امام در عالم تکوین به اذن خدا، قدرت بر ایجاد و یا عدم تصرف همه گونه در همه جای عالم دارد...

اگر امامان معصوم(ع) قدرت شفا و معجزه دارند، پس چرا بیماران کرونا را شفا نمی دهند و معجزه نمی کنند؟

اگر امامان معصوم(ع) قدرت شفا و معجزه دارند، پس چرا بیماران کرونا را شفا نمی دهند و معجزه نمی کنند؟

امام معصوم علیه السلام دارای شئون و مقاماتی هم در عالم تکوین و هم در عالم تشریع می باشد. امام در عالم تکوین به اذن خدا، قدرت بر ایجاد و یا عدم تصرف همه گونه در همه جای عالم دارد که از آن به ولایت تکوینی یاد می شود.

مراد از ولایت تکوینی این است که زمام عالم در دست آن ها است و می توانند هر جور که بخواهند تصرف در عالم نمایند یعنی برای مثال چیزی را از بین ببرند و یا چیزی را به وجود بیاورند.

البته لازم به ذکر است که اراده معصومین در طول اراده و خواست خداوند است و مطابق با آن.

عیسی مسیح علیه السلام می فرماید من خلق می کنم به اذن الله «أَنِّي أَخْلُقُ لَكُمْ مِنَ الطِّينِ كَهَيْئَةِ الطَّيْرِ فَأَنْفُخُ فيهِ فَيَكُونُ طَيْراً بِإِذْنِ اللَّهِ وَ أُبْرِئُ الْأَكْمَهَ وَ الْأَبْرَصَ وَ أُحْيِ الْمَوْتى‏ بِإِذْنِ اللَّهِ»(1) و همچنین لباس بی جان یوسف باعث شفای یعقوب شد.

البته وظیفه اصلی اهل بیت علیهم السلام هدایت گری است و نه شفا دادن؛ علت آنکه اهل بیت علیهم السلام دائماً از قدرت خود استفاده نمی کنند آن است که اگر قرار بود با هر دعا و توسلی، تمامی مشکلات مرتفع گردد دیگر نه کسی گرفتار می شد، نه کسی بیمار می شد و نه کسی وفات می نمود؛ و این با نظام احسن عالم منافات دارد یعنی دیگر انسان ها آزمایش و امتحان نمی شوند پس دلایل و حکمت ها و مقدرات بسیار دیگری نیز وجود دارد.

#معجزه و کرامت در زندگی انبیاء و امامان، به منظور اثبات حقانیت دین و راه خدا است. انبیاء و امامان زمانی به اذن خداوند معجزه ای ارائه می کردند که برای اثبات حقانیت لازم باشد. لذا اگر برای اثبات حقانیت، راه ها و شواهد دیگری وجود داشته باشد ضرورتی بر معجزه وجود ندارد. اگر در شرایط فعلی نیازی به معجزه باشد قطعاً اتفاق خواهد افتاد ولی ضرورت آوردن معجزه و کرامت در شرایط کرونا قابل اثبات نیست.

آری باید خداوند به اهل بیت علیهم السلام اجازه بدهد تا آنان بتوانند از این قدرت خود استفاده کنند و خداوند همیشه اجازه نمی دهد مانند مأموری که اسلحه دارد و همیشه حق استفاده ندارد؛ همان گونه که خود خدا هم هر دعایی را مستجاب نمی کند و همه را شفا نمی دهد.

البته فراوان بوده و هست که اهل بیت شفا داده اند و می دهند؛ حتی علمای اهل سنت و مسیحیت حاجت می گیرند و در مراسماتی از قبیل اربعین شرکت می کنند.

آری ما باید، ضمن توکل، توسل، دعا، صدقه و عمل به آنچه بر عهده داریم، از قبیل رعایت دستورات بهداشت و پیش پزشک رفتن راضی به رضای خدا باشیم و یقیناً این بلاها پاداش فراوان دارد.

منبع:

جزوه پاسخ به شبهات کرونا

تهیه و تنظیم: گروه علمی اداره پاسخگویی به سؤالات دینی دهه کرامت 1441 ق، 1399 ش.

پی نوشت:

1. سوره آل عمران/49


مطالب مرتبط