ایمان و عمل شایسته، معیار شایستگی انسان ها

دنيا پرستان مغرور ارزش را تنها منحصر در مال و قدرت هاى مادى و نفرات خود مى‏ دانند، حتى معيار شخصيت در پيشگاه خدا را در اين چهار چوب تصور مى ‏كنند.

ایمان و عمل شایسته، معیار شایستگی انسان ها

خداوند، ايمان و عمل صالح و انفاق و اخلاص را وسيله‏ ى قرب به خود قرار داده است، ولى گروهى مال و فرزند و نژاد را عامل قرب و سعادت مى‏ پندارند. خداوند در آیه 37 سوره سبأ مى فرماید: «هرگز چنان نيست كه اموال و اولادتان شما را نزد ما مقرب سازد»(وَ ما أَمْوالُكُمْ وَ لا أَوْلادُكُمْ بِالَّتِي تُقَرِّبُكُمْ عِنْدَنا زُلْفى‏).
اين اشتباه بزرگى است كه دامنگير گروهى از عوام شده است كه تصور مى‏ كنند آن ها كه در اين جهان از نظر مادى گرفتار محروميتند مغضوب و مطرود درگاه خدا هستند و آن ها كه در رفاه نعمت غوطه ‏ورند محبوب و مقبول او مى ‏باشند. چه بسيار افراد محرومى كه با اين وسيله آزمايش مى ‏شوند و به برترين مقامات مى ‏رسند، و چه بسيار افراد متنعمى كه اموال و ثروتشان بلاى جانشان و مقدمه مجازاتشان است. البته اين سخن بدان معنا نيست كه انسان دست از تلاش و كوشش لازم براى زندگى بر دارد، بلكه هدف اين است كه داشتن امكانات اقتصادى و نيروى انسانى فراوان هرگز معيار ارزش معنوى انسان ها در پيشگاه خدا نمى ‏شود.
سپس به معيار اصلى ارزش هاى انسان ها و آنچه مايه تقرب به درگاه خدا مى ‏شود پرداخته (به صورت يك استثناء) مى فرماید: «مگر كسانى كه ايمان آورند و عمل صالح انجام دهند كه براى آن ها در برابر اعمالشان پاداش مضاعف است، و در غرفه ‏هاى بهشتى در نهايت امنيت به سر مى ‏برند»(إِلَّا مَنْ آمَنَ وَ عَمِلَ صالِحاً فَأُولئِكَ لَهُمْ جَزاءُ الضِّعْفِ بِما عَمِلُوا وَ هُمْ فِي الْغُرُفاتِ آمِنُونَ).
مساله مهم در زندگانى فرد و جامعه ها مساله معيار هاى سنجش، و نظام ارزشى حاكم بر فرهنگ آن جامعه است. زيرا تمام حركت ها در زندگى فرد و جمع از همين نظام ارزشى سرچشمه مى‏گيرد، و براى آفريدن اين ارزش ها است. اشتباه يك قوم و ملت در اين مساله، و روى آوردن به ارزش هاى خيالى و بى ‏اساس، كافى است كه تاريخ آن ها را به تباهى بكشد، و درك ارزش هاى واقعى و معيارهاى راستين محكم ‏ترين زيربناى كاخ سعادت آن ها است.
دنيا پرستان مغرور ارزش را تنها منحصر در مال و قدرت هاى مادى و نفرات خود مى‏ دانند، حتى معيار شخصيت در پيشگاه خدا را در اين چهار چوب تصور مى ‏كنند. روى اين جهات نخستين و مهمترين گام اصلاحى انبياء در هم شكستن اين چارچوبه ‏هاى ارزشى دروغين بود، آن ها با تعليماتشان اين معيارهاى غلط را در هم ريختند، و ارزش هاى اصيل الهى را جانشين آن ساختند و با يك انقلاب فرهنگى محور شخصيت را از اموال و اولاد و ثروت و جاه و شهرت قبيله و فاميل به تقوا و ايمان و عمل صالح مبدل ساختند.
آرى اموال و فرزندان اگر در اين مسير قرار گيرند به همين صبغه الهى در مى‏آيند و رنگ ايمان و عمل صالح مى‏ پذيرند، و مايه قرب خدا مى ‏شوند.
در حدیثی می خوانیم: مردی نزد امام صادق (ع) از ثروتمندان یاد کرد و درباره آن ها بد گفت. امام فرمود: «ساکت باش، چرا که شخص ثروتمند اگر با خویشانش پیوند داشته و نسبت به برادرانش نیکوکار باشد، خداوند اجر او را دوچندان می کند. چنان که خداوند می فرماید: « هرگز چنان نيست كه اموال و اولادتان شما را نزد ما مقرب سازد مگر كسانى كه ايمان آورند و عمل صالح انجام دهند كه براى آنها در برابر اعمالشان پاداش مضاعف است».(1)
اما اموال و اولادى كه انسان را از خدا دور سازند و همچون بتى مورد پرستش قرار گيرند و مايه فساد و افساد گردند آتش گيره ‏هاى جهنمند، و به گفته قرآن: دشمن جان انسان و دشمن سعادت او هستند: «اى كسانى كه ايمان آورده ‏ايد بعضى از همسران و فرزندان شما دشمن شما هستند، از آن ها بر حذر باشيد»! (تغابن/14).

#قرآن #ایمان #عمل_شایسته #ارزیابی

علی کفشگر فرزقی
منبع : تفسير نمونه، ناصر مکارم شیرازی، ج‏18، ص: 108
پی نوشت:
1. تفسير القمي، علی بن ابراهیم قمی، ج‏2، ص: 203
مطالب مرتبط
دیدگاه خود را ارسال کنید
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نشده است.
ویژه ها
عید در حرم امام رئوف

عید در حرم امام رئوف

9224

عید در حرم امام رئوف


عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

عکس حرم مطهرامام رضا علیه السلام

8634

فقیر و خسته به درگاهت آمدم رحمی که جز ولای توام نیست هیچ دست آویز حرم مطهرامام رضا علیه السلام


زائر حرم امام رضا علیه السلام

زائر حرم امام رضا علیه السلام

7963

دولت دراین سرا و گشایش دراین در است ... السلام علیک یا انیس النفوس یا علی بن موسی الرضا(ع) #امام_رضا_علیه_السلام #حرم_امام_رضا_علیه_السلام #حرم_مطهر_رضوی


ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

ضریح حرم مطهر امام رضا علیه السلام

8911

قلب مرا به پای ضریح ات گره بزن بیمارم و دخیل شفای تو می شوم


دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

دربانان حرم مطهر امام رضا علیه السلام

9693

از رهگذر خاک سر کوی شما بود؛ هر نافه که در دست نسیم سحر افتاد


بیشتر