اخلاق کارمندی؛ اهتمام به نماز خواندن در محیط کار

یکی از وظایف هر مسلمانی این است که بر نماز خود مواظبت کند. از بین همه نمازها خداوند بر محافظت از نماز ظهر بیشتر تأکید کرده است.

اخلاق کارمندی؛ اهتمام به نماز خواندن در محیط کار

یکی از وظایف هر مسلمانی این است که بر نماز خود مواظبت کند و در بجا آوردن نماز سهل انگاری نکند آیات بسیاری بر این نکته تأکید می کنند از جمله آیه 34 سوره معارج که در وصف مؤمنان واقعی می فرماید: مؤمنان کسانی هستند که از نماز خود را محافظت مى کنند.)وَ الَّذِینَ هُمْ عَلى صَلاتِهِمْ یُحافِظُون.( مراد از حفظ نماز این است آداب و شرائط و ارکان و خصوصیات کامل نماز رعایت شود تا ظاهر نماز را از آنچه مایه فساد است حفظ کند، و هم روح نماز را که حضور قلب است تقویت نماید، و هم موانع اخلاقى را که سد راه قبول آن است از بین ببرد.

از بین همه نمازها خداوند بر محافظت از نماز ظهر بیشتر تأکید کرده و فرموده است : «حافِظُوا عَلَى الصَّلَواتِ وَ الصَّلاةِ الْوُسْطى وَ قُومُوا لِلَّهِ قانِتِینَ»(بقره/238).

دراین آیه خداوند مى فرماید: در انجام دادن همه نمازها به خصوص نماز وسطى کوشا باشید! و از روى خضوع و اطاعت براى خدا به پا خیزید. منظور از «نماز میانه» یا «صلاة وسطى» نمازى است که در وسط نمازها قرار مى گیرد که بنا بر روایات شریفه، همان نماز ظهر است.(وسائل الشیعه، ج 3 ، ص 14).

علت تأکید بر نماز ظهر از میان همه نمازها این است که معمولاً نماز ظهر در زمانی اقامه می شود که انسان به شدت درگیر کار است زیرا این نماز در وسط روز قرار دارد و اشتغالات و درگیری های روزمره در آن هنگام بیش از سایر اوقات نماز است. در نتیجه زمینه بی توجهی به این نماز و خواندن آن با سرعت بیشتر، یا دیر خواندن، یا نداشتن حضور قلب و تمرکز فکر در آن بیشتر است. از آنجا که معمولا کارمندان نماز ظهر را در محیط کار می خوانند از این آیه می توان چنین برداشت نمود که کارمندان نباید از بجا آوردن نماز در اول وقت کوتاهی کنند و یا به خاطر کثرت اشتغالات و مراجعات زیاد اصلاً نماز نخوانند و یا آن را با عجله و تسامح بخوانند.

البته به خاطر برخی از ضرورت های کاری می توان نماز را از اول وقت به تأخیر انداخت ولی باید برنامه کاری را به گونه ای تنطیم کرد که نماز را بتوان در اول وقت و با توجه کافی خواند. زیرا قرآن از مؤمنان می خواهد به خاطر کسب و کار از نماز غفلت نکنند. و در این رابطه می فرماید: مؤمنان واقعی مردانى هستند که تجارت و داد و ستد آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و پرداخت زکات باز نمى دارد. «رجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَیْعٌ عَنْ ذِکْرِ اللّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ»(نور/37).

درباره اهمیت ندادن به نماز و سبک شمردن آن در روایات، نکات بسیار مهمی بیان شده است. از جمله پیامبر اکرم (ص) می فرماید: «لَا یَنَالُ شَفَاعَتِی مَنِ اسْتَخَفَّ بِصَلَاتِهِ وَ لَا یَرِدُ عَلَیَّ الْحَوْضَ لَا وَ اللَّهِ؛ به خدا قسم اگر کسی نماز را سبک بشمارد، شفاعت من شامل حال او نمی شود و در روز قیامت در حوض کوثر بر ما وارد نمی شود(کلینى، محمد بن یعقوب، کافی، ج 6 ، ص 4).

یادداشت: علی کفشگر فرزقی

منبع: اخلاق کارمندی از دیدگاه قرآن وروایات/ محمد خامه گر

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر