لازم نیست خودتان را در عبادت خسته کنید. اخلاق و صفات خوب را در خود پیاده کنید تا به مرتبه و درجه روزه داران و نمازگزاران و شب زنده داران...

اگر خوش اخلاق باشی

اگر خوش اخلاق باشی

لازم نیست خودتان را در عبادت خسته کنید. اخلاق و صفات خوب را در خود پیاده کنید تا به مرتبه و درجه روزه داران و نمازگزاران و شب زنده داران برسید. به آدم خوش اخلاق ثواب کسی را می دهند که تا صبح عبادت می کند، هر روز روزه می گیرد و در میدان جهاد مشغول نبرد است.
امام صادق (ع) فرمودند: به راستی خداوند تبارک و تعالی ثوابی را که برحسن خلق به بنده می دهد، مانند ثواب کسی است که هر صبح و شام در راه خدا جهاد کند.
با برخورد خوب با خانواده، پدر، مادر، دوستان، و با معاشرت های نیکو با مردم و اجتماع، ثواب تمام مستحبات را در نامه اعمالتان می نویسند.
ما سوراخ دعا را گم کرده ایم. درجات بلند و منزل های با شرافت آخرت برای کسی است که خوش اخلاق است. هر چند زیاد اهل مستحبات نیست و عبادت های ظاهری کم دارد، ولی در عوض نرم، ملایم، اهل ملاطفت و محبت و با گذشت است.

امام صادق(ع) :به راستی که حسن خلق صاحبش را به درجه انسان روزه دار و شب زنده دار می رساند.


لذت خوش اخلاقی
حسن خلق، هم بهشت دنیا و هم بهشت آخرت است. به فرض اگر کسی اعتقادی هم به آخرت نداشته باشد و بخواهد زندگی دنیایش شیرین و لذت بخش باشد، کلید آن حسن خلق است. امیرالمؤمنین(ع) در آخرین روزهای عمر شریفشان هنگامی که از ضربت ابن ملجم در بستر بودند، در برخی از مواعظشان فرمودند:در زندگی چیزی لذیذتر از حسن خلق نیست.
اگر می خواهیم هم در دنیا خوش پاشیم و هم در آخرت، باید اخلاق خوب داشته باشیم.
بشر ذاتاً به دنبال خوشی می گردد. پول و مقام و منزل را برای خوشی خودش می خواهد. می خواهد کیف کند، لذت ببرد، راحت باشد. امام فرمودند: لذتی بالاتر از خوش اخلاقی نیست. امامان ما واقعیت ها را بیان می کنند. خودشان طعم آن را چشیده اند.
وقتی دو نفر با هم مهربان اند، همدیگر را دوست دارند، چقدر لذت بخش است! خانواده ای که در آن صلح و صفا و صمیمیت حاکم است، مهر و محبت حاکم است، چقدر آرام بخش و گواراست. هیچ لذتی بالاتر از خوش اخلاقی نیست. چقدر اطرافیان انسان از خوش اخلاقی او لذت می برند! چقدر از آرامش و لطافت خودش کیف می کند!


جاذبه خلق و خوی زیبا
یک پدر خوش اخلاق، یک روحانی خوش اخلاق، یک معلم خوش اخلاق، یک کاسب خوش اخلاق، یک پزشک خوش اخلاق، یک اداری خوش اخلاق، چقدر مردم را به سوی خود جلب می کند. چقدر دوست و حامی برای خود درست می کند. چقدر از معاشرت با او لذت می برند.
آن مرد شامی به خدمت امام حسن(ع) رسید و شروع به اهانت کرد. از نظر فقهی اگر کسی به امام(ع) اهانت کند، واجب القتل است. اما حضرت سکوت کردند و پاسخ او را ندادند. وقتی اهانت های او تمام شد، امام(ع) به طرف او آمدند. سلام و تبسم کردند و فرمودند:ای پیر مرد، گمان می کنم شما در این شهر غریب هستید. شاید امر بر شما مشتبه شده است. اگر می خواهی خشنود شوی، تو را خشنود می کنیم. اگر چیزی درخواست کنی، به تو عطا می کنیم. اگر راهنمایی می خواهی، تو را راهنمایی می کنیم. اگر می خواهی بارت را حمل کنیم، بارت را حمل می کنیم. اگر مهم اسث که گفت: من وقتی به مدینه آمدم دشمن ترین افراد در نظرم شما بودید و الآن عزیزترین و محبوب ترین افراد در دل من شمایید.
این نتیجه یک اخلاق پسندیده و یک برخورد خوب است.

جاذبه حسن خلق
یکی از عواملی که محبوبیت ایجاد می کند و محبت انسان در قلوب دیگران وارد می شود، حسن خلق است. حسن خلق جلب محبت می کند.
امیرالمؤمنین(ع) فرمودند:مَنْ حَسُنَ خُلْقُهُ کَثُرَ مَحِبُّوهُ وَ آنَسِتِ النُفُوسُ بِهِ؛ کسی که اخلاقش نیکوست، دوستانش زیادند. و دیگران با او انس و الفت می گیرند.
همه به دنبال آدم های خوش خلق اند. یک کاسب خوش اخلاق مشتری هایش زیاد می شوند. یک روحانی خوش اخلاق، همه جذبش می شوند. مسجدی که در آن نماز می خواند، آباد است. کسی که خوش اخلاق باشد، دوستانش زیاد می شوند و با او انس می گیرند و احساس آرامش می کنند.
از اهل دلی پرسیدند: اسم عظم خدا چیست؟ گفت: «یا رفیق». از خدا رفیق تر کیست؟ آخرین اسم از اسم های خداوند که در دعای مشلول می خوانیم، «یا رفیق و یا شفیق» است.
یعنی اگر با خدا رفیق شدی، همه مشکلات شماحل خواهد شد. اگر با خانواده و خلق خدا رفیق شدی، مشکلی در زندگی باقی نخواهد ماند. چون با هم یگانه می شوید. رفاقت یعنی یگانه شدن.
کسانی که نرم و ملایم اند، با ملاطفت و مهربان اند، سخت نمی گیرند. انسان فطرتاًبه آن ها متمایل می شود. دوستشان دارد و این چیزی است که خداوند در نهاد انسان قرار داده است.

منبع : کتاب زیبایی اخلاق


مطالب مرتبط