اندیشیدن، پدر و مادر همه نیکی هاست.

اگر بزرگترین آدمیان پاره‌هایی از زمان را ویژه اندیشیدن قرار می‌ دهند، پیامبر همیشه و همواره با اندیشیدن می‌گذراند.

اندیشیدن، پدر و مادر همه نیکی هاست.

انسان ‌های بزرگ همواره در اندیشیدن به سر می‌ برند و لحظه هایشان سرشار از تفکر، بررسی، ارزیابی و جستجوگری است. در جهان بزرگ و حقایق موجود درآن می‌اندیشند و در آفرینش خود و دیگر انسان ‌ها فکر می ‌کنند و در راه‌ های خوشبختی و کامیابی انسان‌ ها به جستجو می‌ نشینند و سرانجام به سرنوشت خود و پایان این زندگی زودگذر و زندگی پس از مرگ ژرف می‌نگرند و از مجموع این اندیشه‌ها برای به ‌سازی زندگی و نزدیکی به هدف آفرینش بهره می‌گیرند.
امام رضا (ع) درباره پیامبر (ص) می‌فرمایند: «... دائِمَ الفِکرَهِ...».1 او پیوسته و همواره در تفکر و اندیشیدن به سر می ‌برد.
پیامبر بزرگوار اسلام در این سرشت حیاتی سرآمد همگان بود و اگر بزرگترین آدمیان پاره‌هایی از زمان را ویژه اندیشیدن قرار می‌ دهند، پیامبر همیشه و همواره با اندیشیدن می‌گذراند و در اندیشه انسان‌ ها و نجات رستگاری آنان بود.


5ad0db021c89e.jpg

پیامبر (ص) اندیشیدن را به دیگران نیز توصیه می‌کرد: «فِکرَهُ ساعَهِ خَیرٌ مِن عِبادَهِ سَنَهِ».2 یک ساعت اندیشیدن بهتر از یک سال عبادت است.
هر نگاه پیامبر (ص) با اندیشه همراه بود، اندیشه در آنچه دیده است و بررسی علل و عوامل و سود و زیان ‌های زاده از آن و راه پیشگیری از آن ‌ها، در صورتی که نادرست و ناانسانی باشد و راه های رشد و گسترش آن هنگامی که نیک سازنده و سودمند باشد.
قرآن کریم بارها و بارها بر اندیشیدن اصرار ورزیده است و پسوند بسیاری از آیات قرآن، فراخوان به تفکر و اندیشیدن است «وَ اَنزَلنا إلَیکَ الذِّکرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ مَا نُزِّلَ إلَیهِم وَ لَعَلَّهُم یَتَفَکَّرُونَ».3 بر تو قرآن فرو فرستادیم تا برای مردم آنچه را فرستاده شده روشن گردانی؛ باشد که آنان نیز بیندیشید.


قرآن کریم بارها و بارها بر اندیشیدن اصرار ورزیده است و پسوند بسیاری از آیات قرآن، فراخوان به تفکر و اندیشیدن است.

راه و روش و سیره پیامبر (ص) و سرشت بی مانند او باید درس آموز امت اسلامی باشد و مسلمانان و به‌ویژه مدیران و مسئولان را از هر گونه نسنجیدگی و بی‌فکری رهایی بخشد و پیگیر اندیشه‌ های سازنده و رهایی بخش سازد؛ زیرا که اندیشیدن و ارزیابی و دستیابی به راه‌ های علمی و منطقی سرچشمه جوشان هر صلاح و کمال و درستکاری است.
امام حسن (ع) می‌فرمایند: «أوصِیکُم بِتَقوی الله و ادامهِ التَّفَکُّرَهِ؛ فَإنَّ التَّفَکُّرَ اَبوکُلَّ خَیرِ و اُمِّه». 4 شما را به پرهیزکاری از خدا و اندیشیدن مدام و پیگیرانه سفارش می‌کنم که بی گمان اندیشیدن، پدر و مادر همه نیکی هاست.
امت محمد (ص) اگر چون پیامبر خود دائم الفکر (همیشه در اندیشیدن) نیستند، دست کم در کارهای مهم فرهنگی، تربیتی، خانوادگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و روابط خارجی و... نیک بیندیشند و از فکرِ کارشناسان این دست کارها بهره گیرند و نسنجیده به کارهای مهم دست نیازند.منبع: کتاب سیره پیامبر(ص) به روایت امام رضا (ع)، محمد حکیمی

----------------------------------------------
پی‌نوشت:
1. عیون اخبار الرضا (ع) 1/371؛ الحیاه 2/388.
2. بحار 68/326 ؛ الحیاه 1/86.
3. سوره نحل 16/44.
4. تنبیه الخواطر 1/52.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر