پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و امامان معصوم علیهم السلام در دنيا از اوضاع و اعمال شیعیان آگاهند و چيزى از آن بر ایشان پوشيده نمي ماند.

امام زمان علیه السلام اعمال شیعیان را می بیند

امام زمان علیه السلام اعمال شیعیان را می بیند

با توجه به اخبار فراوانى كه از امامان رسيده، شیعیان بر این عقیده اند كه پيامبر صلی الله علیه و آله و امامان علیهم السلام از اعمال همه امت آگاه مى ‏شوند و خداوند از طرق خاصى اعمال امت را بر آنها عرضه مى ‏دارد.

رواياتى كه در اين زمينه نقل شده بسيار است به غیر از روایات، در توقیعی از امام زمان علیه السلام نیز به این مطلب اشاره شده است که بسیار قابل توجه و به گونه ای هشدار به شیعیان می باشد تا مراقب اعمال خود باشند.

احمد بن على بن ابى طالب طبرسى درباره توقيعى كه به افتخار شيخ مفيد صادر گشته‏ مى‏ نويسد: مكتوبى در اواخر ماه صفر سال 410ه از ناحيه مقدسه امام زمان عليه السّلام به شيخ مفيد محمّد ابن محمّد بن نعمان قدس اللَّه روحه رسيد. رساننده آن مكتوب گفته است كه آن را از ناحيه اى متصل به حجاز آورده، مضمون توقيع اينست: اين مكتوبى است براى برادر با ايمان و دوست رشيد ابى عبداللَّه محمّد بن محمّد بن نعمان...

در قسمتی از این توقیع، امام زمان علیه السلام چنین فرموده اند: «وَ إِنْ كُنَّا نَائِينَ بِمَكَانِنَا النَّائِي عَنْ مَسَاكِنِ الظَّالِمِينَ حَسَبَ الَّذِي أَرَانَاهُ اللَّهُ تَعَالَى لَنَا مِنَ الصَّلَاحِ وَ لِشِيعَتِنَا الْمُؤْمِنِينَ فِي ذَلِكَ مَا دَامَتْ دَوْلَةُ الدُّنْيَا لِلْفَاسِقِينَ فَإِنَّا نُحِيطُ عِلْماً بِأَنْبَائِكُمْ وَ لَا يَعْزُبُ عَنَّا شَيْ‏ءٌ مِنْ أَخْبَارِكُمْ وَ مَعْرِفَتُنَا بِالذُّلِّ الَّذِي أَصَابَكُمْ مُذْ جَنَحَ كَثِيرٌ مِنْكُمْ إِلَى مَا كَانَ السَّلَفُ الصَّالِحُ عَنْهُ شَاسِعاً وَ نَبَذُوا الْعَهْدَ الْمَأْخُوذَ وَراءَ ظُهُورِهِمْ كَأَنَّهُمْ لا يَعْلَمُونَ إِنَّا غَيْرُ مُهْمِلِينَ لِمُرَاعَاتِكُمْ وَ لَا نَاسِينَ لِذِكْرِكُمْ وَ لَوْ لَا ذَلِكَ لَنَزَلَ بِكُمُ اللَّأْوَاءُ وَ اصْطَلَمَكُمُ الْأَعْدَاء» [1]

«هر چند ما در جايى منزل كرده ‏ايم، كه از محل سكونت ستمگران دور است و اين هم به علتى است كه خداوند صلاح ما و شيعيان با ايمان ما را تا زمانى كه دولت دنيا از آن فاسقان مي باشد در اين ديده است، ولى ما از اخبار و اوضاع شما كاملا آگاهيم و چيزى از آن بر ما پوشيده نمي ماند.

ما از لغزش هایى كه از بعضى شيعيان سرمي زند از وقتى كه بسيارى از آنها ميل به بعضى از كارهاى ناشايسته ‏اى نموده‏ اند كه نيكان گذشته از آنها احتراز مي نمودند و پيمانى كه از آنها براى توجه به خداوند و دورى از زشتى‏ ها گرفته شده و آن را پشت سر انداخته‏ اند اطلاع داريم. گويا آنها نمي دانند كه ما در رعايت حال شما كوتاهى نمى ‏كنيم و ياد شما را از خاطر نبرده ‏ايم و اگر جز اين بود از هر سو گرفتارى به شما رو مى‏ آورد و دشمنان شما، شما را از ميان مي بردند».

در این قسمت از توقیع حضرت علیه السلام مسأله عرض اعمال مطرح شده است. آری پیامبر و امامان علیهم السلام از اعمال شیعیان آگاهند. اعتقاد به این مسأله، اثر تربيتى فوق العاده‏ اى در معتقدان به آن دارد، زيرا هنگامى كه بدانیم علاوه بر خداوند كه همه جا با ماست پيامبر صلی الله علیه و آله و پيشوايان محبوب ما همه روز يا همه هفته از هر عملى كه انجام مى ‏دهیم، در هر نقطه و هر مكان، از خوب و بد همه آگاه مى ‏شوند، بدون شك بيشتر رعايت مى‏ كنیم و مراقب اعمال خود خواهیم بود.

#امام_زمان #اعمال #شیعیان #توقیع

یادداشت: سیدمهدی سیدمرادی

پی نوشت:

[1] الإحتجاج على أهل اللجاج، طبرسى، احمد بن على‏، به تصحیح محمد باقر خرسان، نشر مرتضى‏، مشهد، 1403ق،‏ ج ‏2، ص 497‏.


مطالب مرتبط