگاهي كامل دارند. به فرموده ی امام هشتم علیه السلام تمام نيازمندي هاي فرزندان آدم در نزد امام معصوم علیه السلام مي باشد و جميع علوم مختلف بشري نزد آنهاست.(2)

برتري بر دانشمندان

اساسا سخن گفتن از علم و دانش و انديشه ها و تفكرات حضرت رضا علیه السلام كه يك شخصيت ملكوتي و حجت الهي است از سطح انديشه هاي بشري بسي فراتر است.

احمد بن عبدالله اندلسي مالكي (م 328 ق) معروف به ابن عبد ربه از دانشمند معروف اهل سنت در كتاب معروف خود عقد الفريد مي نويسد:

مامون از دانشمندان فرهيخته و چيره دست عصر خود دعوت مي كرد تا در جلسات مختلف با امام رضا علیه السلام گفتگو كرده و مناظره نمايند، در يكي از آن مجالس چهل سؤال بر امام رضا علیه السلام مطرح كردند، حضرت همه را بدون تأمل پاسخ داد، آنان از اين همه شكوه و عظمت علمي و دانش سرشار شگفت‌زده شده و به اعلميت و برتري آن گرامي اقرار كرده و در مقابل عظمت علمي حضرتش سر تعظيم فرود آوردند.(3)

منبع: کتاب ويژگي هاي امام رضا علیه السلام: خصائص الرضويه، عبدالكريم پاك نيا، ص 62-61.

-------

پی نوشت ها:

1. عيون اخبار الرضا علیه السلام، ج 2، ص 186.

2. همان، ج 1، ص 169.

3. همراه با راستگويان، ص 314 و 303 به نقل از عقد الفريد، ج 3، ص 42.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8877

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8308

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7632

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8583

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9334

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر