انقلاب اسلامی؛ نیروی مقاومت در سختی ها

صبر و پایداری امت و امام، در سختی ها از بارزترین آثار و مزایای معنوی انقلاب است

انقلاب اسلامی؛ نیروی مقاومت در سختی ها

به نظر می رسد گفتارِ خداوند «تِلکَ الأیّامُ نُداوِلُها بَینَ النَّاسِ»(1) روزهای تلخ و شیرین هر دو را در بر دارد، در انقلاب اسلامی نیز همان طور که روزهای شادی توأم با موفقیت، زیاد داشته ایم، ملت ما، ایّام نحس و نامیمون و بسیار تلخی را نیز در این چند سال پشت سر گذاشته که از همه آنها سرفراز بیرون آمده است.

این کوششهای شیطانی مسلما به هدفِ اول خود یعنی نابودی انقلاب نرسید و ان شاءاللّه با مقاومتِ ملت، بعدا هم با آن نخواهد رسید. اما، ظاهرا در هدفِ دوم موفقیتهایی نصیب دشمن گردید. اگر موشکاف و باریک بین باشیم باید اعتراف کنیم که پشت سر گذاشتن آن روزهای تلخ، و عبور از آن همه سنگلاخها و موانع پِی در پی، ملت ما را آبدیده کرد، و استعداد و قدرت مقاومت مردم را در برابر مشکلات آینده و فتنه های تاریک به آزمایش گذاشت، فتنه هایی که بنا به سنت لایتغیر خداوند در آیه «أحَسِبَ النَّاسُ أَن یُترکُوا أن یَقُولُوا آمَنّا وَ هُم لایُفتَنُون»(2) همواره وجود دارند و سرِ راه رهروانِ راه حق، و حرکتهای الهی سبز می شوند، تا مؤمنان صادق، از کاذب، شناخته شوند.

آن ایّامِ نحس و نامیمون، علاوه بر تقویتِ بنیه مقاومت ملت، حقانیّت و مظلومیت انقلاب را در عرصه جهانی بخصوص در بین ملتهای مسلمان و مستضعف به ثبوت رسانید.

اگر آن همه کارشکنی و جنگ افروزی و نفاق افکنی علیه انقلاب نمی بود به طور حتم، فرصتِ بررسی و مطالعه درباره حقانیت انقلاب به این گونه که هست فراهم نمی شد، زیرا ماهیت دشمنانِ انقلاب، خود بهترین معرفِ حقانیت آن است.

شیفتگان اسلام در سراسر جهان، با پیگیری این حوادث مستمر، هر گونه شک و شبهه را در مورد انقلاب اسلامی از دل زدودند. و تنها دلهای مریض «وَ الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِم زَیغٌ»(3) طور دیگر قضاوت می کنند.

حوادثِ تلخ و شیرین این چند سالِ اول انقلاب، بسیار شبیه به حوادث و اوضاعِ صدر اسلام و پیروزیها و شکستهای دوران رسول اکرم است. شاید به فکر کسی برسد چه خوب بود، اسلام، در آغاز، با آن همه کارشکنی و صف آرایی دشمنان روبرو نمی شد. و این دعوتِ الهی بدون برخورد به مانع، و بدون تضییع وقت و از دست دادنِ فرصتهای گرانبها پیش می رفت. و عمرِ کوتاه و با ارزشِ رسول اکرم در میدانهای رزم عقیدتی، و در صحنه های خونینِ جنگ هدر نمی رفت!!

بلی، این یک آرزوست و شاید هم آرزویی خام، اما سنت خداوند بر خلافِ آن است. سنّتِ خدا بر آن است که همواره گُل از میان خار، و ظَفَر بر اثر صبر، و آسایش در سایه رنج، حاصل شود، و «نابرده رنج، گنج میسّر نمی شود» «فَإنَّ مَعَ العُسرِ یُسرا إنَّ مَعَ العُسرِ یُسرا»(4)» به علاوه، طبق آیه «أحَسِبَ النَّاسُ أَن یُترَکُوا...»(5) و آیات دیگر، مردم باید در راهِ حق آزمایش شوند، و صِرفِ ادعا از کسی پذیرفته نیست، و طبق آیه «أَم حَسِبَ الَّذِینَ فی قُلُوبِهِم مَرَضٌ أَن لَن یُخرِج اللّه أَضغانَهُم»(6) باید دلهای مریض از سالم، شناخته شوند. خداوند، مردم را آزمایش می کند تا مجاهدان و صابران، شاخته شوند «وَ نَبلوکُم حَتّی نَعلَمَ المُجاهِدِینَ مِنکُم وَالصَابِرینَ وَ نَبلُوَ أَخبارَکُم»(7) و بالاخره، طبق گفته قرآن، مؤمنان راستین آنانند که پس از ایمان، شک و تردید به دل راه ندهند و با مال و جان، در راه خدا جهاد کنند: «إنَّما المُؤمِنُونَ الَّذِینَ آمَنُوا بِاللّه ِ وَرَسُولهِ ثُمَّ لَمْ یَرتَابُوا وَجاهَدوا بِأَموَالِهِم وَأَنفُسِهِم فی سَبِیلِ اللّه ِ أولئِک هُمُ الصّادِقُونَ».(8)

حال، اگر باور داریم که این انقلاب، استمرار انقلاب پیغمبر و علی است - که هست - باید خود را برای این حوادثِ تلخ، که قطعا میوه های شیرین در بر دارد آماده می کردیم. باید قانع شویم که راه حق، ناگزیر از این قبیل موانع است. صف آرایی سردمدارانِ قریش، در مکه، و همانان، با همراهی سرانِ قبائل عرب و اقطاب یهود، در مدینه، در برابر رسول اکرم، گرچه از پیشرفتِ سریع اسلام مانع شد، وگر چه عده ای از بهترین یاران باوفای پیمبر را به خاک و خون کشید، اما همین جریانها، سرانجام، حقّانیّتِ این دعوت را برای دیگران روشن کرد، این مَصافِ حق و باطل، زمینه مطالعه درباره اسلام را برای عرب جزیره فراهم کرد. درست، همین تجربه تلخ، در دورانِ خلافت ولیّ خدا علی، علیه السلام، تجدید شد و به محض روی کار آمدنِ وی، نیروهای اهریمنی و ریشه های نفاق که تصور می شد با رحلت پیغمبر، از میان رفته اند، این دفعه در زیر لوای اسلام، و با چهره مسلمانی در برابر علی صف بستند، و آن صحنه های خونبار را تجدید کردند و جان هزاران یارِ باوفای اسلام و علی را گرفتند. آری، باید پذیرفت که سنّتِ خدا لایتغیّر است، مصافِ حق و باطل ادامه دارد، نور با ظلمت، و جنود شیطان با جنود رحمن همواره در ستیزند. حال که چنین است، پس چرا در این مصافِ حق و باطلِ قرنِ ما، این تجربه تکرار نشود؟ اگر نمی شد، اگر نیروهای اهریمنی جهان در برابر ما نمی ایستادند، چهره انقلاب خدشه دار می گردید. حقّانیت انقلاب زیر سؤال می رفت، که اگر این سخن حق است پس چرا همه قدرتها و اقطابِ جهان، دست خود را به طرفِ آن دراز کرده اند، و دستِ انقلاب را فشرده اند؟ آیا بشر به سر عقل آمده، و تُخمِ نفاق و نسلِ شیطان از جهان برافتاده است؟ پس، چرا شعار «نه شرقی و نه غربی» عملاً به «هم غربی و هم شرقی» تبدیل شده است؟ آیا اشتراک منافع و سِنخّیتی میان انقلاب و اهداف استعماری شرق و غرب وجود دارد که این طور به ما تبریک می گویند؟ خیر! به هیچ وجه چنین نیست! شرق و غرب به یک نسبت در برابر ما ایستاده اند و باید بایستند، تا هنگامی که ما تسلیم آنان شویم. قرآن می گوید «وَلَن تَرضی عَنکَ الیَهُودُ و لا النَّصارَی حَتَّی تَتَّبعَ مِلَّتَهُم»(9) تا ما دنباله رو و مطیع آنان نشویم از ما خشنود نمی شوند. و اگر تسلیم آنان شدیم دیگر انقلاب، اسلامی نیست، انقلاب ماهیّت خود را از دست داده است و اسمی بی مسمّی خواهد بود.

باری، در این هنگام، نمی خواستیم از تلخیها سخن بگوییم، بلکه سخن از پیشرفت ها و مزایای معنوی انقلاب بود و همین صبر و پایداری امت و امام، در سختی ها از بارزترین آثار و مزایای معنوی انقلاب است که ناچار، سخن از سختیها و ناملایمات به میان آمد.

منبع: کتاب امام خمینی و انقلاب اسلامی: مجموعه مقالات، محمد واعظزاده خراسانی، ص 65-63.

------

پی نوشت ها:

1. آل عمران: 140.

2. عنکبوت: 2.

3. آل عمران: 16.

4. انشراح: 5-6.

5. عنکبوت: 2.

6. محمد: 29.

7. محمد: 31.

8. حجرات: 15.

9. بقره: 120.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر