انقلاب اسلامی جریان ساز مبارزه با اسرائیل

پس از اشغال فلسطین به دست رژیم صهیونیستی و انفعال جامعه جهانی در قبال جنایات انان، مردم فلسطین با الگوگیری از انقلاب اسلامی ایران به مبارزه با اسرائیل پرداختند و ثمره ان شکل گیری گروههای قدرتمند مقاومت است.

انقلاب اسلامی جریان ساز مبارزه با اسرائیل

سال 1948 زمانی که دیوید بن گوریون استقلال و تشکیل دولت اسرائیل را رسما اعلام کرد ، کسی فکر نمی کرد که این اشغالگری و تجاوز در قلب سرزمینهای اسلامی باعث جنگ و درگیری های گسترده و بی پایان در منطقه غرب اسیا و حتی فراتر از آن شود. واکنش کشورهای عربی به این مسئله باعث چهار جنگ گسترده میان اعراب و اسرائیل شد که طی سالهای 1948 تا 1973 انجام گرفت و جز در یک مورد موجب شکست اعراب شد و اسرائیل نه تنها حکومت خود را تثبیت کرد که بخشی از صحرای سینا در مصر و بلندی های جولان در سوریه را نیز اشغال نمود. پس از این دوران اسرائیل با گسترش سرزمین های اشغالی در فلسطین و آوارهنمودن میلیونها فلسطینی عملا هژمونی و استیلای خود را بر فلسطین و مسلمانان اعمال نمود. پس از این فشارهای اسرائیل و بی توجهی جامعه بین الملل به مسئله فلسطین، جنبش فتح در سال 1959 و سازمان آزادیبخش فلسطین در سال 1969 به رهبری یاسر عرفات شکل گرفت تا به مبارزه با اسرائیل بپردازد. انحراف این جنبش از اهداف اصیل خود و حرکت به سمت سازش با رژیم صهیونیستی باعث سرخوردگی ملت فلسطین و مسلمانان در سراسر جهان اسلام شد. در چنین شرایطی پیروزی انقلاب اسلامی بارقه امید را در میان مسلمانان جهان بویژه مردم فلسطین روشن کرد. مواضع امام خمینی (ره) در زمینه مبارزه با اسرائیل کاملا اشکار و روشن بود . امام می فرماید: ((این ماده فساد که در قلب ممالک اسلامی با پشتیبانی دول بزرگ جایگزین شده است و ریشه های فسادش هر روزی ممالک اسلامی را تهدید می کند، باید با همت ممالک اسلامی و ملل بزرگ اسلام ریشه کن شود.... )1

شکل گیری و تقویت جریان های مبارز و جهادی مردمی در مقابله با اسرائیل پس از پیروزی انقلاب اسلامی به خوبی نشان دهنده تاثیر انقلاب اسلامی بر مسئله فلسطین است. این تاثیرگذاری فارغ از تعصبات مذهبی در میان گروه های سنی وشیعی بسیار شگرف بوده است و حمایت همه جانبه ایران اسلامی از این گروه ها در مبارزه با رژیم صهیونیستس شاهد این مدعاست. ابتدا به سراغ جریان مبارزی می رویم که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مبتنی بر تعالیم و مبانی امام و نهضت اسلامی مردم ایران شکل گرفته است.

اولین پزشک عربی که برای امام خمینی کتاب نوشت

جنبش جهاد اسلامی فلسطین به رهبری شهید دکتر فتحی شقاقی در سال 1980شکل گرفته است ، او که به شدت تحت تاثیر ارمانها و کلام امام قرار داشت. اولین کتاب درباره انقلاب اسلامی ایران و حضرت امام را به زبان عربی با نام «خمینی راه حل و جایگزین اسلامی» نوشت و برای تحریر همین کتاب بود که در مصر به زندان افتاد. شهید فتحی شقاقی در باره تاثیرات انقلاب اسلامی می گوید:( انقلاب اسلامی ایران، موجب احیای اسلام و بیداری مسلمانان شد و خودباوری را در فلسطینی ها تقویت کرد و آنان را به برخورداری از توانایی لازم برای گرفتن حق خویش آگاه ساخت. پیروزی انقلاب گواهی بود بر توانایی اسلام در بر انداختن ظلم و فساد نظام های طاغوتی و استکباری. مسلمانان فلسطینی، ایرانیان را در پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در کنار خود یافتند.)2

سطح دیگری از این تاثیرات را می توان در میان جریانهای سیاسی فرهنگی اهل سنتی دید که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی وارد میدان مبارزه و مقابله فعال با رژیم صهیونیستی نشده بودند و پیروزی انقلاب تجربه ای موفق از مبارزه را پیش روی انان قرار داد. جنبش حماس از این نمونه است .

صدای واقعی مردم غزه

15دسامبرسال 1987 جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) رسما اعلام حضور کرد. این جنبش که پیش از این به کار فرهنگی و تبلیغی می پرداخت ، پس از شکست جنگ 1967 و بیداری اسلامی دهه 70 و 80 میلادی و پیروزی انقلاب اسلامی وارد مبارزه همه جانبه با اسرائیل شد. این جنبش که در بسیاری از اهداف همچون مبارزه با اسرائیل و نابودی آن ، مقابله با جبهه استکبار و امریکا با انقلاب اسلامی همراه است و حمایت معنوی و مادی جمهوری اسلامی را در مبارزه با اسرائیل با خود دارد .این جنبش امروز از قدرتمندترین گروه های مبارز فلسطینی در مبارزه با اسرائیل به شمار می رود. بطوریکه «گئورا ایلاند» مشاور سابق امور امنیتی کابینه اسرائیل در گفتگو با روزنامه صهیونیستی یدیعوت، اذعان کرده است: ((حماس همان صدای واقعی مردم در غزه است. حماس ارتشی قوی ایجاد کرد و در صحنه عمل آنها دولت خود را برپا کردند.)) در این میان باید به جنبه ای دیگر از تاثیر انقلاب اسلامی در کشور همسایه فلسطین ، لبنان که سالها بخشی های از ان در اشغال اسرائیل بوده است اشاره کرد و ان جنبش حزب الله لبنان است .

جوانانی که پیرو خمینی اند

سال 1984 در پی حمله اسرائیل به بیروت گروهی که خود را پیروان خمینی نامیدند در منطقه ضاحیه در جنوب بیروت مقابل سربازان اسرائیلی مقاومت کردند و پس از این حرکت نام حزب الله لبنان را برای خود برگزیدند. مقاومت لبنان سالها در مقابله با اسرائیل در جنوب لبنان و تا امروز فعال و قدرتمند ایستاده است . شهید سید عباس موسوی دبیر کل سابق حزب الله در کلامی که حاکی از تاثیر امام و شعارهای انقلاب در اندیشه اوست می گوید: (( ما عهد و بیعت خود را در همه زمانها با راه امام خمینی و مسیر امام خامنه ای اعلام می کنیم و خداوندا تو این بیعت را از ما بپذیر و ما را از شهداو ایثارگران این مسیر قرار بده .))

اکنون این گروه های مبارز و انقلابی در کنار حشدالشعبی عراق، انصارالله یمن، فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان جبهه ای گسترده را در منطقه غرب اسیا علیه رژیم صهیونیستی و امریکا و سیاستهای تجاوزطلبانه انان شکل داده است. که از دستاوردهای این جبهه به می توان نابودی داعش در منطقه اشاره کرد.

-------------------------------------

پی نوشت

1-صحیفه امام ج1ص139

2- انتفاضه و طرح اسلامی معاصر، فتحی ابراهیم شقاقی، ص 128/ ص 23

3- روزنامه کیهان شماره 5/3/71

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر