ایمان و خلوص او را خستگی ناپذیر کرده بود، شهید مفتح در کلام آیت الله نوری همدانی

پشتكار و استقامت آن مرحوم در مراحل مختلف تحصيل حقا شايستة اعجاب و تحسين بود...

ایمان و خلوص او را خستگی ناپذیر کرده بود، شهید مفتح در کلام آیت الله نوری همدانی

... برخی از نکاتی که در زندگی شهید مفتح قابل توجه است عبارتند از:

الف)محاسن اخلاقي و شخصيت اجتماعي

محاسن اخلاقي، نجابت خانوادگي، هوش و استعداد ذاتي آن مرحوم كه به راستي از لحاظ معاشرت و رعايت آداب مصاحبت و مجالست به طوري بر موازين اسلامي استوار بود كه نظير آن را كمتر مي توان يافت.

اينكه مي بينيم در بسياري از شهرهاي ايران علاوه بر حوزه ها و محافل علمي دوستان و آشنايان بسياري دراند كه از فقدان ايشان متأثرند و اشك مي ريزند و اظهار ناراحتي مي كنند. رمز همه اين محبت ها همان محاسن اخلاقي و شخصيت اجتماعي آن مرحوم مي باشد.

ب) پشتكار و استقامت

پشتكار و استقامت آن مرحوم در مراحل مختلف تحصيل حقا شايستة اعجاب و تحسين بود. آن استاد بزرگ در موقع تحصيل جز به فرا گرفتن علم و دانش براي هيچ موضوعي اهميت قائل نبود. يكي از نشانه هاي استقامت و ثبات قدم ايشان در راه تحصيل اين بود كه در قم در عين حال كه اشتغال به تحصيل و تدريس داشت به تهران هم براي اين منظور رفت و آمد مي كرد تا علاوه بر رسيد نامه اجتهاد به تحصيل درجة دكتري نيز نائل آمد و در رشته فلسفه درجة دكترا گرفت.

ج) قلمي روان و توانا

علاوه بر داشتن مقام شامخ علمي، آن استاد شهيد داراي قلمي روان و توانا بود به طوري كه در ضمن تحصيل به تدريس مقالات بسياري در مكتب اسلام نوشت كتابهاي متعددي از قبيل روش انديشه، تفسير شريف مجمع البيان مي توان نام برد.

مسلماً نوشته هاي ديگري وجود دارد كه هنوز چاپ نشده است و اميد است كه به توفيق خداوند بازماندگان آن مرحوم در اين مورد همتي به خرج دهندو به طبع آنها اقدام كنند تا اجتماع از انديشه هاي ارزنده ايشان استفاده كنند.

د) عدم خستگی در راه ایفای وظايف اجتماعي و مذهبي

استاد دكتر مفتح همواره بر اثر ايمان واخلاصي كه داشت در راه انجام وظايف اجتماعي و مذهبي هرگز خستگي به خود راه نمي داد.

لذا علاوه بر اشتغالات ديگر هيئتي را در قم به منظور تحقيق و بررسي مسائل اسلامي تأسيس كرد.

هيئت مذكور زير نظر آن مرحوم به تأليف و ترجمه كتابهاي متعددي از قبيل با ضعف مسلمين، دنيا در خطر سقوط شيعه، زمامداران خودسر و نقش كليسا در ممالك اسلامي و... اقدام كرد.

ر) بیان روان و رسایی

حضرت استاد مفتح بيان روان و رسائي مخصوصا در تدريس داشت.

لذا در حوزه علميه قم ساليان دراز به تدريس فقه و اصول به ويژه فلسفه اشتغال داشته كه هم اكنون افراد بسياري كه از خرمن علم فضيلت آن استاد خوشه چيني كرده اند و در حوزه هاي علمي به اين موضوع مفتخر و مباهي مي باشند.

و) امتیازات قابل توجه در امر ایراد و خطابه و فن سخنرانی

مرحوم دكتر مفتح از لحاظ ايراد و خطابه و فن سخنراني نيز داراي امتياز قابل توجهي بودند.

آن مرحوم براي اداي اين وظيفه حساس و حياتي به شهرهاي مختلف ايران مسافرت نموده و افراد بسياري در پرتو روشنگري و ايراد خطبه هاي ايشان به راه اسلام راستين گام نهاده و از معارف اسلامي بهره مند شدند.

هـ ) جهاد و مبارزه ايشان با رژيم طاغوتي

يكي از امتيازات استاد شهيد مفتح موضوع جهاد و مبارزه ايشان با رژيم طاغوتي است.

آن مرحوم از نخستين روزي كه طرح انقلاب اسلامي و معمار جمهوري عدل اسلامي رهبر بزرگ انقلاب امام خميني (رض) پرچم انقلاب را به اهتزاز درآورد.

پشت سر آن رهبر بزرگ با قلم و بيان خود در راه اداي اين وظيفه خطير گام برداشت. ايشان در سال 1342 در مسافرتي به آبادان‌، در آن زمان كه زبانهاي حق را مي بريدند و قلمها را مي شكستند و نفسها را در سينه ها حبس مي كردند و كسي جرأت گفتن حق را و واقعيات و حقايق اسلامي را نداشت و تقريبا دو ماه در منطقه خوزستان به افشاگري و مبارزه بياني در برابر رژيم سفاك پرداخت.

در آن روزگار كسي جرأت نمي كرد عکس امام خميني را در مجامع عمومي نصب نمايد يا ظاهر كند، روزي در يكي از مساجد آبادان با اصرار تصميم گرفتند كه بايد عكس امام فردا در آن مسجد نصب شود لذا تا فرداي آن روز يك عكس تمام قد از امام خميني تهيه نمودند ودر پيش چشم صدها پليس كه براي جلوگيري از اين موضوع مسجد را محاصره كرده بودند، عكس به مسجد آورده شد و بر ديوار مسجد نصب گرديد.

آن مرحوم در اين مورد احساسات مردم را به راه اندازي تحريك و متمركز كرده بود كه پليس رژيم سفاك جرأت اظهار وجود و جلوگيري پيدا نكرد كه هنوز هم در شهر آبادان اين موضوع را يكي از نشانه هاي شهامت مرحوم دكتر مفتح به شمار مي رود و زبانزد مردم آن مرز و بوم است.

در خطبه هاي نماز عيد فطر سالهاي 56 و 57 استاد مفتح نام رهبر بزرگ انقلاب اسلامي ايران امام خميني را با صراحت برد و مردم را به مقام رهبري و نقش آن مرجع بزرگ در ايجاد تحول در ابعاد گوناگون اجتماعي مسلمان متوجه كرد و در مسجد قبا كه يكي از نقاط حساس تهران بود خصوصا در سال 56 كه خمودي و سكوت در نتيجه فشار خفقان آور حاكم بود آن مسجد پايگاهي براي مبارزه و تجمع مجاهدان و مبارزات انقلاب محسوب مي شد.

#حلقه_وصل

منبع: ماهنامه شاهد یاران، شماره 14، ص 13.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر