اهمیت شب قدر

شب قدر، شبی که فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان براى تقدير هر كار نازل مى ‏شوند و آكنده از سلامت و خير و رحمت تا طلوع صبح می باشد.

اهمیت شب قدر

از آيات قرآن به خوبى استفاده مى ‏شود كه قرآن مجيد در ماه مبارك رمضان نازل شده است(شَهْرُ رَمَضانَ الَّذِي أُنْزِلَ فِيهِ الْقُرْآن‏)(بقره/ 185) و ظاهر اين تعبير آن است كه تمام قرآن در اين ماه نازل گرديد. خداوند در آیه نخست سوره قدر مى فرماید: «ما آن را در شب قدر نازل كرديم»(إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ). در آيه بعد براى بيان عظمت شب قدر مى ‏فرمايد: «تو چه مى ‏ دانى شب قدر چيست؟» (وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ). و بلافاصله مى ‏گويد: «شب قدر شبى است كه از هزار ماه بهتر است» (لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ). هزار ماه بيش از هشتاد سال است، و چه شب با عظمتى كه به اندازه يك عمر طولانى پر بركت ارزش دارد.

در حديثی آمده است: «پيغمبر اكرم (ص) از چهار نفر از بنى اسرائيل كه هشتاد سال عبادت خدا را بدون گناه انجام داده بودند سخن به ميان آورد، اصحاب آرزو كردند كه اى كاش آن ها هم چنين توفيقى پيدا مى‏ كردند آيه «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْر» در اين زمينه نازل شد».

لطف و عنايت ويژه خدا نسبت به بندگان در شب قدر است. شبی که آكنده از سلامت و خير و رحمت تا طلوع صبح می باشد: قرآن در آن نازل شده است. عبادت و احياء آن معادل هزار ماه است. خيرات و بركات الهى در آن شب نازل مى ‏شود. رحمت خاصش شامل حال بندگان شده و فرشتگان و روح در آن شب نازل مى ‏گردند. بنا بر اين شبى است سرتاسر سلامت. زیرا در آن شب شیطان در غل و زنجیر است و وسوسه های شيطان اثری ندارد. و فرشتگان به زمين نازل مى ‏شوند و بر هر مرد و زنى كه در حال عبادت باشند، سلام مى‏ كنند. وقتى گروه گروه فرشتگان در شب قدر نازل ‏شوند و بر مؤمنان سلام كنند چه لذت و لطف و بركتى دارد. و آتش دوزخ به بركت سلام فرشتگان بر مؤمنان در شب قدر سرد و خاموش مى ‏شود.

#قرآن

علی کفشگر فرزقی

منبع:

تفسير نمونه،ناصر مکارم شیرازی،ج‏27، ص: 180

تفسير نور،محسن قرائتی، ج‏10، ص: 551

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر