روایات های از حضرت رضا(ع) در مورد امامت

امام شناسی در کلام رضوی

امام شناسی در کلام رضوی

تعریف امامت

امام رضا در تعریف امامت به چند نکته اشاره می کنند: امامت جایگاه و مرتبه انبیاو میراث اوصیا است. امامت خلافت خدا و رسول او ومقام امیرالمومنین و میراث حسن وحسین (ع)است. به راستی امام سررشته امور دین ،و نظام کار مسلمین و مایه صلاح دنیا و عزت اهل ایمان است.(1)

ضرورت امامت

شخصی از امام رضا (ع) پرسید: آیا زمین از حجت الهی خالی می شود؟ حضرت فرمود «لَوْ خَلَتِ اَلْأَرْضُ طَرْفَةَ عَيْنٍ مِنْ حُجَّةٍ لَسَاخَتْ بِأَهْلِهَا»؛ اگر زمین به اندازه چشم برهم زدن از حجّت خالی باشد، اهلش را فرو می‌ برد.(2)

جایگاه امامت

بر اساس آیات قرآن امامت از جایگاه بلندی برخوردار است . بر اساس قرآن مقام امامت از مقام نبوت بالاتر است چرا که ابراهیم بعد از مقام نبوت و رسالت، مورد امتحان های قرار گرفت و هنگامی که از امتحان ها سر بلند بیرون آمدبه امامت مفتخر شد: (وَإِذْ ابتلی إِبراهیمَ ربّه بِکَلمات فأتمهنّ قالَ إِنّی جاعِلُکَ لِلنّاسِ إِماماً قالَ وَمِنْ ذُرّیتی قالَ لا یَنال عَهدی الظّالمین). (3)

امام رضا (ع) می فرمایند: امامت مقامی است که ابراهیم خلیل(ع) پس از آنکه به مقام نبوت وخلت دست یافت در مرتبه سوم، به درجه امامت مفتخر گردید و خداوند ایشان را به مقام امامت مشرف کرد. و نامش را به وسیله آن بلند نمود.ابراهیم(ع) ازشادمانی عرض کرد: از ذریه و نژاد من هم؟ و خداوند فرمود : عهد و فرمان من به ظالمان نخواهد رسید.(4)

نشانه های امامت

حسن بن جهم می گوید: روزی امام رضا (ع)در مجلس مامون حاضربود در این مجلس از امام رضا(ع) از راه های شناخت مدعیان امامت سوال شد. حضرت در پاسخ فرمود: به وسیله نص و دلیل .(5) سپس پرسشگر از نشانه های امام پرسید. حضرت نشانه هایی را بیان نمودند:

*برخورداری از علم الهی

*به اجابت رسیدن دعای او

*آگاهی از درون انسان ها

*تایید و همراهی روح القدس(6)

#امام_شناسی #کلام_رضوی #احادیث #امامت

مقداد ملایی

پی نوشت:

(1) کلینی، کافی،ج1،ص200.

(2)صدوق، کمال الدین،ج2،ص202.

(3)بقره،124.

(4) کلینی، کافی،ج1،ص199.

(5) صدوق، عیون اخبارالرضا(ع)،ج2،ص200.

(6) صدوق، عیون اخبارالرضا(ع)،ج2،ص201-200.


مطالب مرتبط