اوصاف پسندیده حضرت عباس علیه السلام

حضرت عباس علیه السلام از اوصاف و کمالات بی مانندی برخوردار بوده و الگوی بی نظیری برای ره پویان ولائی است

اوصاف پسندیده حضرت عباس علیه السلام

حضرت عباس علیه السلام به دلیل اوصاف و کمالات بی مانندش شایسته تعظیم و در خور تمجید است و جهان بشریت باید نامش را بلند و مقامش را بزرگ شمارد و او را الگوی اخلاقی و سمبل تحرکات سیاسی و اجتماعی و عقیدتی قرار دهد. شمه ای از اوصاف و کمالات حضرت عباس علیه السلام از این قرار است:

1- ایمان به خدا و یقین

عباس علیه السلام، مظهر ایمان کامل و یقین مستحکم و نیت پاک و خالص است. امام صادق علیه السلام در وصف او فرمود: «عمویم عباس بصیرتی نافذ و ایمانی محکم داشت».[1] و زیارت حضرتش می خوانیم: «شهادت می دهم که تو برای خدا و پیامبر و برادرت اخلاص ورزیدی تو آن نیکو برادری هستی که مواسات کردی».[2]

2- شجاعت

در میان قبایل عرب هم قبیله پدری حضرت عباس علیه السلام ممتاز است و هم قبیله مادری اش. او مجسمه شجاعت و دلاوری است در هیچ حادثه ای دچار اضطراب نمی شود و در هیچ جنگی رعب و وحشت به دلش راه ندارد. هنگامی که عصر روز تاسوعا در برابر قوای مهاجم قرار گرفت و با استواری و هیبت مقصود آن ها را جویا شد دل های شجاعان فرو ریخت و ترس و وحشت همه را فرا گرفت و مرگ بر سرشان سایه افکند.

3- عزت نفس

حضرت عباس علیه السلام در عزت نفس یگانه دوران است او راضی نشد که با ذلت و خواری زیر سایه حکام اموی زندگی کند او با رهبری برادرش به میدان جهاد رفت تا شعار عزت و کرامت را زنده کند و به مردم دنیا بفهماند که مرگ در سایه شمشیر، سعادت و سربلندی و زندگی با ستمکاران، ننگ و بدبختی است. او به مقامات پست دنیوی پشت پا زد و به وعده های فریبنده دشمن توجهی نکرد و با شوق و اخلاص، راه جهاد را انتخاب کرد و هرگز دست از یاری حسین علیه السلام برنداشت و حیات فانی دنیا را بر حیات باقی آخرت ترجیح داد.

4- صبر و شکیبایی

تمام عوامل و اسباب صبر در وجود حضرت عباس قوی بود و همه عناصر جزع و بی تابی از وجودش رخت بربسته بود. او می دید که چگونه اصحاب امام در خون می غلطند و می شنید چگونه کودکان معصوم العطش العطش می کنند و نوحه و اشک زنان داغدار قلبش را می فشرد اما هرگز جزع و بی تابی نکرد.

5- وفاداری

باید در مکتب عباس علیه السلام درس وفا آموخت او الگوی وفاداریست: وفای به دین، وفای به امت، وفای به وطن، وفادی به برادر، او در همه این ابعاد، امتحان شده بود. او با حسین عهدی محکم و ناگسستنی بسته بود و تا آخرین نفس مبارزه کرد و نشان داد که در وفای به برادر و رهبر خویش وفادار است.

6- قوت عزم و اراده

حضرت عباس علیه السلام در اردوگاه حق خیمه زد و پیرو فرمان امامش، با نبرد قهرمانانه اش تجلیگاه قوت عزم و اراده شد. او در راه دفاع از حق و حقیقت، اراده ای آهنین و عزمی پولادین را به نمایش گذاشت.

7- رأفت و رحمت

عباس علیه السلام می دید که کودکان با لب های خشکیده و رنگ پریده در آرزوی نوشیدن جرعه ای آب به سر می برند و تاب و توان از آنها سلب شده است. او دلش می سوزد و ترحم و رأفتش به اوج می رسد و می بینیم تا آنجا که توان دارد در راه آوردن آب جانفشانی می کند.

8- پرچمداری

در قدیم، پرچم علامت انسجام لشکر و نشان پیروزی بود. اگر پرچمدار آسیب می دید و پرچم به زمین می افتاد شیرازه لشکر متلاشی می شد به همین دلیل پرچم را به دست شجاع ترین افراد می دادند. در جنگ های اسلامی پرچم به دست حضرت علی علیه السلام بود. عباس علیه السلام نیز پرچمدار امام حسین علیه السلام بود و با اهتزاز درآمدن پرچم او، دل های دشمنان از ترس به تپش می افتاد و اندامشان می لرزید.

9- جسدش را امام علیه السلام دفن می کند.

هنگامی که امام سجاد علیه السلام برای دفن اجساد مطهر شهداء به کربلا آمد به دیگران اجازه داد که در دفن اجساد شهداء او را یاری کنند اما در موقع دفن جسد پدرش و عمویش به آنها اجازه نداد و فرمود: با من کسی است که مرا کمک می کند.

10- تقرب به امام حسین علیه السلام و تقدم بر دیگران

عصر تاسوعا لشکر دشمن به خیمه گاه امام حسین علیه السلام حمله ور شد. امام به ابوالفضل فرمود: «يا عبّاس اِركَب بِنَفسي أنتَ يا أخِي‏...[3]؛ برادرم، جانم به قربانت سوار شو و آنها را دیدار کن و از آنها بپرس که برای چه آمده اند؟»

امام با جمله «بنفسی انت» حضرت عباس را در مرتبه ای می بیند که حاضر است جان پاک خود را فدایش کند. همچنین شبی که امام در میان دو لشکر با عمر سعد به مذاکره نشست تنها اجازه داد که عباس و علی اکبر با او باشند.

منبع: قهرمان علقمه، احمد بهشتی، تهران، انتشارات اطلاعات، 1393، ص 65- 124.[با تلخیص و تغییر]

-------

پی نوشت ها:

[1] در سوگ امير آزادى (ترجمه مثير الأحزان)، ابن نما حلى، جعفر بن محمد، ترجمه على كرمى، ‏حاذق‏، قم‏، 1380ش،‏ ص 254.

[2] زاد المعاد- مفتاح الجنان‏، مجلسى، محمد باقر‏، به تصحیح علاءالدين اعلمى، ‏موسسة الأعلمي للمطبوعات‏، بيروت‏، 1423ق،‏ ص 519.

[3] وقعة الطف، ابو مخنف كوفى، لوط بن يحيى‏، به تصحیح محمد هادى يوسفى غروى، ‏جامعه مدرسين‏، قم‏، 1417 ق‏، چاپ سوم،‏ ص 193.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر