امام ملك، امام ملكوت‌

امام معصوم عليه السلام امام ملك و امام ملكوت است

امام ملك، امام ملكوت‌

اين باور حق همه مسلمانان است كه انسان در مسير تكامل به مرحله‌اي مي‌رسد كه مي تواند در نظام تكوين و خلقت الهي دخالت و تصرف كند. مرده را زنده كند، بيمار را شفا دهد، از دل سنگ آب بجوشاند، دريا را به دو نيم تقسيم كند، كوه را از جا بر كند و مانند چتر بالاي سر مردم قرار دهد. اين‌ها همان معجزات و كراماتي است كه بخشي از آنها را قرآن كلام صادق در مورد انبياي گذشته بازگو مي‌نمايد. امام كه جانشين پيامبر است و در روح تكامل خويش با پيامبر تفاوت ندارد، همانند پيامبر مي‌تواند كرامت و معجزه پديدار سازد. بر اين اساس ايجاد پديده‌هاي خارق العاده به دست پيامبران و امامان يك باور صحيح است. زندگي پيامبران و نيز پيامبر اعظم اسلام و جانشينان به حق وي نيز از اين فضيلت بهره ور مي‌باشند. تا جايي كه صلاح باشد براي توجه ديگران اعجاز و پديده‌ي خارق العاده پديدار مي‌سازند. در زندگي امام كاظم عليه‌السلام نيز همانند ساير امامان معصوم عليهم‌السلام از اين گونه دخالت‌ها فراوان پديدار شده است. به گونه اي كه وي در نظام هستي آن گونه راحت دخالت و تصرف مي‌نمايد كه عقول ديگران را در اين راستا حيران مي‌سازد. به تعبير محمد بن طلحه كراماته تحار منها العقول.(1) به نمونه هايي از اين کرامات ا كه توسط امام ملك و ملكوت صورت پذيرفته، مي‌پردازيم. همان ملكوتي كه اختيارش به دست خداست، بِيَدِهِ مَلَكُوتُ كُلِّ شَيْءٍ؛(2) ليكن به هركس به مقداري كه صلاح باشد اذن مي‌دهد. زيرا كه امام معصوم عليه السلام امام ملك و ملكوت است:

1- أعمش مي‌گويد امام کاظم عليه السلام به درختي كه خشك بود دست كشيد؛ سبز شد، برگ آورد، حضرت از ميوه هاي آن چيد به من داد، فمسا بيده فأورقت ثم اجتني منها ثمرا و اطعمني.(3)

2- هارون درنده را وارد زنداني نمود كه امام كاظم عليه‌السلام در آنجا زنداني بود تا به امام آسيب برساند. درنده در كنار امام قرار گرفت و دم جنبانيد و به امام كاظم عليه‌السلام از شر رساندن پناه برد، فجعلت تلوذ به و تبصبص و تدعوا له بالامامة تعوذ من شر.(4) آنگاه امام دعايي طولاني را خواند و درندگان هيچ گونه آسيبي به وي نرساندند. چند جمله از دعاي امام عليه‌السلام اين گونه است... فآويت إِلَى رُكْنٍ شَدِيدٍ... جمت آذانهم عن استماع كلامي و عميت ابصارهم عن رؤيتي، يا متفضل تفضل علي بالامن و السلامة من الاعداء و حل بيني و بينهم بالملائكة الغلاظ الشداد... اللهم انت ملاذي فبك ألوذ و انت معاذي فبك أعوذ... و من يتوكل علي الله فهو حسبه لا حول و لا قوة الا بالله العلي العظيم.(5) «من به پناهگاه امن پناه برده‌ام گوش‌هاي آنان از شنيدن كلام من كر و چشمانشان از ديدن من كور، اي خداي كريم بر من امنيت و سلامتي از دشمن عطا كن و فرشتگان خشن و سختگیر را ميان من و آنان حايل قرار بده، خدايا تو پناهگاهي و به تو پناه مي‌برم هر كس به خدا توكل كند خدا وي را كفايت مي‌كند هيچ قدرت و قوتي جز قدرت خداي بلند مرتبه و بزرگ وجود ندارد».

3- حماد بن عيسي مي‌گويد از امام کاظم عليه السلام خواستم دعا كند خدا خانه بزرگ و همسر خوب و فرزندان خوب و خدمت‌گزار به من عطا كند و پنجاه بار حج نصيب من كند. امام كاظم عليه‌السلام همين دعا را كرد و من اكنون تمام حاجت هايم برآورده شده و تاكنون چهل و هشت بار حج مشرف شده‌ام. راوي اضافه مي‌كند وي بعد از اين سال دو نوبت ديگر حج انجام داد. سال بعد نيز عزم حج كرد در هنگامي كه غسل احرام انجام مي‌داد غرق شد و رحلت كرد.(6)

4- امام كاظم عليه‌السلام در سفر به سوي حج در منزل «زباله» هنگامي كه خواست از چاه آب بكشد ظرف به درون چاه افتاد. آنگاه آب چاه بالا آمد و امام از آن آب استفاده كرد و فرمود خدايا هنگام تشنگي‌ام تو سيرابم ساختي و هنگام گرسنگي و نيازم به طعام، تو طعام فراهم ساختي، أنت ربي اذا ظمئت الي الماء و قوتي اذا أردت الطعاما.(7)

5 - مهدي عباسي هنگامي كه امام را از مدينه فرا خواند و زنداني كرد در خواب اميرالمؤمنين علي عليه‌السلام را ديد كه اين آيه را براي وي قرائت مي‌كند: فَهَلْ عَسَيْتُمْ إِنْ تَوَلَّيْتُمْ أَنْ تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ وَتُقَطِّعُوا أَرْحَامَكُمْ.(8) «آيا بر اين پنداريد كه هنگامي كه قدرت و سلطه پيدا كرديد چگونه در زمين تباهي پديد مي‌آوريد و از ارحام خويش مي‌بريد.» فورا ربيع را خواست و امام را آزاد ساخت و با احترام امام را به منزلش باز گرداند.(9)

6- احمد بن محمد مي‌گويد با امام كاظم عليه‌السلام در حياط منزل نشسته بوديم كه گنجشكي آمد، شروع به جيك جيك كردن نمود. امام پرسيد مي‌فهمي چه مي‌گويد! گفتم خدا و پيامبر و ولي و ولي امر خدا بهتر مي‌دانند. امام فرمود: مي گويد ماري عزم جوجه‌هاي من در داخل اتاق نموده است، استمداد مي‌كند. به همراه امام به آنجا رفتيم، ماري كه در آنجا در حركت بود ديديم و خطر را از جوجه‌هاي وي دفع كرديم.(10)

7- فردي از خراسان خدمت امام كاظم عليه‌السلام آمد، شروع كرد به عربي با حضرت سخن بگويد. امام در جواب به فارسي جواب وي را داد. وي از فارسي سخن گفتن امام شگفت‌انگيز شد. امام فرمود زبان هيچ شخصي بر امام نامفهوم نيست و زبان هيچ پرنده و هيچ موجودي بر امام پنهان نمي‌باشد، ان الامام لا يخفي عليه كلام احد من الناس و لا منطق الطير و لا كلام شي‌ء من فيه روح.(11)

8- گاو شيردهي كه تنها وسيله تأمين زندگي يك زن با بچه هايش بوده مي‌ميرد. امام كاظم عليه‌السلام دعا مي‌كند خداي سبحان گاو را زنده مي‌نمايد. آن زن كه از اعجاز امام شگفت انگيز شده بود فرياد مي‌زند عيسي بن مريم و رب الكعبة.(12)

9- هارون مجلسي آراست و ساحران را دعوت كرد تا در مجلس وي امام كاظم عليه‌السلام را شرمنده كنند! هنگامي كه ساحر سحر خود را انجام داده و هارون هم در اوج قهقهه بود، امام به تصوير شير كه در پرده نقش بسته بود امر كرد ساحر را ببلعد و اين گونه شد! هارون و اطرافيانش از وحشت غش كردند و به رو افتادند. هنگامي كه به هوش آمدند در مورد جان خود دست به دامن امام شدند و نيز از امام خواستند تا آن ساحر را به صورت اولش برگرداند.(13)

10- بعد از امام صادق عليه‌السلام فرزندش عبدالله به ناحق ادعاي امامت مي نمود. روزي كه وي به منزل امام كاظم عليه‌السلام آمده بود عده‌اي از بزرگان هم بودند. امام کاظم عليه السلام دستور دار هيزم انبوهي شعله‌ور ساختند. آنگاه امام با لباس هايش در وسط آتش انبوه نشست سپس بيرون آمد لباس هايش را تكاند در كنار جمع نشست. پس از آن عبدالله برادرش را فرمود اگر تو راست مي‌گويي امام هستي برخيز درون آتش برو! عبدالله در حالي كه رنگش دگرگون شده بود برخاست از خانه امام كاظم عليه السلام بيرون رفت.(14) آري گلستان شدن آتش به فرزند فاطمه عليهاالسلام آسان ترين كرامت وي است.

منبع:

کتاب امام كاظم علیه السلام الگوي زندگي، نويسنده حبيب‌الله احمدي، ص 77-81.

-------

پی نوشت ها:

1. مطالب السؤول، ج 2، ص 120.

2. يس، 83.

3. دلائل الامامة، ص 155.

4. همان.

5. بحار، ج 91، ص 331.

6. همان، 160.

7. كشف الغمة، ج 3، ص 7؛ صفوة الصفوة، ج 2، ص 125؛ تذكرة الخواص، ص 437.

8. محمد، 22.

9. كشف الغمة، ج 3، ص 6.

10. دلائل الامامة، ص 170.

11. اعلام الوري، ص 306؛ كشف الغمة، ج 3، ص 18.

12. اصول كافي، باب مولد أبي الحسن موسي بن جعفر عليه‌السلام حديث 6.

13. القطرة، ج 1، ص 370.

14. القطرة، ج 2، ص 400.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر