انقلاب اسلامی و وظیفه ما در قبال آن

انقلاب اسلامی و وظیفه ما در قبال آن

در سال 41 پس از صدور تصویب نامه ضد اسلامی انجمنهای ایالتی و ولایتی، جنبشی صرفا مذهبی به رهبری روحانیت علیه رژیم، آغاز شد و در بین چهره های سرشناس مراجع تقلید نجف و قم و مشهد، رهبریِ جنبش را، پیشوائی روشن بین، شجاع، صریح، مصمّم، قاطع و آشتی ناپذیر، حضرت آیة العظمی امام خمینی بعهده گرفت و دیگران هم با او همگام شدند، جنبش، در 15 خرداد سال 42 که امام را دستگیر و زندانی کردند، اوج گرفت تدریجا همه قشرهای ملی و آزادیخواه بخصوص عناصر مذهبی - انقلابی را که پس از 28 مرداد به فعالیتها و مبارزات زیرزمینی محدودی ادامه می دادند، به خود جلب کرد.

این جنبش، گرچه، در آغاز، در چهارچوب مخالفت با قوانین خائنانه ضد اسلامی شاه؛ که پس از انقلاب به اصطلاح شاه و ملت، یکی پس از دیگری تصویب میگردید، منحصر بود اما کم کم گسترش پیدا کرد و آرمان دیرینِ در دلها نهفته ی حکومتِ عدل اسلامی را، مجددا زنده کرد.

امام خمینی، با استفاده از کلیه فرصتها چه در ایران و چه پس از تبعید به ترکیه و عراق، مبارزه را ادامه داد و انقلاب را به پیش برد تا این که در 19 دی 56 پس از انتشار مقاله ننگین اطلاعات و اهانت به امام، نهضت، رنگ دیگری بخود گرفت ابتدا در قم و سپس در تبریز، مشهد، تهران و سایر شهرها مردم با نثار خون خود انقلاب را یاری کردند و هر چه جانبازی مردم اوج می گرفت، سفّاکی و خونخواری رژیم هم گسترش می یافت و بالاخره در نتیجه فشار رژیم، امام، عراق را به سمت پاریس ترک کرد، واین هجرتِ امام، همچون هجرت رسول اکرم؛ سرفصلی جدید است که جهشی به وجود آورد و انقلاب را از داخل، به صحنه جهانی کشانید.

و پس از این که طی پانزده سال، انقلاب، توأم با نوسان و نشیب و فراز و رکود و حرکت بود و در مجموع رو به جلو می رفت، ناگهان، جهشی خارق العاده در آن پدید آمد که در کمتر از چهار ماه، ارکان رژیم استبداد را لرزانید و کاخهای ستم را پی درپی واژگون ساخت و دولتهای فرمایشی را یکی پس از دیگری ساقط کرد. در پاریس بود که امام، حرف آخر خود را بزبان آورد: شاه و رژیم شاهنشاهی باید برود و «جمهوری اسلامی» بجای آن برقرار گردد. این سخن، از طرف قاطبه ملت، طی راهپیمائی های چندصدهزار تا چند میلیون نفری بازگو شد و ملت هم رأی خود را به آن داد. امام، به ایران آمد و با استقبال بی سابقه ای روبرو گردید و سرانجام، انقلاب؛ در 22 بهمن 57 به طور اعجازآمیزی به پیروزی قطعی رسید و به رژیم 2500 ساله طاغوتی پایان داد.

وظیفه ما در قبال انقلاب

آنچه انجام یافته گام اولست و گامهای دیگری که در پیش داریم، تا نظام عدل اسلامی با تمام ابعادش مستقر و آثار شوم طاغوتی که در اعماق افکار و آداب و رسوم و سنّتهای اجتماعی ما رسوخ کرده ریشه کن شود.

پیروزی اولیه انقلاب، شوق و شَعفی زائدالوصف در ملت ما و ملتهای مسلمان ایجاد کرد و به همان نسبت، سطح انتظار و توقع را بالا برد و کوهی از مشکلات را در قبال ما روی هم انباشت که ما خود مسئوول رفع آنها می باشیم.

اولین وظیفه آنست که روحیه انقلابی را زنده نگه داریم و با روحیه بی تفاوتی و ناامیدی و کار را پایان یافته انگاشتن، که خودبخود پس از هر انقلابی بر جامعه ای که از تلاشهای انقلابی خسته شده و به آرامش نیاز دارد، مستولی می گردد، بشدت مبازه کنیم. این اولین شرط موفّقیّت است.

علاوه بر این، رعایت سنّتِ تدریج و گام به گام پیش رفتن، عجله نکردن، صبر و حوصله به خرج دادن، فرصت کافی برای دولت و رهبر انقلاب قائل شدن، اولویتها و امکانات را سنجیدن، از خطاهای جزئی در عزل و نصبها و در مسائل فرعی، در عین انتقاد سازنده، چشم پوشیدن، سعه صدر داشتن در تحمل کمبودها، تنگ نظریها، رقابتها، عقده ها، حُبّ و بغضها، انتقام گیریها، کنترل کردن خشم انقلابی که تر و خشک را نابود و خوب و بد و صالح و فاسد را با هم درو می کند، خودداری از دسته بندی، حزب بازی، فتنه انگیزی، فرصت طلبی، انحصارطلبی، برتری جوئی؛ امتیازخواهی، سهم الارث انقلاب خواستن و بالاخره رعایتِ رشد فکری، منش انسانی و اخلاق انقلابی، همه و همه جزء وظایف انقلابی و شرط پیروزیست.

منبع: کتاب امام خمینی و انقلاب اسلامی: مجموعه مقالات، محمد واعظ زاده خراسانی، ص 33-34.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

8887

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8316

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7648

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8596

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9348

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر