انسان‌ها طالب احترام و کرامت هستند. آن‌ها از فرد یا چیزی که کرامت و احترامشان را زیر سؤال ببرد، متنفر می‌شوند و با او ارتباط درونی و ظاهری برقرار نمی‌کنند؛...

اگر چگونه رفتار کنیم، خوش‌اخلاق هستیم؟

اگر چگونه رفتار کنیم، خوش‌اخلاق هستیم؟

انسان‌ها طالب احترام و کرامت هستند. آن‌ها از فرد یا چیزی که کرامت و احترامشان را زیر سؤال ببرد، متنفر می‌شوند و با او ارتباط درونی و ظاهری برقرار نمی‌کنند؛ به ‌عکس، به فرد یا چیزی که کرامت و احترامشان را تضمین کند، با دیدۀ احترام می‌نگرند و با او ارتباطی صمیمی و همدلانه برقرار می‌کنند. این مسئله در زندگی زناشویی نیز وجود دارد. اهل‌بیت(ع) به خوش‌خلقی و احترام متقابل بسیار تأکید فرموده‌اند.
فردی به امام‌رضا(ع) نامه نوشت و بیان کرد: «خویشاوندی دارم که از دخترم خواستگاری کرده است، ولی بداخلاق است.» امام رضا(ع) در پاسخ او فرمودند:
اگر [خواستگار دخترت] بداخلاق است، دخترت را به ازدواج او در نیاور!1
باتوجه‌به این حدیث نورانی و دیگر فرمایشات ائمۀ اطهار(ع)، بداخلاقی مانع همدلی و یگانگی زوجین است.

اگر چگونه رفتار کنیم، خوش‌اخلاق هستیم؟
امام‌صادق(ع) در پاسخ به پرسش از معنا و اندازۀ حُسنِ‌خلق فرموده‌اند:
حُسنِ‌خلق این است که نرم‌خو و مهربان باشى، گفتارت پاکیزه و مؤدبانه باشد و با برادرت با خوش‌رویى برخورد کنى.2
ادب در رفتار و گفتار و نیز تبسم و رویِ گشاده، نشانۀ خوش‌اخلاقی انسان است. اینکه مرد با تبسم وارد منزل می‌شود و سلام می‌کند و همسر با تبسم از او استقبال می‌کند، آغاز معاشرت‌های زیبای بعدی است؛ ضمن اینکه فرزندان نیز با تأسی به پدرومادر، این رفتارهای شایسته را یاد گرفته و به‌کار می‌بندند.
در چنین فضایی حتی شربت آبی که به همسر داده می‌شود، ارزش فراوانی دارد. مردی نزد پیامبر خدا(ص) آمد و گفت: «زنی دارم که هرگاه وارد خانه می‌شوم، به استقبالم می‌آید و هرگاه از خانه خارج می‌شوم، بدرقه‌ام می‌کند و هرگاه مرا اندوهگین می‌بیند، از علت اندوهم می‌پرسد و می‌گوید: ‘اگر غم رزق‌وروزی را می‌خوری، خداوند آن را برایت ضمانت کرده است؛ ولی اگر غم آخرت را داری، خداوند بر اندوهت بیفزاید.’»
پیامبر خدا(ص) فرمودند: «خداوند کارگزارانی دارد؛ این زن یکی از کارگزاران خداست و برای او نصف پاداش شهید در نظر گرفته شده است.»3
همین بزرگوار دربارۀ خدمت به همسر، به امام‌علی(ع) فرموده‌اند:
علی جان! به خانوادۀ خود خدمت نمی‌کند، مگر انسان راست‌گو یا شهید یا مردی که خداوند خیر دنیا و آخرت را برای او بخواهد.4
خدمت‌کردن به دیگران تازمانی‌که از روی محبت و علاقه به‌ آن‌ها باشد، نه‌تنها خستگی به همراه ندارد؛ بلکه باعث شور و شوق نیز می‌شود.

منبع : نسیم همدلی-----------------------------------------------
1. بحار الأنوار، ج100، ص235.
2. همان، ج 68، ص 389.
3. من لایحضره الفقیه، ج3، ص390.
4. مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج22، ص306.


مطالب مرتبط